Kéz a kézben. Egyre több család jelentkezik örökbe fogadó szülőnek Erdélyben
Fotó: Pexels.com
Bár a koronavírus-járvány miatt foganatosított korlátozások sok hivatalos eljárást bonyolultabbá tettek, a statisztikák tanúsága szerint mindez nem érvényes az örökbefogadási folyamatra. A Székelyföldön például 2021-ben közel megduplázódott a gyermekelhelyezések száma az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
2022. február 21., 13:362022. február 21., 13:36
Nem vetette vissza az örökbefogadási folyamatot a járvány Romániában. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság nemrég sajtótájékoztató keretében számolt be arról, hogy a 2021-es év kiemelkedő volt a gyermekelhelyezések tekintetében: 33 gyerek számára találtak örökbe fogadó családot, ami duplája a 2020-as számnak. Az intézmény idén tovább kívánja népszerűsíteni az adoptálást, ugyanakkor szeretnék növelni a folyamat társadalmi elfogadottságát, kampányt is indítanak ennek érdekében.
Elekes Zoltán, a csíkszeredai igazgatóság vezetője megkeresésünkre örvendetesnek nevezte, hogy tapasztalatuk szerint egyre inkább növekszik a nyitottság az örökbefogadás iránt, egyre több család jelentkezik örökbe fogadó szülőnek. A szakember azt is hozzátette, hogy
Meglátása szerint ugyanakkor elsősorban nem ez áll a növekedés mögött, hanem az, hogy egyre nyitottabbak az emberek, akik egymás példáját látva felbátorodnak, ezzel egy időben az elhelyezhető gyerekek száma is nőtt.
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság vezetője lapunknak elmondta, miközben tavaly 33 gyermeket helyeztek el nevelőszülőknél, 2021 végén körülbelül 90 örökbe fogadható gyereket tartottak nyilván a rendszerben, illetve közel 50 család jelentkezett adoptálásra. Maga a folyamat egyébként több hónapot vesz igénybe, az örökbefogadás mellett döntő szülőket három hónapos eljárás nyomán minősítik alkalmasnak, amit a gyermek kiválasztását szolgáló találkozások követnek. Az örökbefogadás akkor jöhet létre hivatalosan, ha ezt bírósági döntés mondja ki.
A járványhelyzet kicsit megnehezítette a családlátogatásokat, a találkozásokat, de nem voltak fennakadások, inkább csak körültekintőbb szervezést igényeltek ezek az alkalmak.
Háromszéken is jelentős növekedést tapasztaltak az örökbe adás céljából történt elhelyezések tekintetében.
Vass Mária, a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője lapunknak arról számolt be, hogy
Az igazgató hozzátette, hogy ezzel ellentétben a megyében az adoptálás iránt érdeklődő családok száma kissé csökkent: míg 2020-ban 12 család kérte alkalmassá minősítését, 2021-ben csak 8, jelenleg pedig 11 család vár gyerekre.
Vass Mária úgy véli, nem kizárt, hogy az igénylések enyhe csökkenésének hátterében a járványhelyzet, a korlátozások állnak, az is lehet, hogy a családok kissé bátortalanabbak voltak, tartottak attól, hogy a pandémia miatt bonyolultabb a folyamat. Az intézményvezető közölte, az intézményt akkor keresik meg a családok, amikor már rendelkeznek az alkalmassági bizonylattal, miszerint örökbe fogadhatnak gyermeket, és ezután kezdődik a találkozók sora.
Az elmúlt időszakban igazodtak a járványügyi helyzethez, megtörtént például, hogy kültéri találkozókat szerveztek. Az igazgató annak tulajdonítja, hogy a jelentkező családok számának csökkenése ellenére látványosan emelkedett a gyermekelhelyezések száma, hogy a gyermekvédelmi és szociális igazgatóság munkatársai jól alkalmazkodtak a helyzethez, meg tudták oldani a találkozókat. Háromszéken egyébként csupán 2020 elején volt egy nagyon rövid időszak, amíg felfüggesztették az örökbe fogadó szülők és az állami gondozott gyermekek, valamint a hivatal munkatársai közötti személyes találkozásokat.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!