Végre itt a meleg, de amint kimozdulunk a szabadba, gondolnunk kell a ránk leselkedő veszélyekre is, például a kullancsra. A kullancsok rajzása akkor kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan nulla fok fölött van.
Ilyenkor felébrednek hibernálásukból, és az alig egy miliméteres élősködők „vadászni” indulnak. Leginkább a hajlatokat és a hajas fejbőrt választják rejteküknek. Csípésük azért észrevétlen, mert miközben éles fogaikat bőrünkbe fúrják, fájdalomcsillapítót fecskendeznek a bőrbe. A kullancsok világszerte körülbelül háromszázféle betegséget terjesztenek, de ezek nagy része nem veszélyes az emberre. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás kórokozója minden ezredik vérszívóban lelhető fel. A Lyme-baktérium ennél lényegesen gyakoribb. Nemrég felfedeztek egy új, Tibola elnevezésű kórt is. Szerencsére nem minden fertőzött kullancs csípése fertőz, és nem minden fertőzés jár klinikai következményekkel. A legjobb, ha alaposan tisztában vagyunk a betegségek főbb tüneteivel, hiszen a korai felismerés jelentősen növeli a gyógyulási esélyeket.
Kis élősködő, súlyos betegségek A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást egy baktérium okozza, amely nem mindig vált ki tényleges agyhártyagyulladást. Kullancscsípés és cseppfertőzés útján terjed, de korántsem olyan intenzíven, mint az influenza. Nagyon magas lázzal, apró bevérzésekkel és hányással jár. Emellett idegrendszeri tünetek (zavartság, fényérzékenység) is utalhatnak a meningococcus baktérium jelenlétére. A bervérzések könnyen megkülönböztethetők a kiütésektől: a bőrt egy üvegpohárral le kell szorítani, a kiütések eltűnnek, a bevérzések azonban láthatók maradnak. A Lyme-kór a leggyakoribb baktériumfertőzés. Első tünete egy gyűrű alakú, piros kiütés, ami legkorábban 48 óra múlva jelenik meg a bőrön a csípést követően, de kialakulhat 2–3 hónapon belül bármikor. Ezzel egy időben megjelennek influenzaszerű tünetek (láz, fejfájás, fáradtság, izomfájdalom). Később a csípés helyén egy legalább öt centiméteres dudor keletkezik, ami semmilyen más betegségre nem jellemző. (A kullancs csípése önmagában is válthat ki bőrirritációt, de ez nem jelent feltétlenül fertőzést.) A Tibola a legritkább, gyerekeket érintő kór. Tulajdonképpen a kullancs által okozott nyirokcsomó-duzzanatot jelöli a szó. A hajas fejbőrön a csípés helye megduzzad, akár váladékozik is, és a nyaki vagy tarkótáji nyirokcsomók diónyira duzzadnak. Szerencsére ez a betegség jóindulatú, többnyire kezelés nélkül is meggyógyul, a súlyosabb esetekben egyes antibiotikumokkal lerövidíthető a gyógyulási folyamat, ami kezeletlen esetekben akár egy évig is eltarthat.
Hogyan védekezhetünk a vérszívók ellen? Megelőzésként fontos a megfelelő öltözet. Az erdőben zárt cipőben, lehetőleg zokniba betűrt nadrágban közlekedjünk. A hiedelemmel ellentétben nem a fák tetejéről ugrálnak a kullancsok a nyakunkba, hanem a fűszálakról, alacsony bozótosból kapaszkodnak lábunkra. Ezért az is fontos, hogy egy-egy kirándulás alkalmával próbáljunk a kitaposott ösvényeken közlekedni, ahol kevesebb a növényzet. A csípés ellen használhatunk még különféle spray-ket is. A betegségek megelőzésére a legjobb megoldás a védőoltás. Az oltást ideális esetben az őszi-téli hónapokban kezdik el, mivel néhány hónap alatt alakul csak ki a teljes védelem. A injekciót egy hónap múlva meg kell ismételni, majd 6–12 hónap múlva újra. Ha például novemberben kezdik a kúrát, májusra teljes a védelem. Ezután az emlékeztető oltásra háromévenként, tavasszal van szükség. Létezik egy gyorsított oltási rend is, amely egy hónap alatt teljes védelmet alakít ki. Érdemes tehát minél hamarabb feliratni háziorvosunkkal a vakcinákat, főleg, ha Európa valamely kiemelten fertőzött területére tervezzük nyaralásunkat.
Mit tegyünk, ha kullancsot fedezünk fel magunkon? A régi hiedelemmel ellentétben nem szabad a zsírral kenegetős módszert alkalmazni. Ma már többféle, kifejezetten kullancs eltávolítására való eszköz kapható a patikákban. A szakemberek szerint a csipesszel való eltávolítás az egyik legbiztonságosabb módszer. A speciális eszköz használatakor a bőrt meg kell feszíteni, hogy minden apró redő kisimuljon, és egyszerű csavaró mozdulattal el lehet távolítani a kullancsot. Nem okoz problémát a bent ragadt fej, hiszen a fertőző anyagokat a törzsében tárolja, a bent maradt rész pedig hamar kilökődik. A kullancseltávolító kanál új találmány, amelynek lényege, hogy a kifejlett állatot kíméletesen képes eltávolítani a bőrből, csökkentve a fertőzés veszélyét. A kullancs szipókáját úgy fordítja ki a bőrből, mint a meggymagkinyomó a meggyből a magot, anélkül, hogy megragadná a kullancsot, és megszorítaná a nyálmirigyeit.
Hirdetés
szóljon hozzá!
Hírlevél
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!