Nyereménnyel is bukhatnak. A szerencsejátékból származó bevétel miatt elúszhat az állami segély
Fotó: 123RF
Sokan nem tudják, hogy a játékgépeken nyert nagyobbacska összeg miatt elúszhat a szociális segély, sőt még vissza is kell fizetni a felvett állami támogatást. De például a tejet eladó állattartókat vagy az egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkező igénylőket is meglepetés érheti. Eközben általános probléma, hogy nem igazán éri meg bejelentkezni a munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásába.
2019. augusztus 28., 13:092019. augusztus 28., 13:09
2019. augusztus 28., 13:122019. augusztus 28., 13:12
Csak Háromszéken több tucat személy veszítette el a szociális segélyt, mert kisebb-nagyobb összegeket nyertek játékautomatákon. Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója kedden sajtótájékoztatón elmondta, amikor a jogosultságot megállapítják vagy felülvizsgálják, az érintett valamennyi jövedelmét figyelembe veszik, ha pedig ez a korábbi hónapokra visszaosztva meghaladja az 500 lejes szociális referenciamutató értékét, megvonják a segélyt vagy adott időszakra felfüggesztik.
Gyakran előfordul, hogy a segélyben részesülők szerencsejátékkal próbálkoznak. Azonban
Az igazgató hangsúlyozta, az a legnagyobb gond, hogy erre általában utólag derül fény, így a már felvett segélyt is vissza kell fizetni. A nyeremény összege nem olyan nagy, a könnyen jött pénzt gyorsan elköltik, meg is feledkeznek róla. Aztán pedig nem értik, hogy hat hónap után, mire az információ eljut az intézményekig, miért állítják le a folyósítást vagy miért fizettetik vissza a segélyt – részletezte Kelemen Tibor.
A szakember szerint az adatbázis „korrekt”, de általában május–júniusban zárják le az előző pénzügyi évet, akkor összesítik a megvalósított jövedelmeket. Sok esetben ilyenkor derül fény a be nem vallott jövedelemre – például kiderül, hogy az igénylő állattartó, és tejet ad el. Ugyanakkor sokan kiváltják a bizonylatot a pénzügytől, hogy nincs jövedelmük, de elmulasztják megemlíteni, hogy egyéni vállalkozói engedélyük van, ennek révén pedig bevételük, tehát nem jogosultak munkanélküli vagy szociális segélyre.
– mondta Kelemen Tibor.
Egyre kevésbé éri meg bekerülni a munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásába, ezért az országos hatóság azt javasolja, hogy töröljék a jelenleg 500 lejes szociális referenciamutatót, és a minimálbérhez igazítsák a juttatásokat – tért ki egy másik témára Kelemen Tibor.
Ezért a pénzért már egyre kevesebben bajlódnak a bürokráciával – részletezte az igazgató.
Rámutatott, a munkanélküliek egyre ritkábban jelentkeznek be a nyilvántartásba, hiszen a segélyért cserébe havonta meg kell jelenniük „pecsételni”, különböző állásokat ajánlanak nekik, oda is el kell menni, vagy tanfolyamra kell járniuk. Inkább lemondanak erről a pénzről, és nem vállalják az ezzel járó bonyodalmakat – mondta Kelemen Tibor. Tájékoztatása szerint
Akik a nyilvántartásba vétel után számított hatvan napon belül állást találnak, két részletben 1500 lejes foglalkoztatásösztönző támogatásra jogosultak – ezt a juttatást mindössze tíz háromszéki fiatal kapta meg. Hasonlóan romlottak a mutatók a diákmunka tekintetében is: míg az előző években Kovászna megyében 100–130 fiatal dolgozott a vakációban, idén mindössze 16 diák vállalt nyári munkát.
