Fotó: Veres Nándor
A korábbi két parlamenti megmérettetéshez hasonlóan a jövő évi választási „szuperévben” is hajlandónak mutatkozik az együttműködésre versenypártjaival az RMDSZ. Miközben az Erdélyi Magyar Szövetség „csomagban” képzeli el a megállapodást a sorrendben négy választással tűzdelt 2024-es évben, nincs ínyére, hogy az RMDSZ az idén alakult Magyar Polgári Erőt is bevonná az összefogásba. Amelyre már csak a felvidéki fiaskó ismeretében is szükség lesz.
2023. október 05., 18:402023. október 05., 18:40
2023. október 05., 19:202023. október 05., 19:20
Létrejöhet a magyar-magyar összefogás jövőre, amikor négy megmérettetést is rendeznek Romániában: júniusban az európai parlamentit, várhatóan szeptemberben a helyhatóságit, majd novemberben vagy decemberben a parlamentit, illetve az államfőválasztást. Bár egy ideig úgy tűnt, hogy az együttműködés kétpólusú lesz, a Magyar Polgári Erő (MPE) színre lépésével egyre valószínűbb, hogy hárompárti megállapodásra kerül sor. Lapozzunk egy kicsit vissza két ciklusnyival.
(A két alakulat a 2014-es EP-választások előtt is együttműködött). Ennek nyomán a tulipános listán kapott befutó helyet Biró Zsolt MPP-elnök és Kulcsár-Terza József. Négy évvel később, a 2020-as parlamenti megmérettetésen ugyancsak két befutó helyet adott át az RMDSZ az ellenzékének, az immár az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az MPP szövetségével létrejött Erdélyi Magyar Szövetségnek (EMSZ), ekkor az MPP-s Kulcsár-Terza József újrázhatott, továbbá a néppárti Zakariás Zoltán jutott képviselői mandátumhoz a 20 fős alsóházi frakcióban (az RMDSZ-nek 9 szenátora van).
Kelemen Hunor a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) múlt pénteki ülését követően újságírói kérdésre elmondta, „eddig is volt együttműködés, és ezután is lesz”, a 2024-es választásokat megelőzően is tárgyalni fognak az EMSZ-szel és az MPE-vel egyaránt. Felidézte, erre már nyolc éve van bejáratott „módszerük”.
Kalkulációk. Kelemen Hunor szerint a márciusban létrejött MPE-t nem lehet kihagyni az összefogásból
Fotó: Rostás Szabolcs
„Van két parlamenti mandátumuk, a parlamenti választásokon az együttműködés adott, az önkormányzatin megméretkezés lesz” – mondta az RMDSZ elnöke. Hozzátette, az általa vezetett szövetség számtalanszor bizonyságot tett az együttműködésről, és ez a másik két politikai alakulat számára is fontos.
Zakariás Zoltán, az MPP és az EMNP fúziójából létrejött EMSZ márciusban megválasztott elnöke a Krónikának elmondta, bár „különböző helyzetek, érdekeltségek” vannak, „csomagban” szeretnének megállapodni a 2024-ben rendezendő négy választás kapcsán az RMDSZ-szel. A helyhatósági választáson természetesen verseny lesz, de bizonyos településeken ott is várható együttműködés. „Bennünket elsősorban az önkormányzati választás érdekel, és ha sikerült megállapodni, azon a megmérettetésen is tisztábban lehetne kampányolni. Mivel a júniusi európai parlamenti választás ott árvállik az év közepén, nehéz lesz mozgósítani, eközben viszont a román pártok erőteljesen csalogatják majd az urnákhoz a szavazókat az AUR miatt. Tehát nehéz lesz az RMDSZ-nek átlépnie az 5 százalékos küszöböt, ráadásul az EP-választáson nincs alternatív küszöb” – magyarázta Zakariás, miért indokolt az összefogás már az európai megmérettetés esetében is.
A külhoni magyar közösségek aktuális helyzetét, az elmúlt időszakban elért eredményeket és a jövő kihívásait ismertették a Kárpát-medencei magyar érdekvédelmi szervezetek vezetői pénteken a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban.
Kérdésünkre, hogy megegyezés híján esetleg indulna-e önállóan az EMSZ például az EP-megmérettetésen, a székelyudvarhelyi pártelnök nem kívánt válaszolni. Hozzátette azonban, erősen bízik a megállapodás létrejöttében, szerinte ugyanis ha felelősséggel gondolkodnak a felek, akkor a „logika azt diktálja”, hogy a szavazatmaximálás érdekében fogjanak össze.
„Nagyon sok faktor van, ami az együttműködést indokolja, közöttük a felvidéki magyaroknak a pozsonyi parlamentből való kiszorulása is, amit szomorúan vettünk tudomásul. Hiszen valamilyen szinten ott kell lenni a döntéshozatalnál” – állapította meg a parlamenti képviselő.
Ha létrejön a megállapodás, Zakariás Zoltán várhatóan folytathatja az RMDSZ parlamenti frakciójában
Fotó: RMDSZ
Megkérdeztük az EMSZ vezetőjét, mi a véleménye arról, hogy az RMDSZ az MPE-t is bevonja a képletbe. Zakariás Zoltán elmondta, várható volt, hogy az RMDSZ az új párttal is tárgyal, holott az MPP és az EMNP részéről természetes folyamat volt a fúzió létrejötte, amit éppen az a taktikai érdek vezérelt, hogy ne legyen háromosztatú az erdélyi magyar politika. „Hogy a hármas egyenlet miként fog megoldódni, ez is a jövő kérdése. Az RMDSZ felelőssége, miként nyúl ehhez a kérdéshez, ebben a helyzetben nem feltétlenül indokolt olcsó taktikai eszközökhöz nyúlni” – fogalmazott az EMSZ elnöke, hozzátéve, a következő hetekben megkeresi az RMDSZ vezetőjét, hogy időpontot rögzítsenek a tárgyalásokra.
