Nyereménnyel is bukhatnak. A szerencsejátékból származó bevétel miatt elúszhat az állami segély
Fotó: 123RF
Sokan nem tudják, hogy a játékgépeken nyert nagyobbacska összeg miatt elúszhat a szociális segély, sőt még vissza is kell fizetni a felvett állami támogatást. De például a tejet eladó állattartókat vagy az egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkező igénylőket is meglepetés érheti. Eközben általános probléma, hogy nem igazán éri meg bejelentkezni a munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásába.
2019. augusztus 28., 13:092019. augusztus 28., 13:09
2019. augusztus 28., 13:122019. augusztus 28., 13:12
Csak Háromszéken több tucat személy veszítette el a szociális segélyt, mert kisebb-nagyobb összegeket nyertek játékautomatákon. Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója kedden sajtótájékoztatón elmondta, amikor a jogosultságot megállapítják vagy felülvizsgálják, az érintett valamennyi jövedelmét figyelembe veszik, ha pedig ez a korábbi hónapokra visszaosztva meghaladja az 500 lejes szociális referenciamutató értékét, megvonják a segélyt vagy adott időszakra felfüggesztik.
Gyakran előfordul, hogy a segélyben részesülők szerencsejátékkal próbálkoznak. Azonban
Az igazgató hangsúlyozta, az a legnagyobb gond, hogy erre általában utólag derül fény, így a már felvett segélyt is vissza kell fizetni. A nyeremény összege nem olyan nagy, a könnyen jött pénzt gyorsan elköltik, meg is feledkeznek róla. Aztán pedig nem értik, hogy hat hónap után, mire az információ eljut az intézményekig, miért állítják le a folyósítást vagy miért fizettetik vissza a segélyt – részletezte Kelemen Tibor.
A szakember szerint az adatbázis „korrekt”, de általában május–júniusban zárják le az előző pénzügyi évet, akkor összesítik a megvalósított jövedelmeket. Sok esetben ilyenkor derül fény a be nem vallott jövedelemre – például kiderül, hogy az igénylő állattartó, és tejet ad el. Ugyanakkor sokan kiváltják a bizonylatot a pénzügytől, hogy nincs jövedelmük, de elmulasztják megemlíteni, hogy egyéni vállalkozói engedélyük van, ennek révén pedig bevételük, tehát nem jogosultak munkanélküli vagy szociális segélyre.
– mondta Kelemen Tibor.
Egyre kevésbé éri meg bekerülni a munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásába, ezért az országos hatóság azt javasolja, hogy töröljék a jelenleg 500 lejes szociális referenciamutatót, és a minimálbérhez igazítsák a juttatásokat – tért ki egy másik témára Kelemen Tibor.
Ezért a pénzért már egyre kevesebben bajlódnak a bürokráciával – részletezte az igazgató.
Rámutatott, a munkanélküliek egyre ritkábban jelentkeznek be a nyilvántartásba, hiszen a segélyért cserébe havonta meg kell jelenniük „pecsételni”, különböző állásokat ajánlanak nekik, oda is el kell menni, vagy tanfolyamra kell járniuk. Inkább lemondanak erről a pénzről, és nem vállalják az ezzel járó bonyodalmakat – mondta Kelemen Tibor. Tájékoztatása szerint
Akik a nyilvántartásba vétel után számított hatvan napon belül állást találnak, két részletben 1500 lejes foglalkoztatásösztönző támogatásra jogosultak – ezt a juttatást mindössze tíz háromszéki fiatal kapta meg. Hasonlóan romlottak a mutatók a diákmunka tekintetében is: míg az előző években Kovászna megyében 100–130 fiatal dolgozott a vakációban, idén mindössze 16 diák vállalt nyári munkát.
