Kedden magyar nyelv és irodalomból vizsgáztak az érettségizők
Fotó: Haáz Vince
Sem a pedagógusok, sem a diákok nem fogadták kitörő örömmel az érettségi magyar nyelv és irodalom vizsgájának tételeit. A szaktanár szerint a mai tizenévesek számára nehezen megközelíthető kérdéskör a mártírhalál témája, a diákok pedig arra panaszkodtak, hogy nem kötelező tananyagot is kaptak.
2018. június 26., 17:032018. június 26., 17:03
2018. június 26., 17:162018. június 26., 17:16
Nem voltak rugalmasak a reál szakosok számára összeállított tételek, a kiválasztott művek közül többnek a tematikája távol áll a mai tizenévesek világától, emiatt általában nem tudnak kedvvel, szakavatottan írni a hasonló kérdéskörről – mondta el az írásbeli érettségi magyar nyelv és irodalom tételeiről Bíró Sára, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium magyartanára.
Az érettségizők hétfőn román nyelv és irodalomból, kedden magyarból adtak számot tudásukról, szerdán az elvégzett szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, csütörtökön pedig az általuk választott tantárgyból méretkeznek meg.
A keddi magyar írásbelin a reál szakosoknak többek közt Nagy László Ki viszi át a szerelmet című versét kellett elemezniük, valamint a mártírhalál az epikában témában kellett értekezést írniuk: Kosztolányi Dezső Pacsirta című regénye, Jókai A kőszívű ember fiai című regénye, Zrínyi Miklós Szigeti veszedelem című eposza, valamint az Árpád-házi Szent Margit (1242–1270) életéről szóló Margit-legenda közül választhattak. A humán szakosoknak az utazás motívumát kellett körüljárniuk szintén Kosztolányi Dezső Pacsirtája, valamint az Esti Kornél, Jókai Mór Aranyembere vagy pedig Krúdy Gyula A hídon című novellája alapján.
Bár köztudott, hogy a kisebbségi nyelveken tanuló érettségizők számára nehezebb a megmérettetés, mint a román diákok számára, hiszen töbletterheket ró rájuk – egy tantárggyal többől kell vizsgázniuk –, arra számítottak, hogy legalább magyarból testhezállóbb, könnyebben megközelíthető tételeket kapnak. Románból ugyanis ugyanabból a tananyagból kellett készülniük, mint a többségieknek, ugyanakkor a többi vizsgatárgy – többek közt a történelem, fizika, matematika, földrajz – is sok nehézséget okoz.
Bíró Sára a reál szakosok számára összeállított magyar irodalom tételsorról szólva úgy fogalmazott, a mai tizenévesek számára nehezen megközelíthető kérdéskör az önfeláldozás és a mártírhalál témája, de a rendkívül összetett Nagy László-vers elemzéséhez is alaposan fel kellett készülni. „A magyar ember amúgy is fogékony a tragikum iránt, ezt tükrözi irodalmunk is. Sokszor hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy irodalmunknak van vidámabb, humorosabb, a dolgok sokoldalúságát megmutató jellege is, olyan művek, amelyekben benne van az öröm éppúgy, mint a szomorúság, a sírva vigadás.
– jelentette ki a Krónikának Bíró Sára.
A székelyudvarhelyi magyartanár kifejtette azt is, a tanterv nem szögezi le, hogy a legendák közül melyiket tanulják a diákok, így lehet, hogy akadnak iskolák, ahol nem a Margit-legendát vették. „A Szigeti veszedelem fontos irodalmi mű, megtanítjuk, megtanulják a gyerekek, de úgy, mintha a fogukat húznák, ráadásul tavaly is ezt kapták az érettségin. Abban reménykedtem, hogy a diákok problémavilágához közelebb álló témából, korból merítenek a tétel összeállítói, hiszen abból is lenne elég választék.
A kőszívű ember fiai meg 5–8. osztályos tananyag, és bár akad diák, aki ráérez Jókai romantikus regényírói módszereire, ez nem tömegjelenség” – mutatott rá a pedagógus. Kitért arra is, hogy a Jókai-regénnyel jellemzően nyolcadikban foglalkoznak az iskolában, tehát nem most tanult, frissen olvasott anyag volt, nem olyan regény, amiről kedvvel, avatottan tudnak írni.
Bíró Sára azt is elmondta, véleménye szerint Kosztolányi Pacsirtája választási lehetőségként szintén nem telitalálat, mert bár a szerző verseit, prózáját tanítják, az illető pedagógus ízlésére van bízva, hogy mit választ ki az életműből: legtöbben az Édes Annát, az Esti Kornélt vették át a diákokkal. „Szabadságot enged a szabályzat a tanárnak: Kosztolányi tanítandó életmű, de a pedagógus ízlése, olvasottsága, műveltsége függvényében választhat regényei közül, így nem volt kötelességünk elolvastatni a diákokkal, megtanítani nekik a Pacsirtát. Egyébként
– fogalmazott a pedagógus.
Kérdésünkre kitért arra is, hogy a Nagy László-vers rendkívül összett bartóki dal, metaforikus, látomásos mű, amit szintén nehéz elemezni. „Kilencedikben, amikor a verselemzés fortélyait tanítottam, pont a Ki viszi át a szerelmet elemzése volt a minta: sokáig boncolgattuk a diákokkal, ha még emlékeznek erre, nekik szerencséjük volt a verssel. Ugyanakkor nehezen mondom ki, de Nagy László költészete az iskolai tananyagból, az újholdasok köréből kihagyható, Pilinszky Jánoséval ellentétben" – szögezte le Bíró Sára.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy Nagy László nem volt kötelező tananyag, így a tétel támadható, ráadásul a vers rendkívül komplex.
– mutatott rá a pedagógus.
Mátó-Székely Orsolya, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium reál szakos diákja a Krónikának úgy nyilatkozott, a mártírhalál témáját nem érezte magához közelállónak, nehézséget okozott számára.
(hétfőn egy szabadon választott Eminescu- vagy Arghezi-verset kellett elemezniük a reál szakosoknak – szerk. megj.) Az önfeláldozás és mártírhalál témája olyan, hogy sok műbe bele lehet magyarázni, viszont a tételben felsorolt választható művek nehézséget okoztak: például A kőszívű ember fiait már régen vettük, a Pacsirtát nem tanultuk. A Nagy László-vers is meglepett, hiszen nagyon nehezen értelmezhető költeményről van szó” – fejtette ki Mátó-Székely Orsolya.
Az unitárius kollégium egy másik végzőse, Farkas Ágnes Anna azt hangsúlyozta, úgy érzi, a tételek összeállítói nem jártak el teljesen jogszerűen, hiszen Nagy László költészetét az iskolában csak érintőlegesen tanulták, nem volt kötelező tananyag.
– mondta az érettségiző.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
Hatalmas érdeklődés övezte a hétvégi 24 órás jótékonysági futást Nagyváradon, amely a „Védett szívek, biztos jövő” szlogennel meghirdetett projekt része. A cél, hogy minél több helyi iskolát el tudjanak látni életmentő automata defibrillátorokkal.
Arad megyében az öt polgármesteri tisztség mellett egyelőre három alpolgármesteri tisztséget szerzett a magyar érdekvédelmi szervezet, az aradi sorsa a következő választási eredményektől függ.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
szóljon hozzá!