Murádin János Kristóf történész: arculcsapás a maradék szász közösségnek Klaus Iohannis Trianon-kijelentése

Klaus Iohannis a Samuel von Brukenthalnak, Erdély egykori szász kormányzójának állított szobor szeptemberi nagyszebeni avatóján •  Fotó: Presidency.ro

Klaus Iohannis a Samuel von Brukenthalnak, Erdély egykori szász kormányzójának állított szobor szeptemberi nagyszebeni avatóján

Fotó: Presidency.ro

Népszavazási döntésről beszélt Erdély Romániához csatolása kapcsán Klaus Iohannis Németországban, ahol arról kérdezték az államfőt, hogyan kommentálja „egy szomszédos ország politikusainak” Trianonról tett nyilatkozatait. „Szász származásúként ilyen nyilatkozatot tenni egy arculcsapással ér fel a maradék erdélyi szász közösségnek” – mondta a Krónikának Murádin János Kristóf történész.

Pataky István

2021. október 06., 18:022021. október 06., 18:02

2021. október 06., 18:102021. október 06., 18:10

Iohannis egy aacheni fórumon beszélt a hétvégén, amelyet követően ünnepélyes ceremónián átnyújtották neki a Nemzetközi Károly-díjat. A hallgatóság soraiból megkérdezték az államfőt, mi a véleménye „arról a szomszédról, akinek időnként Európa-ellenes megnyilvánulásai vannak, és amelyik megkérdőjelezi a trianoni határokat”. Bár nem nevezték meg, a kérdés nyilvánvalóan Magyarországra utalt.

A szász származású Iohannis úgy felelt: őt is idegesítik a Trianonról szóló kijelentések.

„Erdélyből származom, mi népszavazáson döntöttünk arról, hogy Romániához szeretnénk csatlakozni. Nem loptunk senkitől semmit, az önrendelkezésünkhöz fűződő jogunkról volt szó, Erdély így lett Románia része. Visszamenőleg senki nem akarja megkérdőjelezni ezeket a történelmi folyamatokat. Lehet, hogy néhány populista ezt teszi, de populisták léteznek Európában, és csak az eredmények felmutatásával lehet őket legyőzni” – jelentette ki Iohannis.

korábban írtuk

„Nem loptuk Erdélyt”. Iohannist kifejezetten idegesítik a magyarok Trianonról tett kijelentései
„Nem loptuk Erdélyt”. Iohannist kifejezetten idegesítik a magyarok Trianonról tett kijelentései

Klaus Iohannist bevallása szerint „idegesítik” a magyarországi hivatalosságok Trianonról szóló kijelentései, ugyanakkor a román államfő szerint Erdélyt „nem ellopták” a románok, hanem önrendelkezésük révén egyesült Romániával.

Murádin János Kristóf történész lapunk megkeresésére azt mondta, formailag helytálló ugyan a kijelentés, mivel az elnök minden bizonnyal a medgyesi szavazásra gondolt, az erdélyi szász közösség 1918-as megnyilvánulására, amikor az akkori román politikai vezetők, főleg az erdélyiek, Iuliu Maniuval az élen, fűt-fát megígértek a szász és a sváb közösségnek, amennyiben szavazataikkal erősítik meg, hogy Erdély szerintük is Románia része kell hogy legyen.

Idézet
Beleestek ebbe csapdába, mint Pilátus a krédóba. A szászok megszavazták ezt abban a hitben, hogy megmarad a hagyományos autonómiájuk, hiszen a szász székeknek nagyon hosszú időre visszatekintve autonómiájuk volt Erdélyben”

– fogalmazott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója. – Ők sérelmezték, hogy ebből sokat visszavett a magyar állam 1876-ban, amikor a vármegyerendszer kialakult, és felszámolták a székeket. Remélték, hogy ez a helyzet megfordul, az új román államhatalom, amennyiben szert tesz Erdélyre, visszaadja nekik a teljes körű autonómiát, a szász önrendelkezést. Ezt meg is ígérték nekik – tudjuk, hogy ebből semmi nem lett. Formailag tehát rendben van ez a kijelentés, tartalmilag viszont már nem igazán.”

Murádin nyomatékosította: csak a szászoknál volt népszavazás. A románság esetében egy kollektív megnyilatkozásról volt szó; a medgyesi gyűlésen a szászok vezetői megszavaztak egy nyilatkozatot arról, hogy a szász közösség egésze támogatja Erdély csatlakozását Romániához – idézte fel a szakember.

Murádin János Kristóf történész •  Fotó: Médiatér Galéria

Murádin János Kristóf történész

Fotó: Médiatér

Emlékeztetett:

az 1918. december elsejei gyulafehérvári esemény egy tömeggyűlés volt, ahol nem szavaztak.

Egymillió ember gyűlt össze, és egy szándéknyilatkozat történt, nem egy elköteleződés. A medgyesi gyűlés viszont elköteleződésnek minősül – jelentette ki a történész. „Iohannis kijelentésével az a probléma, hogy az akkori szász nyilatkozatban megfogalmazott jogok egyáltalán nem valósultak meg, sőt a szász és a sváb közösség szinte teljes egészében eltűnt, felszámolódott az elkövetkező évtizedekben. Gyakorlatilag ezzel a gyűléssel írták alá a halálos ítéletüket, anélkül hogy ezt előre láthatták volna, így kárhoztatni sem lehet ezért őket” – hangsúlyozta Murádin János Kristóf. Úgy véli,

egy ilyen államfői nyilatkozatot tenni szász származású emberként mélyen felháborító, s felér egy arculcsapással a maradék szász közösségnek.

