Fotó: Barabás Ákos
A fényképeken használt filterek megszépítik az embereket: sokan – főleg a kamaszok – ezt a fotóváltozatot szeretik magukról megosztani a közösségi oldalakon, ebben a pózban „tetszelegnek” a világnak. Csakhogy ez a „trend” számos negatív hatással lehet az egyénre. A prezentált énről, az énkép fejlődéséről, a közösségi média káros következményeiről beszélt lapunknak Román Mónika kolozsvári gyerekpszichológus.
2022. július 30., 14:042022. július 30., 14:04
„Ez egy nagyon pici csepp a tengerben, ami befolyásolja az énképet, de leginkább a mások által megosztott, szépített képek hatnak negatívan ránk. Mindenki valamiképpen szeretné láttatni magát, amit a nagy internetes közösségnek mutat, és ehhez megkeresi az eszközöket. Ezt segíti a filterekkel megszépített fizikai képünk, amivel olyannak tűntetjük fel magunkat, amilyennek mi szeretnénk láttatni magunkat” – mondta a szakember.
A megszépített fotókon a saját ideális énképhez közelíti önmagát az ember a mások szemében. Csakhogy a filterek hozzájárulhatnak a testképzavar kialakulásához is, ami főleg a kamaszok körében a leggyakoribb. Ebben az esetben nem annyira a saját magáról kialakított virtuális kép a hibás, sokkal inkább az, amit más személyekről lát. Sok esetben nem nyilvánvaló, hogy a fénykép „photoshoppolva” van vagy sem. Abban az esetben is káros hatása lehet, ha az egyén tudja, a fénykép módosítva van. Merthogy az „ideálist” próbálja megközelíteni, amihez képest önmagát tökéletlenebbnek látja.
Normális esetben a többi szintet is el kell sajátítani, a viselkedési formákat, ráébredni az értékes tulajdonságokra. Ellenkező esetben az egyén megreked a legelementárisabb, legvulgárisabb szinten. Ebben nagy szerepe van a közösségi média túlzott használatának. A fókusz a külsőségeken marad, nem tevődik át a magasabb és mélyebb szintekre.
„Ha valaki túl nagy hangsúlyt fektet arra, hogy mások milyennek látják, elsiklik az élet olyan valós problémái mellett, mint a lelki, szakmai vagy közösségi célok.
– figyelmeztet a gyerekpszichológus.
Nagyon fontosak a visszajelzések a szülők részéről. A szülők és tanárok, illetve közéleti személyiségek feladata, hogy felhívják a figyelmet az igazi értékekre. Elengedhetetlen a szülői elfogadás, hogy kiemelje gyermeke belső értékeit, tehetségét és elmagyarázza, hogy nem a fizikai megjelenés határoz meg minket, mivel ez elenyésző amellett, hogy mennyi értéket teremthetünk emberi minőségünkben.
A tanárok, akiknek hivatása, hogy magasabb szellemi szférába segítse a gyerekeket, szintén fontos szerepet játszanak a fókusz irányításában. Ugyanakkor a közéleti szereplők, akik kulturális, politikai vagy sportközegben tevékenykednek, olyan célokat, programokat tudnak biztosítani a hétköznapi ember számára, amiben képes megtalálni önmagát, ahol többletet talál a fizikai megjelenésén túl.
Nagyon egocentrikus, regresszív életfázis, amikor csak a külsővel foglalkozik valaki. Ennek a legextrémebb változatai az anorexia és a bulimia kialakulása, ami már a férfiaknál sem ritka. „Megmaradnak ezen a vulgáris szinten és nem foglalkoznak emberi minőségükkel, azzal, ami igazán emberré, boldoggá teszi őket, mert az, hogy jól nézek ki, legfeljebb egy elégtétel, semmi esetre sem boldogság. A legfontosabb a közösség elfogadása, a valahova tartozás élménye. Mindenki azért akar jól kinézni, hogy elfogadja egy közösség, értékelje, miközben így nem alakulnak igazi kapcsolatok” – fogalmazott a szakember. Hozzátette, a kapcsolattartás átkerült az online térbe, ahol a vizualitás hat. Nem tudnak az emberek ráérezni egymásra, nem látják a reakciókat, képtelenek igazi szellemi, lelki kapcsolatot tartani.
A valódi arckifejezést lassan már le sem tudják olvasni. Az elszigetelődés miatt kialakulhat kisebbrendűségi érzés is, viszont az előbbit próbálják oldani ezzel a nagyon elementáris szinttel, mint a túl nagy hangsúlyt kapott kinézet. Emellett fontos szempont lett a minél több „lájk” és „követő” megszerzése. Ebben a valahova tartozás igénye látszik csíráiban, de sajnos nem érvényesül, örök elégedetlenség lesz az egyénben, mivel mindenkinek szüksége van a fizikai érintkezésre – figyelmeztetett a szakember.
Magyarországról semmilyen módon nem kívánjuk befolyásolni a romániai elnökválasztást – posztolta szombaton Orbán Viktor miniszterelnök azután, hogy telefonon egyeztetett Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
Szombaton is több mint 130-an dolgoznak a parajdi sóbányánál a hét eleje tartó vízszivárgások megállításán.
Aki földúlta dédapáink sírjait, aki támadja a székely és a magyar zászlót, az anyanyelvhasználatot, iskoláinkat, az nem a mi emberünk – jelentette ki az RMDSZ elnöke szombaton, a szélsőségesen nacionalista George Simion államfőjelöltre utalva.
A konklávé május 8-án Robert Francis Prevost amerikai bíborost választotta meg a katolikus egyház vezetőjének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi meg szolgálatát. A pápaválasztásról Oláh Zoltán nagyprépost, kanonok beszélt a Krónikának.
A 33,6 köbméter illegálisan szállított faáru mellett egy Suceava megyében bejegyzett utánfutós tehergépkocsit is lefoglalták a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai egy ellenőrzés során Nagyürödgdön.
Előbb 24 órára, majd bírósági döntés alapján 30 napra őrizetbe vettek két szatmárnémeti férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy kiskorúaknak árult drogot.
Két ember meghalt, ketten pedig súlyosan megsérültek egy pénteki balesetben a Kolozs megyei Nádasszentmihályon.
Természetbarátokat és környezetvédelem iránt érdeklődőket várnak szombaton a kolozsvári Keleti parkba, ahol egy különleges vezetett túra keretében szakértők mutatják be a terület értékeit, biodiverzitását.
A kolozsvári Műszaki Egyetem (UTCN) automatizálási és számítástechnika kara két eseménnyel várja szombaton a középiskolás diákokat és szüleiket: matematika felvételi szimulálásával, valamint nyílt nappal.
Országos tüntetéssorozatot szervez május 9-én, este a Declic szervezet a szélsőségesek hatalomátvétele ellen. Erdélyben Kolozsváron, Nagyváradon, Aradon, Temesváron és Brassóban várják a résztvevőket.
szóljon hozzá!