„Defektes” az iskolabuszok többsége – Hiába várnak a minisztérium segítségére, egyelőre nincs kiírás új járművek vásárlására

Rossz utakon. Egy busz akár hatszor is kénytelen fordulni, mire az összes tanulót az iskolába szállítja

Rossz utakon. Egy busz akár hatszor is kénytelen fordulni, mire az összes tanulót az iskolába szállítja

Országos szinten rengeteg gond van az iskolabuszokkal, a régi járművek fenntartása vagyonba kerül az önkormányzatoknak, ahol nincs elég busz, kénytelenek többször fordulni, hogy minden diákot beszállítsanak a községközpontba, emellett gépjárművezetőt is nehezen találnak. 

Bíró Blanka

Molnár Rajmond

Simon Virág

2018. szeptember 28., 10:132018. szeptember 28., 10:13

Elavult az erdélyi és partiumi iskolabuszok nagy része, ráadásul a szükségesnél kevesebb jármű áll a tanintézetek rendelkezésére. Egyes településeken akár ötször-hatszor is kénytelen fordulni a busz, mire az összes tanulót az iskolájába szállítja. A fejlesztési minisztérium azonban egyelőre nem tervezi újabb iskolabuszok vásárlását.

Mint ismeretes, az iskolabuszokra a tanintézetek csoportosítása, összevonása után lett egyre nagyobb szükség. A kis létszámú falusi osztályokat megszüntették, a gyermekeket a jobban felszerelt és nagyobb községközponti iskolákba irányították. De a települések  között néhol jelentős távolságok vannak, így  meg kellett oldani a gyermekek utaztatását is. Eközben

az is gondot jelent, hogy gépjárművezetőt is nehezen találnak, hiszen a D kategóriás jogosítvánnyal rendelkezők nem szívesen vállalják minimálbérért ezt a munkát. 

Maros megye: több mint
egy tucatnyi kellene

Maros megyében legalább félszáz iskolabuszt kellene mielőbb kicserélni, hogy a kisdiákokat biztonságban lehessen otthonaiktól az iskoláig szállítani. Ioan Macarie főtanfelügyelő szerint ha 15 új járművet kapnának, azzal meg tudnák oldani a legsürgősebb problémákat. A főtanfelügyelő azért is aggódik, mert nagyon sok kisbuszt állandóan javítani kell, és télen még nehezebben lehet megoldani velük a kisdiákok gördülékeny utaztatását.

Mint Ioan Macarie Maros megyei főtanfelügyelő rámutatott, több átiratot is küldtek a fejlesztési minisztériumba, kérve az új iskolabuszokat, hiszen a szaktárcának kell meghirdetnie a versenytárgyalást, és megvásárolnia a közlekedési eszközöket. Arra kérte az érintett települések polgármestereit, hogy ők is jelezzék a minisztériumban, nagyon költséges fenntartani a több mint tízéves, napi szinten a diákok szállítására használt járműveket, s kérjenek újabb iskolabuszokat.
Megnéztük a fejlesztési minisztérium honlapját, ahol a mikrobuszok cím alatt felsorolják, hogy mi mindent tettek a diákok szállítása érdekében.

Az utolsó buszvásárlások 2014-ben voltak, akkor 1002 darabot vettek, és osztottak szét országszerte.

2016-ban pedig a tárca 95 iskolabuszt vásárolt és adományozott a Moldovai Köztársaságnak. A beszámolók végén azt írja: Jelenleg nincs pénz jóváhagyva iskolabuszok vásárlására.

Kovászna megyében egyre
égetőbb a helyzet

Kovászna megyéből személyesen az oktatási miniszternek jelezték, hogy fel kellene újítani az iskolabuszparkot, a prefektúrára is nyújtottak be kérvényt, ám eddig nem jártak eredménnyel – osztotta meg velünk tapasztalatait Kiss Imre főtanfelügyelő. Mint kérdésünkre részletezte,

jelenleg 68 iskolabusz van a megyében, ebből tíz már nem működik.  A legtöbb járművet 2007–2008-ban kapták, a tízéves buszok fenntartása vagyonokat emészt fel,

ezt semmiképp nem tudják megspórolni az önkormányzatok, hiszen a kötelező műszaki vizsga nélkül nem közlekedhetnek a buszok. Utoljára három évvel ezelőtt kaptak néhány iskolabuszt, azóta nem hirdetett ilyen programot a fejlesztési minisztérium.