Az egyetemi oktató szerint a medgyesi gyűlés kevésbé ismert, mivel a december 1-jei román megmozdulás a méretei miatt, az egymilliós részvétellel, illetve a román politika általi felturbózásával, fontosságának túldimenzionálásával háttérbe tolja a többi korabeli megnyilatkozást.

Idézet
Ne feledjük, hogy az erdélyi magyar értelmiségi közösség is indított egy mozgalmat, s nyilatkozat is született arról, hogy Erdélynek Magyarországhoz kellene tartoznia. A kolozsvári népgyűlés is erről szólt, tízezren voltak jelen a város főterén. De erről is jóval kevesebben tudnak, mint a gyulafehérvári nagygyűlésről”

– hívta fel a figyelmet Murádin János Kristóf.

Azon kérdésünkre, hogy Németországban mennyire ismert Erdély történelme, s lehet-e „büntetlenül” nyilatkozgatni ebben a kérdésben, a történész azt mondta: a sajtóból erről értesülő tömeg nagyon nagy százaléka nem ismeri a valós helyzetet, tulajdonképpen az erdélyi szászságról sem tud túl sokat. „Az ezzel foglalkozó német értelmiségi réteg szűk, hangja nem meghatározó. Egy ilyen kijelentés néhány évtizeddel ezelőtt még egészen másként hangzott volna. Főleg a nyolcvanas években, amikor az erdélyi szászokat kivásárolta Romániából a német állam – mondta a Sapientia egyetem oktatója. – Azóta sok idő telt el, s az erdélyi szászok, svábok gyorsan integrálódtak a német társadalomba. Különböző helyekre telepítették őket, ahol munkaerőre volt igény, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy a transzilván, erdélyi szász közösség feloldódott, megszűnt létezni. Ezért nem is tud most reagálni az ilyen nyilatkozatokra. Csak az igazán vájtfülűek érzik ki ennek a nyilatkozatnak a fonákságát.”

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 05., kedd

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték

Légpuskákat, pisztolyt, íjat, nyílvesszőket és éles töltényeket találtak egy 64 éves férfi halmágycsúcsi lakásán az aradi rendőrök. Az engedély nélkül tartott fegyverek miatt 60 napra hatósági felügyelet alá helyezték.

Arzenált találtak egy 64 éves férfi lakásán, hatósági felügyelet alá helyezték
2024. november 05., kedd

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez

Összesen 22 ezer munkásra lesz szükség az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és a Neamţ megyei Pipirig közötti 116 kilométer hosszú hegyvidéki szakaszának megépítéséhez.

Több tízezer munkásra lesz szükség 116 kilométernyi sztráda megépítéséhez
2024. november 05., kedd

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait

Gyulafehérváron a Szent Mihály-székesegyház és az érseki palota előtti téren dr. Kovács Gergely érsek megáldotta a régi templom megjelölt helyét – közölte a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Megjelölték Erdély legrégebbi templomának romjait
2024. november 05., kedd

Mínusz 10 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet a Székelyföldön

Mínusz 10,2 Celsius-fokig süllyedt kedd reggel a hőmérők higanyszála Csíkszeredában, ami az országosan mért legalacsonyabb hőmérséklet.

Mínusz 10 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet a Székelyföldön
2024. november 05., kedd

Több autó kiégett hajnalban a partiumi megyeszékhelyen

Négy autó teljesen kiégett, további négy pedig megrongálódott kedd hajnalban egy aradi lakótelepi parkolóban. A tűzoltók idejében értek a helyszínre, mert a lángok már kezdtek átterjedni a közeli tömbház hőszigetelő burkolatára.

Több autó kiégett hajnalban a partiumi megyeszékhelyen
2024. november 05., kedd

A Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el a Maros megyei Törvényszék

A Maros megyei Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el hétfői alapfokú ítéletében a Maros megyei Törvényszék, helyt adva Cibrian Dobre Maros megyei prefektus keresetének – tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd.

A Makfalván felállított székely zászló eltávolítását rendelte el a Maros megyei Törvényszék
2024. november 04., hétfő

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs egy rendhagyó kiállítás keretében Kolozsváron. Az Erdélyi Történeti Múzeumban hétfőn megnyílt tárlat a térségben talált más aranytárgyak körében mutatja be a Bécsben és Budapesten őrzött leletegyüttest.

Először látható Erdélyben a szilágysomlyói kincs
2024. november 04., hétfő

Fiatalok viszik tovább Wittner Mária 1956-os szabadságharcos zászlaját

Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hősének, Wittner Máriának az életútját bemutató kiállítással és egy frissen kiadott életrajzi kötettel tiszteleg a budapesti Patrióták Egyesület a 2022 őszén elhunyt forradalmár előtt.

Fiatalok viszik tovább Wittner Mária 1956-os szabadságharcos zászlaját
2024. november 04., hétfő

Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben

Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.

Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben
Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben
2024. november 04., hétfő

Öngyilkosság a csíkszeredai börtönben

2024. november 04., hétfő

Újabb gyorsforgalmi összeköttetés készül a magyar közúti hálózattal

A közlekedésügyi minisztérium kibocsátotta az építési engedélyt a Szatmárnémeti–Óvári gyorsforgalmi út kivitelezéséhez. A partiumi megyeszékhely terelőútjától induló 11 kilométeres autóút újabb összeköttetést teremt majd a magyarországi úthálózattal.

Újabb gyorsforgalmi összeköttetés készül a magyar közúti hálózattal