Egy friss felmérés szerint a romániai gyerekek átlagosan 8 éves korukban kapják meg az első okostelefonjukat, és napi 1-3 órát töltenek online
Fotó: pixabay.com
Reprezentatív felmérést végzett a Google a romániai szülők körében arról, hogy mikor és miért vették meg az első mobiltelefont gyereküknek.
2025. február 11., 20:082025. február 11., 20:08
Ha a gyerekek 8 éves korukban kapják meg az első telefonjukat, napi 1-3 órát töltenek online, a szülők egyharmada pedig bevallja, hogy azért vett okostelefont gyermekének, hogy az ne érezze magát társadalmilag kirekesztettnek – számolt be a felmérés eredményeiről az edupedu.ro oktatási portál.
A szülők szerint a fő ok, amiért mobiltelefont adnak nekik, a biztonság és a folyamatos kapcsolattartás igénye, de egyharmaduk azt is elmondja, hogy azért tették ezt a lépést, hogy a kicsik ne érezzék magukat társadalmilag kirekesztve.
A statisztika szerint a gyerekek közül az oktatási célú alkalmazásokat használják a legtöbben, másodikként a videojátékokat.
A felmérést a Topline piackutatásra szakosodott cég végezte 2024 augusztus-szeptemberében 570 romániai személy megkérdezésével. A tanulmány része egy nagyobb, az egész EU-ra kiterjedő, EU Family Safety Survey 2024 elnevezésű felmérésnek.
A kutatás azt vizsgálja, hogy a szülők hogyan kezelik azt a kérdést, hogy milyen korban engedik meg gyermekeiknek az internethez csatlakoztatott eszközök használatát, mennyi ideig maradnak gyermekeik online, milyen szabályokat tartanak be a szülők az online hozzáférésre vonatkozóan, és hogyan érvényesítik azokat gyermekeikkel szemben. Arra is keresi a választ a felmérés, hogy miként beszélgetnek a szülők ezekről a témákról kisgyermekeikkel, és hogyan változik mindez a gyermekek életkorának növekedésével.
A felmérés készítői megfogalmazták a legfontosabb közvetkeztetéseket.
Az első ok az volt, hogy a felnőttek mindig kapcsolatban lehessenek a gyerekekkel – függetlenül a gyermekek életkorától. A felmérés adatai szerint az 5-12 éves gyermekek többsége napi 1-3 órát tölt online, míg a tinédzserek (13-17 évesek) többsége napi 3 óránál többet. A közösségi média alkalmazásokat 9 éves kor után használják, különösen a tinédzserek.
A szülők többség azt állítja, hogy az elmúlt egy évben már beszélt erről a témáról a gyermekével, az online biztonságról szóló beszélgetések 5 és 8 éves kor között kezdődnek. A 13 évesek esetében a leggyakoribb ez a szülő-gyermek beszélgetés, ez az arány azt mutatja, hogy az utóbbi években a szülők körében megnőtt a kérdés fontossága.
A 9 év alatti gyermekeket nevelő szülők esetében ez a szexuális tartalmakkal kapcsolatos. A 9-12 éves gyermekeket nevelők számára a cyberbullying jelenti a legnagyobb aggodalmat, míg a tinédzserek esetében az online szexuális zaklatástól tartanak leginkább a szülők.
A szakemberek hangsúlyosan felhívták a figyelmet az utóbbi időben is arra, hogy mennyire káros lehet a gyerekekre nézve, ha sokat és hosszú ideig mobiloznak. Lapcsoportunk megkeresésére nemrég ezt részletesen kifejtették azok a pedagógusok, akik nagy mértékben rálátnak a gyerekek mobilhasználati szokásaira. Mint magyarázták,
A pedagógusok tapasztalata az, hogy egyre inkább nő azoknak a bölcsődés, óvodás gyermekeknek a száma, akiknél megkésett a beszédfejlődés, a túlpörgött idegrendszer miatt nehezen lehet lecsendesítő, nyugalmi állapotba hozni őket – mondták el lapunk megkeresésére kolozsvári szakemberek, pedagógusok. Nagy B. Szilárd gyógypedagógus, a kincses városbeli Báthory István Elméleti Líceum fejlesztő pedagógusa, a Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének elnökét kérdeztük a témában. Kifejtette, hogy
Ezekre az eszközökre egyszerűen nincs szükségük. „A jelen pillanatban kisgyermeket nevelő szülők nagy része már a digitális kultúrába született bele, sok esetben természetesnek látja a »minél korábban, annál jobb« elvét, ami az okos eszközök felkínálását is jelenti. Ezeket »digitális cumiként« használva, a csecsemő- és kisgyermek nagyon képlékeny idegrendszerében olyan változásokat okoznak, amelyeket később már nem vagy nagyon nehezen lehet »javítani«” – fejtette ki Nagy B. Szilárd.
Nem támogatja a mobiltelefonok iskolai használatának betiltását Daniel David oktatási miniszter, aki szerint a korlátozások általában a tiltott dolgok újbóli megjelenéséhez vezetnek, de még nagyobb intenzitással.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságán folytatja a küzdelmet a „December 15. – A román–magyar szolidaritás napja” Egyesület – tájékoztatta kedden a Krónikát Tőkés László EMNT-elnök sajtóirodája.
A kiskorúak közel 50 százaléka már elszenvedett sértegetéseket az online térben – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
Összesen kilenc cég, illetve cégcsoportosulás nyújtott be árajánlatot a bánsági autópálya megépítésére: a 73 kilométeres sztráda Temesvártól a Temesmóráig, a román–szerb határig tart majd.
„Gazdát” cserélt az Erdély és Havasalföld legrövidebb, de legzsúfoltabb összeköttetését tehermentesítő autópályaterv.
Eltűnt hétfőn iskolába menet a nyárádszeredai gyermekotthon két lakója, egy testvérpár – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság. A hatóságok Ro-Alert telefonos üzenetben kérték a lakosság segítségét az eltűnt gyerekek megtalálására.
Egyre több razziát tart Szilágy megyében az állatvédelmi rendőrség. Az egyenruhások rendszerint bejelentésre érkeznek, de az ellenőrzés során szúrópróbaszerűen benéznek több portára is, és keményen büntetik az állatvédelmi szabályok áthágását.
Hideg időre figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia egész területére.
Holtan találtak egy férfit és egy nőt egy nagybányai ingatlanban, a rendőrség vizsgálatot indított – közölte vasárnap este a Máramaros megyei rendőrség.
Brassó ismét reflektorfénybe került: a The Washington Post című amerikai lap felvette a Cenk alatti várost a 2025-ben meglátogatandó, legérdekesebb úti célok listájára, olyan egzotikus helyek mellett, mint a Bahamák, Ausztrália és Japán.
Az elkövetkező napokban egyre hidegebb lesz az időjárás, Erdély keleti tájain a hőmérséklet éjszaka mínusz 20 Celsius-fokig csökken – figyelmeztetnek a meteorológusok.
szóljon hozzá!![Hozzászólások](https://kronikaonline.ro/template/kronika_new/images/dropdown.svg)