Fotó: Rostás Szabolcs
Janicskó András, a zsibói Wesselényi-kastély örököse szerint a Szilágy megyei önkormányzat kifutott a törvényes határidőből az elővásárlási jog érvényesítésével, ezért adta el másnak az impozáns barokk épületet, amelyet egy Kolozsváron bejegyzett társaság vásárolt meg 800 ezer euróért. Szilágyi Róbert István, a megyei képviselő-testület RMDSZ-es alelnöke egy nappal korábban bejelentette, hogy az önkormányzat jogi úton fogja kérni elővásárlási jogának gyakorlatba ültetését.
2021. május 18., 16:292021. május 18., 16:29
2021. május 18., 17:062021. május 18., 17:06
Szilágyi Róbert szerint a megyei önkormányzat egyelőre nem tudta érvényesíteni elővásárlási jogát a zsibói Wesselényi-kastély fölött, mert az örökös már korábban eladta a műemlék épületet. A megyei tanács által a kastély megvásárlására létrehozott bizottság vezetője közölte, a történtek miatt az önkormányzat jogi úton fogja kérni elővásárlási jogának gyakorlatba ültetését. Az RMDSZ politikusa a Maszol.ro portálnak nyilatkozva kedden azt mondta, hogy a kastélyt a Kolozsváron bejegyzett Micro Vision Consult Kft. vásárolta meg április 20-án, bő egy héttel azelőtt, hogy a Szilágy megyei önkormányzat a megvásárlásról döntött volna.
Mint arról a Krónika is beszámolt, a Szilágy Megyei Tanács április 28-i ülésén nyilvánította ki, hogy élni kíván az elővásárlási jogával. Ekkor el is különítette költségvetésében az épület megvásárlására szánt pénzt, és az üzlet megkötésével egy öttagú tárgyalóbizottságot bízott meg, melynek élére Szilágyi Róbert alelnököt állította. A 2020 januárjában bejegyzett Micro Vision Consult Kft. üzleti tanácsadással foglalkozik, tavalyi árbevétele 108 349 lej volt. A kastélyért 800 ezer eurót fizetett az üzletet lebonyolító Artmark Historical Estate Kft.-nek.
Fotó: Rostás Szabolcs
Janicskó András, a kastély örököse ellenben az MTI-nek kedden úgy nyilatkozott: a Szilágy megyei önkormányzat kifutott a törvényes határidőből az elővásárlási jog érvényesítésével. Hozzátette: a Kulturális Minisztérium március 12-én jelezte, hogy lemond az elővásárlási jogáról, és a tárca feladata volt értesíteni a megyei és a városi önkormányzatot, amelyeknek 15 napjuk volt arra, hogy éljenek e joggal. Elismerte, hogy március 29-én a megyei önkormányzat elnöke jelezte az elővásárlási szándékát, de ügyvédei szerint a 15 napos határidő alatt az önkormányzatnak határozatot kellett volna hoznia a vásárlási szándék kinyilvánításáról.
Janicskó András hozzátette: az adásvételi szerződést az után kötötték meg, hogy a kastélyvásárlás ügye nem került fel az önkormányzat április 9-i ülésének a napirendjére. Az örökös egyúttal elmondta: tudomása van arról, hogy a vásárló máris túladott a kastélyon. Hozzátette: azt szeretné, ha minél előbb elkezdenék a kastély felújítását, és az épületben Wesselényi-múzeum működne.
Bár április végén még úgy tűnt, hogy Erdély egyik legszebb barokk kastélya közvagyonná válhat, váratlan fordulat történt az ügyben, az örökösök anélkül adták el a 800 ezer euróért meghirdetett ingatlant, hogy a Szilágy Megyei Tanács élhetett volna elővásárlási jogával.
A barokk és klasszicista stílus ötvözésével 1779 és 1796 között felépített kétszintes kastély 2200 négyzetméteres hasznos területtel rendelkezik. A tízhektáros kastélykertből 1,3 hektárt szolgáltattak vissza az örökösnek, a fennmaradó részen a botanikus kert működik. A kastély államosítás előtti utolsó tulajdonosa Teleki Artúrné Wesselényi Ilona volt. Az ő leszármazottja, a Szilágysomlyón élő Janicskó (született Teleki) Éva 17 éven át pereskedett az örökség visszaszerzéséért. 1997-ben az állam az épületért csekély összegű kártérítést fizetett, amit a család visszafizetett az államnak, amikor a törvények módosítása nyomán a természetbeni visszaszolgáltatásra is lehetőség nyílott. Az örökösök azért kényszerültek a kastély eladására, mert belátták: nem tudják előteremteni a felújításhoz, karbantartáshoz szükséges összeget.
A zsibói Wesselényi-kastély az államosítás után iskolaként, majd pionírok (úttörők) házaként működött. Az 1989-es romániai rendszerváltás után is a gyermekek számára szabadidős foglalkozásokat szervező intézmény, illetve a kastélyparkban kialakított botanikus kert irodái működtek benne. Visszaszolgáltatásáról 2012 tavaszán hozott jogerős ítéletet a bíróság. A Szilágy megyei önkormányzat azt követően kívánt élni az elővásárlási jogával, hogy korábban a román kulturális tárca lemondott erről.
A Szilágy Megyei Tanács szerdai ülésén kinyilvánította: élne az elővásárlási jogával, és megvenné a zsibói Wesselényi-kastélyt, amelyet évek óta árulnak az örökösök – nyilatkozta az MTI-nek Szilágyi Róbert István, az önkormányzat alelnöke.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
Az erdélyi magyar jövőt veszélyezteti a romániai közigazgatási átszervezésre vonatkozó legújabb törvénytervezet – hangsúlyozta Antal Árpád és Tamás Sándor szerdán Sepsiszentgyörgyön sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!