Amikor a legnagyobb gondokról kérdeztük, példaként Illyefalvát említette, ahol nincs román tagozat, a román gyerekeket Sepsiszentgyörgyre kell beszállítani, az egyetlen kisbusz kétszer fordul, hogy minden diák bejusson a városba. Ám hiába kértek egy 22 férőhelyes buszt a jelenlegi 16 férőhelyes helyett, nem született megoldás. Gépkocsivezetőt is nehezen találnak, hiszen ezekre a buszokra kötelező a D-kategóriás gépkocsivezetői jogosítvány, ám azzal már teherautót, nagybuszt is vezethetnek, ezért kevesen vállalják, hogy minimálbérért gyerekeket szállítsanak. Pillanatnyilag megoldják minden településen a gyerekek ingázását, de ez egyre nagyobb nehézségeket okoz. „Ez országos szinten óriási probléma, folyamatosan jelezzük, reméljük, hogy előbb-utóbb találnak anyagi forrást, és megoldják ezt a kérdést” – szögezte le Kiss Imre.

Kolozs megyében is reménykednek

Kolozs megyében csak az elmúlt napokban három iskolaigazgató jelezte, hogy sürgősen új iskolabuszokra lenne szükségük – mondta el lapunknak Török Zoltán főtanfelügyelő-helyettes. Kifejtette, a prefektúrán is nyújtottak be kérvényt, a tanfelügyelőség összesítette, hogy hol kellene lecserélni a buszokat, a jelentést pedig továbbították a fejlesztési minisztériumba.

Idézet
Olyan település is van, ahol 17 éves busszal közlekednek. Jelenleg nincs fennakadás, a diákok ingázását megoldják, de egyre nagyobb nehézségeket okoz, hiszen gyakran havonta kell javíttatni a buszt, hogy a műszaki vizsgán átmenjen”

– részletezte Török Zoltán.

Hargita megyében használhatatlanok is vannak

A Hargita megyei iskolahálózatban csaknem kilencven iskolabusz van, ezeknek közel háromnegyede 2009 előtti gyártású, közülük hétnek pedig nincsen meg az időszakos műszaki vizsgája, így nem használható – tudtuk meg Görbe Péter főtanfelügyelőtől. Elmondta, a megyei tanintézetek a 88 járműből hatot 2006-ban kaptak, 23-at 2007-ben, 28-at pedig 2008-ban. 2009-től már jóval kevesebb iskolások szállítására alkalmas buszt biztosított a kormány a megyei iskoláknak, tavaly és tavalyelőtt például csak egy-egy új járművet.

„A megyei iskolabuszoknak nagy része tehát már több mint tízéves jármű. Többségük nagyon rossz utakon kénytelen szállítani a tanulókat, s naponta akár száz kilométeres távokat is megtenni, amely meglátszik a műszaki állapotukon. Nyilván szükség lenne ezek cseréjére, továbbá bővíteni is kellene legalább hússzal az állományt. Egyes településeken egy busz akár hatszor is kénytelen fordulni reggel hét és nyolc óra között, mire valamennyi tanulót az iskolájába szállít” – mutatott rá a főtanfelügyelő. Hozzátette, a tanintézetek folyamatosan jelzik az igényüket a helyi önkormányzatoknak, illetve a tanfelügyelőségnek. Miután ez megtörtént, ők átiratban értesítik a fejlesztési minisztériumot. „Viszont az nem ad okot bizakodásra, hogy az utóbbi években csak néhány új iskolabusz érkezett hozzánk” – fogalmazott Görbe Péter.

Bihar megyében is hiányos a buszpark

Bihar megyében az jelenti a legnagyobb gondot, hogy nincs elég iskolabusz, olyan település is van, ahol minden reggel tízszer fordul a jármű, hogy minden gyereket beszállítson – emelte ki megkeresésünkre Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes.

Idézet
Ez bonyodalmat okoz, hiszen a nagyobb gyerekek egy része már hét óra után beér az iskolába, a tanintézetnek pedig  meg kell oldnia a felügyeletüket, amíg nyolckor megkezdődik a tanítás. Az alsó tagozaton épp ellenkezőleg, nyolc óra helyett kilenc órakor kezdődik a tanítás, hogy minden gyerek beérjen”

– mondta Kéry Hajnal. Hangsúlyozta, Bihar megyében összetett a helyzet, vannak olyan buszok is, amelyeket 2008-ban kaptak, de egy-két évvel ezelőtt is érkeztek újak. „Nálunk nem az a legnagyobb gond, hogy régiek a buszok, hanem az, hogy sokkal többre lenne szükség, azokra pedig gépjárművezetőket kellene alkalmazni, ami szintén nehezen megoldható” – fogalmazta meg a gondokat. Rámutatott, egyrészt létszámstop van, tehát ha egy sofőr elmegy, már csak egy fél állást tudnak meghirdetni az alkalmazási korlátozások miatt, de a meghirdetett állásokra is alig találnak jelentkezőt. „Átfogó intézkedéssorozatra lenne szükség. Egyrészt új buszok kellenek, felmérve, hogy a gyereklétszám alapján egy településen hány járműre van szükség, hogy egyszerre be lehessen szállítani őket az iskolába. Másrészt rendezni kell az alkalmazások helyzetét, hogy minden buszra legyen sofőr, és nekik versenyképes bérezést kell biztosítani” – összegezte Kéry Hajnal.

