A rendőrség és a csendőrség nem engedte, hogy a tüntetők az autóikkal együtt vonuljanak a kormány épülete elé Bukarestben
A moldvai megyéket Bukaresttel, illetve Erdéllyel összekötő A7-es és A8-as autópálya megépítéséért tüntetett szombaton több száz autós, Jászvásártól vonulva Bukarestig.
2018. május 19., 21:282018. május 19., 21:28
2018. május 19., 21:362018. május 19., 21:36
A résztvevők, akik járműveikre „Moldva autópályát akar” és „Együtt az A8-asért” feliratú plakátokat ragasztottak és nemzeti színű lobogókat tűztek, két menetoszlopba szerveződve indultak különböző moldvai és erdélyi városokból Bukarestbe, ahova késő délután érkeztek meg. A tüntetők létszáma napközben folyamatosan változott, voltak, akik csak rövidebb útszakaszon, szolidaritásból csatlakoztak a menetoszlopokhoz, de nem mentek el a fővárosig – magyarázta az egyik résztvevő.
Az MTI szerint a tüntetők azt nehezményezik, hogy a moldvai megyékben eddig egyetlen méternyi autópálya sem épült, és a többször beígért, a Keleti-Kárpátokat a Gyergyói-medencénél átszelő, Marosvásárhelyt Jászvásárral összekötő (és a Moldovai Köztársaság határáig vezető) A8-as autópálya megépítése is csak Bukarest távlati tervei között szerepel.
A moldvaiak nem először rendeztek demonstrációt azért, hogy az országrész közlekedési infrastruktúrájának fejlesztését követeljék: tavaly novemberben Jászvásáron mintegy kétezren – köztük a térség polgármesterei és törvényhozási képviselői – alkottak élőláncot, a Moldvát Erdéllyel összekötő autópálya mielőbbi megépítését követelve a bukaresti döntéshozóktól.
Öt évvel ezelőtt Romániának sikerült felvétetnie a transzeurópai közlekedési hálózatba a Temesvár- Szászsebes-Torda-Marosvásárhely-Jászvásár-Ungheni útvonalat, így a pályaépítésre (ha egyszer elkezdődik) immár európai támogatást is felhasználhatnak. A húszmillió lakosú Románia azonban még mindig csak 763 kilométernyi autópályával rendelkezik és egyelőre még a fővárosát sem sikerült bekapcsolnia Európa gyorsforgalmi úthálózatába.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!