Még mindig restaurálására vár a kolozsvári Szent Mihály templom ablakait díszítő ólomüvegek túlnyomó többsége, egyelőre azonban erre most nincs elég anyagi forrás – fejtette ki a Krónika érdeklődésére Antal Domokos ólomüveg-restaurátor.
2013. július 11., 18:022013. július 11., 18:02
2013. július 11., 18:412013. július 11., 18:41
Mint emlékeztetett, az alkotást ő tervezte meg, míg a kivitelezés fiára, Antal Zoltánra hárult. Mint arról korábban beszámoltunk: a marosvásárhelyi Vitral Art Kft. 2011 májusában fogott hozzá a nagy szakértelmet igénylő munkálathoz, a templom déli, szobor felőli oldalán található négy vitrail-nak, amelyet be is fejeztek. Antal Domokos kérdésünkre ugyanakkor elmondta, eredetileg összesen 14 ablakot terveztek felújítani, ebből eddig összesen öt készült el, míg három további ólomüveget más cég restaurált. Antal Zoltán egyébként még a restaurálás kezdetekor úgy vélekedett, amennyiben még tíz évet vártak volna a restaurálással, egy nagyobb vihar alkalmával kiestek volna a szentképeket alkotó elemek.
Antal Domokos ugyanakkor szóvá tette, hogy az egyik nyílászáró felújítását, amelyet nem ők végeztek, elrontotta a kivitelező, ugyanis a Szentháromságot ábrázoló alkotáson szereplő két angyal testét fejjel lefelé illesztették az angyalok fejéhez. Kifejtette, a szaknyelven vitrail-üvegezésnek hívott technológia rendkívül bonyolult, hiszen egészen apró üvegdarabokat illesztenek össze ólom keret használatával úgy, hogy végül azt a benyomást keltse a nézőben, hogy tulajdonképpen csak egyetlen nagy üveget lát. Mint ecsetelte, a Szent Mihály templomban látható ólomüvegek négyzetméterenként 300-400 darabból állnak, de az egészen apró üvegekből álló részletgazdag alkotások akár 650 üveg darabból is állhatnak. Antal Domokos ugyanakkor szemléltetésként elmondta: az a különbség a gótikus – úgynevezett mérműves – ablakok és a barokk ablakok között, hogy a gótikus ablakok esetében minden megrajzolt vonal párhuzamos, míg a barokkra ez nem jellemző.
A művész lapunknak egyúttal arról is beszámolt, hogy elkészítették a kolozsvári Szent Mihály templomban is látható – a Magyarok Szent Anyját ábrázoló – ólomüveg másolatát, az 1,5x1,5 négyzetméteres alkotás a kolozsvári Agapé szálloda második emelet folyosóján látható. A háttér fehérre van meszelve, az ólomüveget így oldalról éri a fény. „Kellemes optikai hatása van, hiszen napszaktól függően, azaz annak függvényében, hogy milyen irányból mennyi fény éri, teljesen más a kép összhatása\" – magyarázta Antal Domokos.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.
Tudor Giurgiu filmrendező, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója Facebook-oldalán számolt be kedden egy váratlan találkozásról.
UNESCO-busz néven indított szászföldi látnivalókat érintő turistajáratot Erdélyben egy utazási iroda, ellensúlyozandó, hogy a középkori erődtemplomairól híres térség kisebb települései tömegközlekedéssel nehezen megközelíthetők.
A heves esőzések okozta vízszivárgás miatt kedden ideiglenesen bezárták a parajdi sóbányát – tájékoztatott a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség sajtóirodája.
szóljon hozzá!