Sokat fordulnak, mégse mindenki ér be a 8 órai iskolakezdésre

A homorodszentmártoni Román Viktor Általános Iskolának két iskolabusza van, mindkettő 2007-es évjáratú. Szász Enikő igazgató elmondta,

a járművek műszaki állapotának bíztosítása 9000 lejbe került, ráadásul a két iskolabusz csak többletfuvarokkal tudja az összes környékbeli tanulót az iskolába, majd onnan hazaszállítani.

Egyes gyerekek már hét óra után nem sokkal az iskolába érnek, és várakozhatnak a nyolc órai iskolakezdésig. De olyanok is vannak, akik csak nyolc előtt nem sokkal érnek be az iskolába. Emellett természetesen a tanórák végeztével is sokan kénytelenek várni a fuvarra, ami hazajuttatja őket – mutatott rá az intézményvezető, aki szerint egy plusz kisbusz megoldaná a problémáikat.

Nem jobb a helyzet a gyergyószárhegyi Bethlen Gábor Általános Iskolában sem, ahol csak egy 2006-os évjáratú, 15 személyes busz teljesít szolgálatot – tudtuk meg Barabás Erzsébet igazgatóhelyettestől. „Amellett, hogy egyedüli iskolajárműként rengeteget kell fordulnia az iskolásokkal, kétszer-háromszor is reggelente, illetve délutánonként, egyre többet is kell rákölteni, mert tíz év után majd mindent cserélni kell rajta” – magyarázta.

Jelezték az igényüket mind az önkormányzatnak, mind a tanfelügyelőségnek egy új iskolabuszra, eddig azonban mindhiába

– panaszolta. Bogos Tibor, a csíkszentmihályi Arany János Általános Iskola igazgatója eközben érdeklődésünkre arról számolt be, hogy jelenleg csak egy 2008-as évjáratú autóbusza van az iskolának, azzal pedig nagyon nehéz időben megoldani az iskolások szállítását a környező falvakból. „Reggel hét órakor indul a busz az iskolásokkal, az utolsó fuvar pedig 8 óra 10 perckor érkezik meg” – mondta. Ugyanakkor – folytatta – várhatóan hamarosan a helyi önkormányzat is az iskola rendelkezésére bocsát egy buszt, így javulhat a helyzet.

A maroskeresztúri általános iskola igazgatója, Albert Zoltán érdeklődésünkre elmondta, hogy náluk reggel hét óra előtt tíz perccel veszi fel az első gyerekeket az iskolabusz, és mivel az iskolába két váltásban járnak a diákok, este fél nyolcig munkában van a jármű. Naponta 160 kilométert tesznek meg a 11 éves autóbusszal. „A busz korához és a futott kilométerekhez képest jó állapotban van, de nagy szükségünk lenne egy nagyobbra, s ezt jeleztük is” – mondta az igazgató.

„A visszajelzésekből úgy tudjuk, hogy 2020-ban fog rendeződni az iskolabuszok kérdése, akkor fog újakat kapni a megye, s akkor tudják majd kicserélni a jelenleg 11, akkor 13–14 éveseket” – tette hozzá az igazgató 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re
2024. október 31., csütörtök

Újabb erdélyi város „ül fel” a HÉV-re

2024. október 31., csütörtök

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat

Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.

Kanadában értesült az erdélyi medveszakértő, hogy ott miként tartják távol a nagyvadat
2024. október 31., csütörtök

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus

Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Erdélyi és partiumi megyében is okozott halált a nyugat-nílusi vírus
2024. október 31., csütörtök

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen

Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.

Ötből egy adófizető tartozik az önkormányzatnak a Maros-parti megyeszékhelyen
2024. október 31., csütörtök

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára

Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.

Lecsapott az európai „farkas” a csobánok erdélyi királyára
2024. október 31., csütörtök

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)

Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.

A presbiter, aki „meggyónta” Tőkés Lászlónak, hogy róla jelent a Securitaténak (Első rész)
2024. október 30., szerda

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.

Kallós Zoltán, valamint prímások, népzenekutatók sírja előtt tisztelegnek muzsikával a Házsongárdban
2024. október 30., szerda

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon

Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.

Egy hívás vagy SMS: tartós élelmiszerekkel segíthetünk a rászorulókon
2024. október 30., szerda

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban

Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.

Új külföldi célpontokra indít járatokat Kolozsvárról is a WizzAir a most kezdődő téli szezonban
2024. október 30., szerda

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében

A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.

Második világháborús, működőképes tüzérségi bombát találtak Nagyvárad közelében