„Két szereplő van, természetesen tárgyalunk az MPE-vel is, mindkét pártnak az elnöke a parlamentben van. Senkinek nem szabad kisajátítani ezt a kérdést” – jelentette ki ennek kapcsán lapunknak Kelemen Hunor. Amikor megkérdeztük, hogy akkor ezek szerint a Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester által létrehozott Székelyudvarhelyért Pártot is bevonják az együttműködési képletbe, a szövetség elnöke nemleges választ adott, mégpedig arra hivatkozva, hogy Gálfi alakulata helyi pártnak minősül, és nincs képviselete a parlamentben. „Ahogy eddig tárgyaltunk, ezután is nyitottak vagyunk a tárgyalásra. Rajtunk az együttműködés sem 2016-ban, sem 2020-ban nem nem múlt” – jelentette ki Kelemen.
Reagáltattuk arra is, hogy az EMSZ elnöke „csomagban” képzeli el a választási együttműködést. „Nem tudom, Zakariás kollégának milyen óhaja van, majd amikor tőle fogom hallani, akkor tudok erre reagálni. Nyilván elsősorban vele fogom ezt megbeszélni. Mivel eddig semmiféle óhaját ezzel kapcsolatosan nem közölte velem, nincs mire reagálnom” – válaszolta a Krónikának az RMDSZ elnöke.
Kulcsár-Terza József és a nevével fémjelzett új párt is érdekelt az együttműködésben
Fotó: Haáz Vince
Kulcsár-Terza József, a márciusban bejegyzett Magyar Polgári Erő (MPE) ügyvivő elnöke lapunk megkeresésére nagyon fontosnak nevezte, hogy az erdélyi magyar alakulatok összefogjanak jövőre, amikor négy választás is lesz. Kihangsúlyozta, hogy az EP- és a romániai parlamenti megmérettetés esetében különösen fontos az együttműködés, szerinte ezen múlik az erdélyi magyarok brüsszeli és bukaresti képviseletének sorsa. „Az önkormányzati választáson azokon a településen – gondolok itt elsősorban a Székelyföldre –, ahol lehetséges, meg lehet méretkezni, de ahol szükséges, össze kell fogni, például Marosvásárhelyen. A verseny egészséges, ahol lehet, viszont nem szabad megengednünk, hogy a magyarok vitája miatt román polgármester kerüljön egy település élére” – nyilatkozta a Krónikának Kulcsár-Terza.
A parlamenti képviselő szerint a választási kampányt is úgy kell lefolytatni, hogy a pártok és politikusok ne sértsék meg annyira egymást, hogy aztán ne tudjanak tárgyalni egymással. A volt polgári párti politikus elmondta, az MPE számára a romániai államfőválasztás nem lényeges, a jövő nyári helyhatósági választáson mindenképp megméretkezik a párt, a többiről majd tárgyalni kíván az RMDSZ-szel. Addig is minél több helyi szervezet létrehozására törekszik az MPE, márciusban pedig megrendeznék az alakulat első kongresszusát. „Vagy ha úgy tetszik, a 16-ikat, az MPP-nek ez következne” – utalt arra a háromszéki politikus, hogy az MPE a polgári párt jogutódjának tekinti magát.
Az Erdélyi Magyar Szövetséget is meglepetésként érte a Magyar Polgári Erő napokban bejelentett megalapítása, ám nem tartanak attól, hogy jelentős érvágást jelentene számukra az új magyar párt létrehozása.
Bűnügyi felügyelet alá helyezték azt a 38 éves férfit, aki a gyanú szerint egy sörösüveget dobott két fiatal felé a Kolozsvári U és a CFR közötti hétfő esti labdarúgó-mérkőzést követően.
Életét vesztette egy nő Krassó-Szörény megyében, miután egy lopott autóval a rendőrség elől menekülve frontálisan ütközött egy kamionnal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztás van érvényben vasárnap Románia nagy részén.
Havazott az éjszaka Hargita megyében, a közutak jelentős részén téliesek az útviszonyok.
A kolozsvári rendőrök őrizetbe vettek egy férfit, aki két, 19 éves fiatalembert bántalmazott a hétfői kolozsvári futballderbi után. A 38 éves férfi egy üveget dobott a két fiatal felé, és egyiküket megsebesítette az arcán – írja a Cluj24.ro helyi portál.
Őrizetbe vettek a hatóságok egy 42 éves temesvári férfit, miután meztelenre vetkőzött a rendőrök előtt.
A védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és három szövetséges ország tíz hónapja hiába kéri az illetékes önkormányzatokat és a román fejlesztési minisztériumot, hogy erősítsenek meg néhány földutat, két gyaloghidat és két hidat.
A Richter-skálán 3,9-es erősségű földrengés volt szombaton 4 óra 33 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A szeles időjárás miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
Elfogadhatatlannak tartjuk és a lehető leghatározottabban elítéljük a romániai magyarokat ért incidenseket – írta a magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken a Facebook-oldalán, miután tárgyalt Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
szóljon hozzá!