Ilyen hatalmas befogadóképességű protestáns templom is működik Dél-Koreában. A kvangdzsui teológia déli istentiszteletére gyűlnek a hallgatók
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Dél-koreai protestánsokat látogatott meg Lukács Olga professzor, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának vezetője. Lukács Olga a kereszténységet korábban tiltó ázsiai országban megélt tapasztalatairól, az ottani sajátos hitéletről, a dél-koreai és kolozsvári teológiai intézetek kapcsolatáról, együttműködésének lehetőségéről mesélt a Krónikának.
2024. május 19., 18:412024. május 19., 18:41
Sokak számára meglepő lehet, hogy a világ egyik legnagyobb protestáns közössége Dél-Koreában él, és hogy már hosszú ideje gyümölcsöző kapcsolatot tartanak fel a magyar protestánsokkal, elsősorban reformátusokkal, teológiai fórumok keretében. Ebbe a kapcsolatba illeszkedik a HAN-HUN teológiai fórum, amelyet immár hatodjára szerveztek meg áprilisban, ezúttal Dél-Korea fővárosában, Szöulban, valamint Kvangdzsuban.
A találkozás két alapszervezője, a dél-koreai Dzseasik Sin és a magyarországi Kovács Ábrahám
Fotó: Lukács Olga
A találkozókat felváltva szervezik az ázsiai országban, valamint valamelyik magyar teológiai intézetben.
A Krónika megkeresésére Lukács Olga elmondta, a Debrecenben és Komáromban tevékenykedő Kovács Ábrahám, valamint Dzseasik Sin egyetemi professzorok az alaptagjai és működtetői a Dél-Korea és Magyarország számára rendezett, már tizenkét éves múltra visszatekintő protestáns teológiai fórumnak, projektnek.
Déli istentiszteleten a Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Szöul) kápolnájában
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kovács Ábrahám belső munkatársa a Szöuli Protestáns Teológiának, baráti és munkatársi kapcsolatrendszerét belevetve szívügyének tekinti az együttműködést, újabb és újabb teológiai intézeteket von be a projektjébe és segít új kapcsolatok kialakításában. A találkozón minden magyar, teológiát oktató intézet képviseltette magát. A koreai partnerintézetek, a Honam Theological University and Seminary (HTUS, Kvangdzsu) & Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Szöul) látták vendégül a 10 magyar képviselőt.
Ezzel az ebéddel várták az európai vendégeket Dél-Koreában
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Különböző együttműködési témákat tárgyaltak meg, megtartották az Akadémia az egyházért: Kelet-közép-európai és kelet-ázsiai protestáns nézetek bibliai, történeti és rendszeres teológiai, valamint missziológiai reflexiókból című tudományos értekezést.
Konferencia résztvevőkkel: Honam Theological University and Seminary (HTUS, Kvangdzsu)
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
„A találkozón a témák mentén a résztvevők felismerték, hogy bár mintegy 9000 kilométer távolság választja el a két térséget egymástól, mindenhol hasonló kihívásokkal, nehézségekkel és kérdésekkel találja szembe magát az egyház és a társadalom. A keresztények jelenléte Dél-Koreában nem túl régi, mintegy 120 évre vezethető vissza, mert az országban tiltották a kereszténységet. Az 1800-as évek végén misszionáriusok munkája nyomán alakult ki tulajdonképpen a dél-koreai protestáns egyház. Elsősorban presbiteriánusok, de vannak kálvinisták is, és az együttműködés nagyon jó a különböző protestáns felekezetek között” – ismertette lapunkkal az egyetemi oktató.
Menedékház a Seonam kolostor közelében
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kifejtette, a különböző dél-koreai felekezetek a teológiai képzésüket is ugyanabban az épületben, ugyanazzal a tanári gárdával tartják.