Kelemen Tibor szerint ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy sokkal kevesebben dolgoznak – inkább az a magyarázat, hogy nem jelentik az ügynökségen, nem tartanak igényt a 250 lejes támogatásra. Nem vállalják ennyi pénzért az ezzel járó bürokráciát: például be kell vinni a jelenléti íveket, inkább a cég kiadja önerőből a fizetést – mondta az igazgató. Szerinte is jó ötlet, hogy a különböző segélyeket ne a referenciamutatóhoz, hanem a minimálbérhez kössék, mert ugyan több pénzt költene az állam a különböző juttatásokra, de többen bejelentkeznének a nyilvántartásba, ezáltal pedig munkaerőt közvetíthetnének a folyton emberhiányra panaszkodó vállalkozóknak.
Bár pozitív költségvetés-kiegészítést hagyott jóvá a kormány a munkaügyi minisztériumnak, és ezen belül az országos munkaerő-elhelyező ügynökségnek, mégsincs pénz a bértámogatásra, mert ezt az összeget még nem osztották vissza a megyéknek. Az újabb általános problémára rávilágítva Kelemen Tibor elmondta, mivel ezt a pénzt mindig a következő hónapban folyósítják, az idei alapokból gyakorlatilag már csak három hónapra köthetnek szerződést. A munkaügyi minisztérium jelentős összegeket hívott le az EU-tól a foglalkoztatottság növelésére – több mint 17 milliárd eurót fordít erre a célra –, ebből a pénzből azonban csak a 25 évnél fiatalabbak, a 45 évnél idősebbek vagy az egyedüli családfenntartók alkalmazása esetén tudják folyósítani a havi 2250 lejes foglalkoztatási támogatást. A törvény értelmében ezt a szubvenciót a munkanélküli pályakezdők, a tartósan munkanélküliek, nyugdíj előtt állók vagy fogyatékkal élők alkalmazása esetén is igényelhetik a munkaadók, ezt azonban a munkanélküliségi alapból kellene folyósítani, ami még mindig nincs. Kovászna megyében mintegy száz vállalkozó mondott le az igényelt támogatásról, mert már nem számítottak a pénzre.
A Magyarok Kenyere a Jövőért ösztöndíjprogramban 25 felvidéki, erdélyi, kárpátaljai, vajdasági és anyaországi fiatal agrárszakembert díjaztak.
Hosszas „titkolózás” után végre kiderült, milyen díjszabásokkal működtethetik majd Kolozsvár első Park and Ride (parkolj és utazz) típusú, azaz P+R parkolóját.
A Máramaros megyei hegyimentő szolgálat (Salvamont) munkatársai szerda hajnalban megtaláltak a Máramarosi-havasokban egy ukrán állampolgárt, aki öt napot töltött a hegyekben a Romániába jutása után.
Temesvárnak új megközelítést kell alkalmaznia, a stratégiai autonómiát – jelentette ki kedd esti eskütételén Dominic Fritz újraválasztott polgármester.
Egy 40 MW teljesítményű napelemparkot helyeztek üzembe az Aradtól tíz kilométerre északkeletre fekvő Újpanád községben. A beruházó osztrák tőkéjű vállalat két másik Arad megyei településen tervez hasonló, zöldenergiát termelő telepet létesíteni.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra Hargitafürdőn és a Bucsin-tetőn, miután a térségben kedd este havazni kezdett.
Hamis riasztásért 2000 lejre bírságoltak egy Maros megyei nőt, mert a 112-es segélyhívó számon valótlan bejelentést tett a hatóságoknak arról, hogy egy férfi fejszével fenyegeti.
Bár a hó valószínűleg nem marad meg sokáig, kedden este lehullott az első hó az idei télen a kincses városban.
A felújított dévai vár fogadta a Dávid Ferenc emlékzarándoklat résztvevőit november 9-én, szombaton – idén 26. alkalommal gyűltek össze Erdélyből és a külhoni területekről is a magyar unitáriusok.
Meghalt kedden Silviu Prigoană üzletember a Brassó megyei Törcsváron, miközben több személy társaságában ebédelt egy vendéglőben.
szóljon hozzá!