A távoli ködbe vész. Az A8-as sztráda erdélyi szakaszának megépítése még sok évet várathat magára (képünk illusztráció)
Fotó: Pixabay.com
Ismét átírták a Marosvásárhely és Ungheni közötti, Erdélyt Moldvával összekötő autópálya építésének tervét: ezúttal úgy döntöttek, nem az erdélyi szakasz megépítésével kezdik el a munkát.
2018. május 27., 15:542018. május 27., 15:54
2018. május 27., 15:572018. május 27., 15:57
Az erdélyi szakasz megépítése helyett a Moldovai Köztársaságba átívelő híddal kezdené a Dăncilă-kormány a Marosvásárhely és Ungheni közötti, Erdélyt Moldvával összekötő autópálya építését. Miután a kabinet lemondott az A8-as sztráda megépítéséről, és az ország két történelmi régióját egy egészen más útvonalon – Bákón és Brassón keresztül – szerette volna összekötni,
Doina Fedorovici, a szociáldemokrata kormánypárt alelnöke arról beszélt, hogy PPP-konstrukcióban, azaz az állami finanszírozás mellé magántőke bevonásával látnának neki a több mint háromszáz kilométeres pálya építésének.
A politikus azt is elmondta, hogy a három nagyobb szakaszra osztott, és a Székelyföldet nyugat–kelet irányban átszelő pályát a végétől kezdve építenék meg. Az utolsó száz kilométer a történelmi Moldva két részét kötné össze: a romániai Târgu Neamţot a Prut tulsó oldalával, azaz a Moldovai Köztársasággal. A PSD politikusa rendkívül derűlátó: minekután kormánya a múlt héten sürgősségi eljárással prioritási listájára foglalta a stratégiainak besorolt beruházást, szerinte már 2020-ban el lehetne kezdeni az építkezést.
Az útügyi hatóság a tavasszal szerződést bontott azzal a céggel, amelynek aktualizálnia kellett volna ennek a szakasznak az előtanulmányát. A mindenkit meglepő döntés miatt a munkálattal megbízott Search Corporation jogászai pert helyeztek kilátásba a hatóságok ellen.
A másik, Bákót és Brassót érintő, sokkal hosszabb sztrádaváltozatot Ionuţ Ciurea, a hazai útépítést monitorozó Pro Infrastruktúra Egyesület vezetője figyelemelterelő mesének nevezte. „Arra még vázlatos előtanulmány sem létezik, nemhogy részletes. Inkább az az érzésem, hogy
– mondta el lapunknak Ionuţ Ciurea.
Az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Vállalat (CNAIR) május végéig kiírhatja a versenytárgyalást az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya B tervére, vagyis a Brassót Bákóval összekötő sztráda megvalósíthatósági tanulmányára.
A moldvai megyéket Bukaresttel, illetve Erdéllyel összekötő A7-es és A8-as autópálya megépítéséért több száz autós tüntetett május 19-én. A fővárosba vonulók azt nehezményezik, hogy Moldvában eddig egyetlen méternyi autópálya sem épült, és a többször beígért, a Keleti-Kárpátokat a Gyergyói-medencénél átszelő, Marosvásárhelyt Iaşi-sal összekötő A8-as sztráda megépítése is a jegelt tervek között szerepel.
A moldvai megyéket Bukaresttel, illetve Erdéllyel összekötő A7-es és A8-as autópálya megépítéséért tüntetett szombaton több száz autós, Jászvásártól vonulva Bukarestig.
Miután 2016-ban egyetlen kilométer új autópályát sem nyitottak meg, 2017-ben csupán a dél-erdélyi autópályán Lugos és Déva között sikerült átadni egy 15,4 kilométeres szakaszt. Ştefan Ioniţă, a Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Társaság (CNAIR) vezérigazgatója korábban arról beszélt, „egészen biztosan” elkészül az idei év végéig 60 kilométer autópálya.
A tervek szerint átadható lesz a forgalomnak az észak-erdélyi autópálya Gyalu és Magyarnádas közötti 8,7 kilométeres szakasza. A Szászsebes–Torda sztrádából a 3-as és a 4-es szakaszt ígéri biztosra az útügyi társaság vezetője, ami 24 kilométert jelent, Lugos és Déva között pedig 22,5 kilométeren száguldozhatnak az autósok. Marosugra és Marosvásárhely között 10 kilométernyi aszfaltcsíkot ígér Ioniţă, aki szerint Marosugra és Aranyosgyéres közötti is megépül egy 3,6 százalékos szakasz, ám az idén még nem lesz bekapcsolva a „körforgásba”.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
szóljon hozzá!