Fotó: Barabás Ákos
A fényképeken használt filterek megszépítik az embereket: sokan – főleg a kamaszok – ezt a fotóváltozatot szeretik magukról megosztani a közösségi oldalakon, ebben a pózban „tetszelegnek” a világnak. Csakhogy ez a „trend” számos negatív hatással lehet az egyénre. A prezentált énről, az énkép fejlődéséről, a közösségi média káros következményeiről beszélt lapunknak Román Mónika kolozsvári gyerekpszichológus.
2022. július 30., 14:042022. július 30., 14:04
„Ez egy nagyon pici csepp a tengerben, ami befolyásolja az énképet, de leginkább a mások által megosztott, szépített képek hatnak negatívan ránk. Mindenki valamiképpen szeretné láttatni magát, amit a nagy internetes közösségnek mutat, és ehhez megkeresi az eszközöket. Ezt segíti a filterekkel megszépített fizikai képünk, amivel olyannak tűntetjük fel magunkat, amilyennek mi szeretnénk láttatni magunkat” – mondta a szakember.
A megszépített fotókon a saját ideális énképhez közelíti önmagát az ember a mások szemében. Csakhogy a filterek hozzájárulhatnak a testképzavar kialakulásához is, ami főleg a kamaszok körében a leggyakoribb. Ebben az esetben nem annyira a saját magáról kialakított virtuális kép a hibás, sokkal inkább az, amit más személyekről lát. Sok esetben nem nyilvánvaló, hogy a fénykép „photoshoppolva” van vagy sem. Abban az esetben is káros hatása lehet, ha az egyén tudja, a fénykép módosítva van. Merthogy az „ideálist” próbálja megközelíteni, amihez képest önmagát tökéletlenebbnek látja.
Normális esetben a többi szintet is el kell sajátítani, a viselkedési formákat, ráébredni az értékes tulajdonságokra. Ellenkező esetben az egyén megreked a legelementárisabb, legvulgárisabb szinten. Ebben nagy szerepe van a közösségi média túlzott használatának. A fókusz a külsőségeken marad, nem tevődik át a magasabb és mélyebb szintekre.
„Ha valaki túl nagy hangsúlyt fektet arra, hogy mások milyennek látják, elsiklik az élet olyan valós problémái mellett, mint a lelki, szakmai vagy közösségi célok.
– figyelmeztet a gyerekpszichológus.
Nagyon fontosak a visszajelzések a szülők részéről. A szülők és tanárok, illetve közéleti személyiségek feladata, hogy felhívják a figyelmet az igazi értékekre. Elengedhetetlen a szülői elfogadás, hogy kiemelje gyermeke belső értékeit, tehetségét és elmagyarázza, hogy nem a fizikai megjelenés határoz meg minket, mivel ez elenyésző amellett, hogy mennyi értéket teremthetünk emberi minőségünkben.
A tanárok, akiknek hivatása, hogy magasabb szellemi szférába segítse a gyerekeket, szintén fontos szerepet játszanak a fókusz irányításában. Ugyanakkor a közéleti szereplők, akik kulturális, politikai vagy sportközegben tevékenykednek, olyan célokat, programokat tudnak biztosítani a hétköznapi ember számára, amiben képes megtalálni önmagát, ahol többletet talál a fizikai megjelenésén túl.
Nagyon egocentrikus, regresszív életfázis, amikor csak a külsővel foglalkozik valaki. Ennek a legextrémebb változatai az anorexia és a bulimia kialakulása, ami már a férfiaknál sem ritka. „Megmaradnak ezen a vulgáris szinten és nem foglalkoznak emberi minőségükkel, azzal, ami igazán emberré, boldoggá teszi őket, mert az, hogy jól nézek ki, legfeljebb egy elégtétel, semmi esetre sem boldogság. A legfontosabb a közösség elfogadása, a valahova tartozás élménye. Mindenki azért akar jól kinézni, hogy elfogadja egy közösség, értékelje, miközben így nem alakulnak igazi kapcsolatok” – fogalmazott a szakember. Hozzátette, a kapcsolattartás átkerült az online térbe, ahol a vizualitás hat. Nem tudnak az emberek ráérezni egymásra, nem látják a reakciókat, képtelenek igazi szellemi, lelki kapcsolatot tartani.
A valódi arckifejezést lassan már le sem tudják olvasni. Az elszigetelődés miatt kialakulhat kisebbrendűségi érzés is, viszont az előbbit próbálják oldani ezzel a nagyon elementáris szinttel, mint a túl nagy hangsúlyt kapott kinézet. Emellett fontos szempont lett a minél több „lájk” és „követő” megszerzése. Ebben a valahova tartozás igénye látszik csíráiban, de sajnos nem érvényesül, örök elégedetlenség lesz az egyénben, mivel mindenkinek szüksége van a fizikai érintkezésre – figyelmeztetett a szakember.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
Cáfolta csütörtökön a marosvásárhelyi sürgősségi megyei kórház azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint egy oszlásnak indult holttestet találtak néhány hete az intézmény lépcsőjén.
szóljon hozzá!