Rögös út. Valós reformot sürgetnek a környezetvédők a falopás visszaszorítása érdekében
Fotó: Veres Nándor
Elméletileg nagyon hasznos lehetne a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, valamint az erdőfelügyelő, ám a tapasztalatok szerint soha nem volt akarat, hogy ezek – a lehetőségeket kihasználva – teljes kapacitással és átláthatóan működjenek – szögezte le a Krónikának Hans Hedrich aktivista, a segesvári Neuer Weg környezetvédelmi egyesület elnöke.
2021. február 16., 08:362021. február 16., 08:36
Hans Hedrich aktivista szerint az elmúlt években történtek azt bizonyítják, a román állam soha nem törekedett arra, hogy a fanyomkövető rendszerek sikeresen működjenek, megakadályozva a törvénytelen fakitermelést. A segesvári Neuer Weg környezetvédelmi egyesület elnöke mindezt annak kapcsán mondta a Krónikának, hogy a hónap elején beindult a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer új változata (Sumal 2.0). Azóta számos visszajelzést, kérést, panaszt fogalmaztak meg az érintettek, a vállalkozók pedig türelmi időt kértek: a „tanulási időben” ne büntessenek.
„Évekkel ezelőtt is tessék-lássék alapon működött az erdőfelügyelő rendszer, de még úgy is voltak eredmények. Aztán leállították, ígérgették-halogatták az újraindítását, és most, amikor ez megtörtént, nem használják ki a benne rejlő lehetőségeket” – sorolta Hans Hedrich. Úgy véli,
Nyilvánvaló, hogy a különböző érdekcsoportok, köztük a nagy feldolgozók lobbistái nem akarják, hogy a rendszer tökéletesen működjék.
„A Sumal 2.0 és az erdőfelügyelő szándékosan »félintelligensek«:
– részletezte az egyesület elnöke. Kifejtette: a fakitermelés engedélyezése több szakaszban történik, ám a fa útját csak az utolsó lépésekben követik nyomon. A kitermelésekre minden esetben készül egy tízéves üzemterv, amelyben pontosan leszögezik, melyik parcellán, milyen fafajtát mekkora mennyiségben lehet kivágni. Az erdész kijelöli a kivágandó fákat, és kiállítja a fakitermelési engedély mennyiségibecslés-igazolását (APV), amely adatainak egyezniük kell az üzemtervvel, majd kiadja a kitermelési jóváhagyást. Ennek a három dokumentumnak az adatait kellene összehangolni, és nyilvánosságra hozni az adatbázist, így a Sumal vagy erdőfelügyelő rendszer azonnal riadóztatna, ha ettől eltérnek.
Bárki láthatná, ha például Borszéken egy parcellán már kitermelték az üzemtervben jóváhagyott teljes mennyiséget, az érdeklődő helybeliek jelenthetnék, ha még mindig vágják a fát. „Ezek a rendszerek akkor lennének valóban intelligensek, átláthatóak, ha minden adatot tartalmaznának az üzemtervtől a szállítási engedélyig, akkor azonnal kiugrana, ha az engedélyezett mennyiséget túllépik, ha papíron is túl sokat termelnek ki” – mondta Hans Hedrich.
Amíg csak információtöredékek kerülnek nyilvánosságra, csak a beavatottak tudják, mennyit termelnek ki, és így meg lehet találni a kiskapukat a törvénytelen fakivágásra. „Ahol nem teljes az átláthatóság, fennáll a korrupció, a lopás lehetősége. Ha a fa útját nyomon követő rendszerek 25 százalékban átláthatóak, 75 százalékban fenntartható a korrupció” – szögezte le Hans Hedrich.
Kolozsváron számos üzletben, étteremben találkozhat a gasztronómiai ínyencségekre vágyó fogyasztó a Caseus sajtokkal. A kincses várostól 11 kilométerre fekvő, többségében magyarok lakta Györgyfalván hétéves múltra tekint vissza az érlelt sajtok készítése.
Európai uniós támogatásból valósítják meg a tömegközlekedést az Arad megyei Pécskán. A magyar határhoz közeli kisváros két elektromos autóbusz vásárlására, illetve a tömegközlekedési infrastruktúra kialakítására nyert pályázatot.
Látványos fináléval zárult vasárnap este a 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál.
Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a Cenk alatti városban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba.
Elgázolt a vonat egy kerékpárost kedd délelőtt Arad külvárosában – az áldozat belehalt sérüléseibe.
Egy héttagú szatmári bűnbanda ügyében hat romániai megyében és két magyarországi helyszínen is házkutatásokat tartottak kedd reggel a rendőrök. A banki csalásokra szakosodott bűnözők mintegy 3,5 millió lej kárt okoztak különböző bankoknak.
Egyre nehezebben viselik Dicsőszentmárton lakói a Kis-Küküllő megnövekedett sótartalma miatt előálló vezetékesvíz-hiányt. A felháborodást a Maros Megyei Vészhelyzeti Bizottság is érzékeli: közölték, hogy „megértik a lakosok fájdalmát és frusztrációját”.
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Szent Iván-éji tűzugrás újbóli meghonosításával a pécskai Búzavirág Egyesület és Néptáncegyüttes, amely a nyári napforduló estéjén szervezte meg a az idei Pécskai Magyar Napok „fénypontját”.
Nagyszabású román–magyar határrendészeti razziát tartottak az elmúlt hétvégén Arad megye területén a két ország határőrizeti szervei. Több száz személyt és gépjárművet ellenőriztek, tucatnál is több bírságot róttak ki.
Marius Coman, a Nagyváradi VSK U14-es kategóriában országos bajnok kosárlabdacsapatának 23 éves segédedzője vesztette életét vasárnap az A2-es autópályán történt buszbalesetben.
szóljon hozzá!