Hó, virág. Pénteken reggel megérkezett a havazás a kincses városba. A hóvirágok jól bírják a hideget
Fotó: Deák Szidónia
Havazással, havas esővel beköszöntött ugyan Erdélyben a tél a hétvégén, de összességében véve egyáltalán nem mondható el, hogy hideg lett volna az időjárás az elmúlt időszakban. Évek óta tapasztalni, hogy egyre később jön a tél, és egyre korábban a tavasz, és a hőmérsékleti értékekhez igazodva a növényvilág is alkalmazkodik valamelyest ehhez. Macalik Kunigunda biológus, a kolozsvári BBTE adjunktusa lapunknak nyilatkozva felhívta a figyelmet, hogy az enyhe tél nem csupán a növényvilágot érinti, hanem teljes ökoszisztémákat.
2023. január 29., 10:192023. január 29., 10:19
Az is megesett az elmúlt hetek során, hogy olykor 15 fokra felkúszott a hőmérő higanyszála, az évszakhoz képest szokatlannak számító meleg idő pedig virágzásra serkentett számos növényfajt. Január első három hetében a kertekben, de kint a természetben is virágzásnak, sarjadásnak indultak növények. Macalik Kunigunda biológust, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének adjunktusát arról kérdeztük, miként hat a növényvilágra az enyhe téli időjárás – ami tulajdonképpen nem újdonság, hiszen évek óta érzékeljük. „Hogy összességében mi várható, s főleg hosszú távon, azt nem tudom.
de a dolog azért ennél bonyolultabb, mert a növényeknél bizonyos folyamatok beindítása a nappalok hosszától is függ” – állapította meg Macalik Kunigunda. Felhívta a figyelmet, ez az enyhe tél nem csupán a növényvilágot érinti, hanem teljes ökoszisztémákat: például a rovarkártevőket nem tizedeli meg az enyhe időjárás.
Kevés virágot fognak hozni a tavaszi fajok
A biológus felsorolta, hogy milyen virágok nyíltak ki ezen a télen. Egész télen nyílott a kertben a szártalan kankalin, illatos ibolya, százszorszép, néha még a vérehulló fecskefű töveken is megjelent egy-egy virág. „Ezek évelő fajok, »normálisan» különböző virágzási periódussal: a kankalin és az ibolya tavasszal, a százszorszép kora tavasztól késő őszig folyamatosan virágzik, csak a fagyok alatt szünetel a virágzása. Az idei télen – mint tavasszal – folyamatosan virított az előbbi kettő, utóbbinak elmaradt a téli szünete, ami a virágzás periódusát illeti” – fejtette ki Macalik Kunigunda.
Januári virágzás. Teljes pompájukban a hóvirágok egy kolozsvári kertben január 25-én
Fotó: Deák Szidónia
„Nagy valószínűséggel a rovarbeporzású fajok termést, illetve magot nem érlelnek majd idén, hisz a beporzóik a »tél» folyamán nem voltak aktívak. Hogy a tavaszi geofitonok (hóvirág, májvirág, stb.) már helyenként teljes pompájukat mutatják, az sem tragédia, hisz ezek normálisan is hóolvadáskor már megjelennek, jól bírják a hideget” – mutatott rá a szakember. Arra is kitért, hogy ezek a kora tavasszal virágzó, talajban áttelelő növények – amelyek főleg hagymákkal, gumókkal, gyöktörzsekkel szaporodnak – kora tavasziak, és miután elvirágoznak, visszahúzódnak a talajba, hisz később az erdők zöldülése után nincs számukra elegendő fény.
A dió korai virágzása is fagykárt szenvedhet
Mint a biológus sorolta, virágzik a mogyoró – vagyis az ősszel képződött porzós virágzatai, a barkák megnyúltak és a szél hordozza az általuk nagy mennyiségben termelt virágport, amelynek csekély része a női ivarú virágok bibéjén landol. Ugyancsak bontani kezdte bimbóit a farkasboroszlán, ami normális körülmények között hóolvadáskor virágzana.
A dió korai virágzása is fagykárt szenvedhet, ilyenkor annak függvényében, hogy a korona mekkora része érintett, és az alvó, szunnyadó, tartalék rügyekből újulhat. Ami tán nem mindenki számára látható, hogy igen sok évelő növény hajtásai beindultak – ezeket még érinthetik a késői fagyok” – fejtette ki Macalik Kunigunda.
Szombat estig érvényes, havazást, megélénkülő szelet és hóviharokat előrejelző, elsőfokú, azaz sárga figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok Románia 25 megyéjére és Bukarestre.
Január utolsó hetén országszerte enyhébb lesz az idő az ilyenkor megszokottnál, ezt követően azonban február 20-áig az évszaknak megfelelő hőmérsékletre számíthatunk - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) következő négy hétre érvényes előrejelzéséből.
Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.
Vádat emelt hétfőn az ügyészség az Arad megyei Világoson történt robbantásos bankautomata-rablás három gyanúsítottja ellen.
A hét első napjaiban országszerte szép, meleg időre lehet számítani, a 16 Celsius-fokot is elérő maximumokkal; a hétvégétől lehűl az idő, és november 10-e után már csapadék is várható – derül ki az (ANM) előrejelzéséből.
A környezetőrség a bűnüldöző szervekhez fordul, miután halpusztulás történt a Tatros folyón, Gyimesfelsőlok egyik településén.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt vasárnapról hétfőre virradó éjszaka 1:21-kor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Visky András Kossuth-díjas író, dramaturg vasárnap Facebook-oldalán jelentette be, hogy július végétől már nem művészeti aligazgatója a Kolozsvári Állami Magyar Színháznak.
A kolozsvári Házsongárdi temetőben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékeztek muzsikaszóval pénteken az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által szervezett zenés sétán. Képriport.
szóljon hozzá!