Minden négyzetmétert kihasználnak Dél-Koreában az intenzív mezőgazdaságra
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Hozzátette, mivel a dél-koreai lakosság 90 százaléka városban lakik, ezért hatalmasak a gyülekezetek, egyikük például ötszázezer lelkes. Hatalmas, tízezres férőhelyes csarnokban tartják az istentiszteleteiket, többször is naponta, de persze vannak kisebb templomaik is. „Ebben a hatalmas csarnokban szépen ki van alakítva a liturgiai tér, megvan a kereszt, az Úrasztala helye, kórus is működik. Nagyon érdekes, hogy Dél-Koreában minden egyes teológiai intézetnek van zeneképzése is, ugyanis az ottani istentiszteletek nagy részét éneklés, zenélés teszi ki. Csodálatosak a himnuszok, amelyeket a koreaiak nagy lelkesedéssel énekelnek. Az arcukon nem látszik a lelkesedés, szigorúnak meg fegyelmezettnek tűnnek, viszont épp ellenkezőleg, nagyon-nagyon gazdag az érzésviláguk, és ezt az énekléssel is kifejezik” – magyarázta az egyetemi oktató.
Nagan hagyományőrző falu jó szellemei
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy a dél-koreai protestánsok dallamvilága helyi és európai dallamok ötvözetéből tevődik össze. „A közös nyelv a konferencián az angol és a német volt. A dél-koreai teológusok, egyháztörténészek közül sokan Németországban tanulnak, képezik magukat, ott doktoráltak. Az ottani teológiai intézetek viszonylag fiatalok, hiszen mintegy 100 éves az ottani legrégebbi oktatás.
Lakóház a Nagan hagyományőrző településen
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Kérdésünkre a magyar és koreai egyházakra jellemző hasonló kihívásokról is beszélt. „Náluk is tapasztalható az utánpótlás elapadása, a gyermektelenség. Dél-Koreában minden családban maximum egy gyerek van. Ugyanakkor a pandémia miatt a keresztény missziókban stagnálás, sőt kis regresszió következett be. Bár nem a pandémia miatt, de a lélekszám-visszaesés nálunk is tapasztalható, ahogyan az a demográfiai adatokból is kiderül” – mutatott rá az egyetemi oktató.
Néhol nem tud eligazodni az európai ember, ha a kiírásokból szeretne kiokosodni
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Megkérdeztük azt is, hitélet szempontjából egy erdélyi protestáns ember számára mik a legszembetűnőbb különbségek, amikkel az ázsiai országban találkozni lehet. „A legszembetűnőbb, hogy ott az emberek naponta több ízben is templomba járnak, komolyan veszik a keresztény létet, az istentiszteleten való gyakori részvétel belső kötelesség. Jézus iránti elköteleződésüket úgy is kifejezik, hogy sűrűn járnak a gyülekezeti alkalmakra.
Arra is kitért, rendkívüli tapasztalat, hogy az utcákon egyáltalán nincs szemét, de szeméttárolók sincsenek, mert nincs szükség rá, az emberek ugyanis nem is étkeznek az utcán, a gyorséttermi ételt is bent fogyasztják el az emberek. Egyébként tapasztalata szerint az ottaniak nagyon kedvesek, fegyelmezettek.
A Szeonam buddhista templom belső udvara
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Lukács Olgától megkérdeztük azt is, hogy a kolozsvári tanárképző karon miként kamatoztatja ottani tapasztalatát, illetve miként működik majd együtt a BBTE tanárképző kara a dél-koreai protestáns tanintézetekkel. „Szeretnék bemutatót tartani a hallgatóinknak kötetlen beszélgetés keretében, bemutatnám a videókat, amiket ott készítettem, és elmondanám a tapasztalataimat.
arra biztosan jelentkeznének koreaiak is” – mondta Lukács Olga.
A Szeonam buddhista templom központi oltára
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
A következő HAN-HUN találkozót a Pápai Református Teológián fogják megtartani 2025. tavaszán.
Találkozás a Presbyterian University and Theological Seminary (PUTS, Szöul) vezetőségével, Lukács Olga balról a harmadik
Fotó: Lukács Olga gyűjteménye
Buddha születési évfordulójának megünneplésére lampionokkal díszítik a templom belső udvarát
Fotó: Lukács Olga
Több mint 800 református vallásoktatót képeztek a harminc évvel ezelőtt indított Református Tanárképző és Zeneművészeti Karon, amelynek jubileumi ünnepségét november elején tartották. A kar dékánját, Lukács Olgát kérdeztük.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.
Az elnökválasztáson való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására kérik a volt és jelenlegi diákokat, pedagógusokat a magyar nyelven oktató romániai felsőfokú intézmények vezetői, vezetőségi tagjai.
szóljon hozzá!