Kelemen Tibor szerint ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy sokkal kevesebben dolgoznak – inkább az a magyarázat, hogy nem jelentik az ügynökségen, nem tartanak igényt a 250 lejes támogatásra. Nem vállalják ennyi pénzért az ezzel járó bürokráciát: például be kell vinni a jelenléti íveket, inkább a cég kiadja önerőből a fizetést – mondta az igazgató. Szerinte is jó ötlet, hogy a különböző segélyeket ne a referenciamutatóhoz, hanem a minimálbérhez kössék, mert ugyan több pénzt költene az állam a különböző juttatásokra, de többen bejelentkeznének a nyilvántartásba, ezáltal pedig munkaerőt közvetíthetnének a folyton emberhiányra panaszkodó vállalkozóknak.
Bár pozitív költségvetés-kiegészítést hagyott jóvá a kormány a munkaügyi minisztériumnak, és ezen belül az országos munkaerő-elhelyező ügynökségnek, mégsincs pénz a bértámogatásra, mert ezt az összeget még nem osztották vissza a megyéknek. Az újabb általános problémára rávilágítva Kelemen Tibor elmondta, mivel ezt a pénzt mindig a következő hónapban folyósítják, az idei alapokból gyakorlatilag már csak három hónapra köthetnek szerződést. A munkaügyi minisztérium jelentős összegeket hívott le az EU-tól a foglalkoztatottság növelésére – több mint 17 milliárd eurót fordít erre a célra –, ebből a pénzből azonban csak a 25 évnél fiatalabbak, a 45 évnél idősebbek vagy az egyedüli családfenntartók alkalmazása esetén tudják folyósítani a havi 2250 lejes foglalkoztatási támogatást. A törvény értelmében ezt a szubvenciót a munkanélküli pályakezdők, a tartósan munkanélküliek, nyugdíj előtt állók vagy fogyatékkal élők alkalmazása esetén is igényelhetik a munkaadók, ezt azonban a munkanélküliségi alapból kellene folyósítani, ami még mindig nincs. Kovászna megyében mintegy száz vállalkozó mondott le az igényelt támogatásról, mert már nem számítottak a pénzre.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek egy 34 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert szándékozott eladni két iskolai gólyabálon – tájékoztatott hétfőn a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Szökés miatt büntetőeljárás indult az előzetes letartóztatásban levő két férfi ellen, akik péntek délben kereket oldottak Aradon a rendőri kíséret elől, miközben a törvényszékre vitték őket vizsgálati fogságuk meghosszabbítására.
A következő napokban utalják a Paradicsomprogramban részt vevő termelők számlájára a támogatásuk második, 1500 eurós részletét – közölte hétfőn a mezőgazdasági miniszter.
Változékony időjárásban lesz részünk a következő két hétben, helyenként az ilyenkor megszokottnál jóval magasabb, a 24-26 fokot is elérő csúcsértékekkel. Az időjárás ekkor a „vénasszonyok nyarát” idézi.
Daniel David pszichológus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektora kifejtette, milyen államfőre lenne szüksége Romániának 2024-ben, és mit várna tőle a lakosság.
Szoros verseny nyomán Markó Attila kapta meg az RMDSZ szórványképviselői helyét a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) hétfői ülésén született döntés értelmében. Az alakulat döntéshozó szerve az EMSZ és az MPE számára is befutó helyet biztosított.
Maroshévízen és a környező településeken razziázik hétfőn a csendőrség támogatásával a rendőrség és az állatvédelmi rendőrség.
A magyar nemzet szabadságszeretete, függetlenségi-önrendelkezési vágya ma is ugyanolyan erős, mint az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején – mondták az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulójának szónokai az aradi Szabadság-szobornál.
Személygépkocsi ütközött egy mikrobusszal vasárnap este a Bihar megyei Tótiban, 9 személy megsérült, az egyik utas életveszélyes sebeket szenvedett.
Bár a szabadságharcot leverték és az aradi vértanúk emlékét üldözték, a magyar szabadságvágyat sohasem sikerült letörni, a függetlenség eszméje tovább élt és erősödött a nemzetben – hangoztatta a nemzetpolitikai államtitkár vasárnap Kézdivásáshrlyen.
szóljon hozzá!