Már csak emlék? Az egykori Omnia mozi egy 1913-as besztercei képeslapon
Fotó: kepeslapok.wordpress.com
A földdel tenné egyenlővé a város kevés szecessziós műemlékének egyikét Beszterce polgármestere, hogy parkolóhelyeket hozzon létre az épület helyén. A sokakat megdöbbentő terv ellen nyílt levélben tiltakoznak a kulturális élet képviselői.
2021. március 23., 07:482021. március 23., 07:48
Közvetlenül a bukaresti művelődési minisztériumban tárgyalna a héten Ioan Turc, Beszterce polgármestere az egykori Omnia (később Augusztus 23.) mozi átvételéről. A tavaly szeptemberben mandátumot szerzett nemzeti liberális párti (PNL) elöljáró ugyanis önkormányzati tulajdonba szeretné venni a román filmvállalat (RADEF) tulajdonában lévő épületet.
Helyi sajtóbeszámolók szerint a polgármester múlt héten, az északnyugati regionális fejlesztési ügynökség képviselőivel közösen járta be a megyeszékhely azon részeit, ahol európai uniós alapokból történő fejlesztéseket tervez, ezek egyike az egykori Omnia mozi térsége.
A még mindig a RADEF tulajdonában lévő filmszínházban ugyanis 1990 után rövid ideig bingószalon működött, azóta elhagyatottan áll, leromlott az állapota. Ioan Turc a Bistrița Express televíziós műsorban úgy nyilatkozott: még a héten Bukarestbe utazik, hogy a művelődési minisztériumban tárgyaljon az ingatlan önkormányzati tulajdonba vételéről, hogy aztán elrendelhesse a lebontását.
A város épített öröksége fölött őrködő Petrus Italus Trust civil szervezet kezdeményezésére kelt tiltakozó levelet a helyi és erdélyi tudományos és művészi élet számos ismert személyisége írta alá, többek között Radu Afrim rendező, akinek új filmje nemrég nyerte el a berlini filmfesztivál nagydíját. Ebben rámutatnak: míg a nagyobb erdélyi városok – például Nagyvárad és Kolozsvár – önkormányzata a szecessziós épített örökség megmentésén fáradozik, Besztercén ennek ledózerolását tervezik.
Holott az Omnia mozi épülete amiatt is értékes, mivel az egykori szász városban főleg középkori, reneszánsz és klasszicista stílusban készült épületek állnak, szecessziós stílusban csupán egy-két ingatlan épült. Egyik a moziépület, mely
nem is csoda, hogy 1913-ban képeslap is készült róla, melyet három nyelven – németül, magyarul és románul – feliratoztak. Restaurálva, megfelelő rendeltetéssel a város egyik referenciapontja lehetne – mutatnak rá levelükben a tiltakozók, akik szerint a városvezetés nemcsak a parkolóépítésre, de az értékes ingatlan felújítására is le tudna hívni uniós forrásokat.
– írták levelükben a terv ellenzői. A 30 aláíró rámutat: a városvezetésnek az kellene legyen a fő célja, hogy helyreállítsa Beszterce belvárosát, ahogy azt a nagyváradi városvezetés teszi. Ezért arra kérik, mondjon le az épület lebontásának tervéről, és elemezze ki az ingatlan restaurálásának lehetőségét.
Az egykori Omnia mozi átvételének terve nem új keletű, a város korábbi elöljárója, Ovidiu Crețu is meglebegtette. A szociáldemokrata párti (PSD) polgármester 2008-ban szerette volna átvenni az egykori moziépületet a RADEF-től, ám nem járt sikerrel. A volt elöljáró azonban nem parkolóházat, hanem kulturális központot épített volna a helyére.
A szecessziós épület állapota napjainkban
Fotó: Timponline.ro
Az átvételére vonatkozó határozatot még 2008-ban jóváhagyta a helyi tanács, amikor a mozitörvény erre lehetőséget teremtett, és filmszínházként történő működtetését az is lehetővé tette. A városban egyébként a megyei önkormányzat tulajdonában lévő Dacia moziban lehet filmet nézni, a Tineretului mozi épületét ugyanis visszaigényelték.
Ioan Turc jelenlegi polgármester különben épp a besztercei városközpont „megújulásával” indokolja az egykori mozi lebontásának szükségességét, ugyanis kiszorítaná a gépkocsiforgalmat a főtérről, és az autóknak az Omnia közelében lévő parkoló bővítésével teremtene állomáshelyet.
– magyarázta a műsorban Turc. Az elöljáró bízik benne, hogy tervéhez sikerül megszereznie a műemlékvédelmi hatóságok engedélyét. Beszterce értékes, szászok által épített belvárosára utalva elmondta, számos európai városban látott már olyat, hogy a modern parkolók a középkori várfal vagy barokk épületek tövébe épültek.
Az orosz–ukrán háború, a kényszerbesorozás elől menekülő ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei hegyimentők. A 40 éves ukrán férfi élete kockáztatásával, a Máramarosi-havasokon át menekült a kényszerbesorozás elől.
Kovács Gergely gyulafehérvári római katolikus érsek és Kerekes László segédpüspök húsvéti pásztorlevele.
Láncbaleset történt húsvétvasárnap délután Nagyszebenben, a tömegkarambolban egy várandós nő is érintett volt.
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
szóljon hozzá!