Klaus Iohannis a Samuel von Brukenthalnak, Erdély egykori szász kormányzójának állított szobor szeptemberi nagyszebeni avatóján
Fotó: Presidency.ro
Népszavazási döntésről beszélt Erdély Romániához csatolása kapcsán Klaus Iohannis Németországban, ahol arról kérdezték az államfőt, hogyan kommentálja „egy szomszédos ország politikusainak” Trianonról tett nyilatkozatait. „Szász származásúként ilyen nyilatkozatot tenni egy arculcsapással ér fel a maradék erdélyi szász közösségnek” – mondta a Krónikának Murádin János Kristóf történész.
2021. október 06., 18:022021. október 06., 18:02
2021. október 06., 18:102021. október 06., 18:10
Iohannis egy aacheni fórumon beszélt a hétvégén, amelyet követően ünnepélyes ceremónián átnyújtották neki a Nemzetközi Károly-díjat. A hallgatóság soraiból megkérdezték az államfőt, mi a véleménye „arról a szomszédról, akinek időnként Európa-ellenes megnyilvánulásai vannak, és amelyik megkérdőjelezi a trianoni határokat”. Bár nem nevezték meg, a kérdés nyilvánvalóan Magyarországra utalt.
„Erdélyből származom, mi népszavazáson döntöttünk arról, hogy Romániához szeretnénk csatlakozni. Nem loptunk senkitől semmit, az önrendelkezésünkhöz fűződő jogunkról volt szó, Erdély így lett Románia része. Visszamenőleg senki nem akarja megkérdőjelezni ezeket a történelmi folyamatokat. Lehet, hogy néhány populista ezt teszi, de populisták léteznek Európában, és csak az eredmények felmutatásával lehet őket legyőzni” – jelentette ki Iohannis.
Klaus Iohannist bevallása szerint „idegesítik” a magyarországi hivatalosságok Trianonról szóló kijelentései, ugyanakkor a román államfő szerint Erdélyt „nem ellopták” a románok, hanem önrendelkezésük révén egyesült Romániával.
Murádin János Kristóf történész lapunk megkeresésére azt mondta, formailag helytálló ugyan a kijelentés, mivel az elnök minden bizonnyal a medgyesi szavazásra gondolt, az erdélyi szász közösség 1918-as megnyilvánulására, amikor az akkori román politikai vezetők, főleg az erdélyiek, Iuliu Maniuval az élen, fűt-fát megígértek a szász és a sváb közösségnek, amennyiben szavazataikkal erősítik meg, hogy Erdély szerintük is Románia része kell hogy legyen.
– fogalmazott a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója. – Ők sérelmezték, hogy ebből sokat visszavett a magyar állam 1876-ban, amikor a vármegyerendszer kialakult, és felszámolták a székeket. Remélték, hogy ez a helyzet megfordul, az új román államhatalom, amennyiben szert tesz Erdélyre, visszaadja nekik a teljes körű autonómiát, a szász önrendelkezést. Ezt meg is ígérték nekik – tudjuk, hogy ebből semmi nem lett. Formailag tehát rendben van ez a kijelentés, tartalmilag viszont már nem igazán.”
Murádin nyomatékosította: csak a szászoknál volt népszavazás. A románság esetében egy kollektív megnyilatkozásról volt szó; a medgyesi gyűlésen a szászok vezetői megszavaztak egy nyilatkozatot arról, hogy a szász közösség egésze támogatja Erdély csatlakozását Romániához – idézte fel a szakember.
Murádin János Kristóf történész
Fotó: Médiatér
Emlékeztetett:
Egymillió ember gyűlt össze, és egy szándéknyilatkozat történt, nem egy elköteleződés. A medgyesi gyűlés viszont elköteleződésnek minősül – jelentette ki a történész. „Iohannis kijelentésével az a probléma, hogy az akkori szász nyilatkozatban megfogalmazott jogok egyáltalán nem valósultak meg, sőt a szász és a sváb közösség szinte teljes egészében eltűnt, felszámolódott az elkövetkező évtizedekben. Gyakorlatilag ezzel a gyűléssel írták alá a halálos ítéletüket, anélkül hogy ezt előre láthatták volna, így kárhoztatni sem lehet ezért őket” – hangsúlyozta Murádin János Kristóf. Úgy véli,
Az egyetemi oktató szerint a medgyesi gyűlés kevésbé ismert, mivel a december 1-jei román megmozdulás a méretei miatt, az egymilliós részvétellel, illetve a román politika általi felturbózásával, fontosságának túldimenzionálásával háttérbe tolja a többi korabeli megnyilatkozást.
– hívta fel a figyelmet Murádin János Kristóf.
Azon kérdésünkre, hogy Németországban mennyire ismert Erdély történelme, s lehet-e „büntetlenül” nyilatkozgatni ebben a kérdésben, a történész azt mondta: a sajtóból erről értesülő tömeg nagyon nagy százaléka nem ismeri a valós helyzetet, tulajdonképpen az erdélyi szászságról sem tud túl sokat. „Az ezzel foglalkozó német értelmiségi réteg szűk, hangja nem meghatározó. Egy ilyen kijelentés néhány évtizeddel ezelőtt még egészen másként hangzott volna. Főleg a nyolcvanas években, amikor az erdélyi szászokat kivásárolta Romániából a német állam – mondta a Sapientia egyetem oktatója. – Azóta sok idő telt el, s az erdélyi szászok, svábok gyorsan integrálódtak a német társadalomba. Különböző helyekre telepítették őket, ahol munkaerőre volt igény, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy a transzilván, erdélyi szász közösség feloldódott, megszűnt létezni. Ezért nem is tud most reagálni az ilyen nyilatkozatokra. Csak az igazán vájtfülűek érzik ki ennek a nyilatkozatnak a fonákságát.”
Kétnapos kényszerszünet után pénteken újraindultak Parajdon a Korond-patak elterelési munkálatai – számolt be a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat beruházási igazgatója.
Új parkolási díjakat vezettek be a kolozsvári repülőtér melletti Park & Ride parkoló hatékonyabb kihasználtságáért – közölte Oláh Emese, a kincses város RMDSZ-es alpolgármestere.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
2 hozzászólás