Rögös út. Valós reformot sürgetnek a környezetvédők a falopás visszaszorítása érdekében
Fotó: Veres Nándor
Elméletileg nagyon hasznos lehetne a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, valamint az erdőfelügyelő, ám a tapasztalatok szerint soha nem volt akarat, hogy ezek – a lehetőségeket kihasználva – teljes kapacitással és átláthatóan működjenek – szögezte le a Krónikának Hans Hedrich aktivista, a segesvári Neuer Weg környezetvédelmi egyesület elnöke.
2021. február 16., 08:362021. február 16., 08:36
Hans Hedrich aktivista szerint az elmúlt években történtek azt bizonyítják, a román állam soha nem törekedett arra, hogy a fanyomkövető rendszerek sikeresen működjenek, megakadályozva a törvénytelen fakitermelést. A segesvári Neuer Weg környezetvédelmi egyesület elnöke mindezt annak kapcsán mondta a Krónikának, hogy a hónap elején beindult a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer új változata (Sumal 2.0). Azóta számos visszajelzést, kérést, panaszt fogalmaztak meg az érintettek, a vállalkozók pedig türelmi időt kértek: a „tanulási időben” ne büntessenek.
„Évekkel ezelőtt is tessék-lássék alapon működött az erdőfelügyelő rendszer, de még úgy is voltak eredmények. Aztán leállították, ígérgették-halogatták az újraindítását, és most, amikor ez megtörtént, nem használják ki a benne rejlő lehetőségeket” – sorolta Hans Hedrich. Úgy véli,
Nyilvánvaló, hogy a különböző érdekcsoportok, köztük a nagy feldolgozók lobbistái nem akarják, hogy a rendszer tökéletesen működjék.
„A Sumal 2.0 és az erdőfelügyelő szándékosan »félintelligensek«:
– részletezte az egyesület elnöke. Kifejtette: a fakitermelés engedélyezése több szakaszban történik, ám a fa útját csak az utolsó lépésekben követik nyomon. A kitermelésekre minden esetben készül egy tízéves üzemterv, amelyben pontosan leszögezik, melyik parcellán, milyen fafajtát mekkora mennyiségben lehet kivágni. Az erdész kijelöli a kivágandó fákat, és kiállítja a fakitermelési engedély mennyiségibecslés-igazolását (APV), amely adatainak egyezniük kell az üzemtervvel, majd kiadja a kitermelési jóváhagyást. Ennek a három dokumentumnak az adatait kellene összehangolni, és nyilvánosságra hozni az adatbázist, így a Sumal vagy erdőfelügyelő rendszer azonnal riadóztatna, ha ettől eltérnek.
Bárki láthatná, ha például Borszéken egy parcellán már kitermelték az üzemtervben jóváhagyott teljes mennyiséget, az érdeklődő helybeliek jelenthetnék, ha még mindig vágják a fát. „Ezek a rendszerek akkor lennének valóban intelligensek, átláthatóak, ha minden adatot tartalmaznának az üzemtervtől a szállítási engedélyig, akkor azonnal kiugrana, ha az engedélyezett mennyiséget túllépik, ha papíron is túl sokat termelnek ki” – mondta Hans Hedrich.
Amíg csak információtöredékek kerülnek nyilvánosságra, csak a beavatottak tudják, mennyit termelnek ki, és így meg lehet találni a kiskapukat a törvénytelen fakivágásra. „Ahol nem teljes az átláthatóság, fennáll a korrupció, a lopás lehetősége. Ha a fa útját nyomon követő rendszerek 25 százalékban átláthatóak, 75 százalékban fenntartható a korrupció” – szögezte le Hans Hedrich.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
szóljon hozzá!