Vákár István, Oláh Emese és Antal Géza
Fotó: RMDSZ
A háromnyelvű helységnévtáblák kihelyezése terén elért eredményeket említette elsőként Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere, aki Vákár Istvánnal, a Kolozs megyei önkormányzat alelnökével és Antal Gézával, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének ügyvezető elnökével tartott közös sajtótájékoztatóján beszélt csütörtökön az elmúlt egy év önkormányzati munkájának sikereiről.
2017. június 08., 18:402017. június 08., 18:40
A kincses város összes bejáratához tervezett, a település román, magyar és német megnevezését tartalmazó táblák közül még mindig csak egy került ki: a nyugati, Nagyvárad felőli bejáratnál.
Oláh Emese ezzel kapcsolatban közölte:
Az érintett területek ugyanis nincsenek az önkormányzat tulajdonában, így a feliratok elhelyezéséhez a hatóság építkezési engedélyére van szükség. Az alpolgármester május közepén még úgy nyilatkozott: szerinte napok kérdése, hogy az összes többnyelvű tábla a helyére kerüljön.
Kitörő örömmel fogadták a többnyelvűségért küzdő civilek, hogy Kolozsvár egyik bejáratához kihelyezték az első háromnyelvű helységnévtáblát. Úgy vélik: folytatni kell a jogi küzdelmet, amely eredményesnek bizonyult.
Vákár István a témához kapcsolódva megjegyezte: megyeszerte nehezen lehet eredményt elérni a többnyelvű feliratozás ügyében, a román politikusok ugyanis „óvatosak”, amikor az ügy szóba kerül,
Többéves huzavona után kedden reggel kihelyezték az első háromnyelvű – román, magyar és német – helységnévtáblát Kolozsvár Nagyvárad felőli bejáratához.
Oláh Emese ugyanakkor az elmúlt egy évben folytatott munka egyik legfontosabb eredményének azt nevezte, hogy tavaly beindították a magyar tagozatot az Óz, a nagy varázsló bölcsődében, illetve egy–egy új magyar bölcsődei csoport indul a Monostor és a Donát lakónegyedben is.
Sikerként értékelte azt is, hogy a város szociális, kulturális és sporttevékenységekre szánt 10 millió lejes keretéből
Az alpolgármester kitért az ügyintézést leegyszerűsítő My Cluj elnevezésű okostelefonos alkalmazásra is, amelynek segítségével a lakosok elküldhetik panaszaikat a városházára – az applikáció egyelőre csak román nyelven elérhető, de tervezik a magyar és az angol nyelvű változat elkészítését is.
A helyhatósági választások óta eltelt egy év apropóján tartott sajtótájékoztatón Vákár István hangzúlyozta: a megyei tanács prioritása az infrastruktúra fejlesztése.
amely által Szilágy megyébe bevezetik a gyalui vizet, a hálózatra pedig rengeteg település csatlakozhat.
Antal Géza arról számolt be: az elmúlt évben a szövetség felkereste az összes olyan Kolozs megyei települést, ahol a magyarság aránya meghaladja a 20 százalékot, és azt tapasztalták, hogy a többnyelvű helységnévtáblákat kevés kivétellel mindenhol kihelyezték. A kivételek közé tartozik Méra, ahol az útfelújítás során eltávolították a táblát, a helyi önkormányzat pedig azóta sem pótolta.
Antal szerint ugyanakkor
Rámutatott: ahol az önkormányzatok nem tesznek eleget törvényi kötelezettségeiknek, előbb helyben igyekeznek megoldást találni, ha pedig ez nem vezet eredményre, a prefektushoz fordulnak, végső esetben pedig pereskednek. Az elmúlt egy év sikereit felsorolva az ügyvezető elnök többek között az egyházi ingatlanok felújítására nyújtott önkormányzati támogatást említette, illetve azt is kiemelte, hogy Aranyosgyéresen, a magyar alpolgármester révén immár anyanyelven is házasságot köthetnek a párok.
Szeles idő várható szerdán szinte a fél országban; ugyanakkor szerdától szombatig sokfelé előfordulhat csapadék, a hegyekben havazásra lehet számítani – tájékoztatott kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Iskolabusz és személygépkocsi ütközött össze kedd reggel Krassó-Szörény megyében, az 582-es megyei út Székul és Kuptorja települések közötti szakaszán, egy gyermek és egy nő megsérült.
Tizenhat autó érintett abban a tömegbalesetben, amely kedd reggel történt Gyulafehérvár egyik utcáján.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
szóljon hozzá!