A kertészkedés egy része együttműködés, másik része pedig dacolás a természettel. Növényeinket, kertünk élővilágát igyekszünk állandóan megvédeni a számukra ártalmas természeti jelenségektől, legyen az akár valamely kártevő elszaporodása, akár a kemény tél.
2016. november 27., 12:332016. november 27., 12:33
Ősz végén már készülni kell a közeledő komoly télre, és megvédeni a téli időjárástól azokat a növényeket, amelyeknek árthatnak az erős fagyok. A kertészkedés egyik szépsége, hogy olyan növények is díszíthetik kertünket, amelyek más vidékekről származnak, és segítségünk nélkül nem élnének meg vidékünkön. A fagyot egyáltalán nem tűrő növényeket már ősz elején védettebb helyre kell vinni, ahol megfelelően kitelelhetnek, a szabadban telelő, de hidegérzékeny fajtákat elér ősz végén, tél elején előkészíteni a telelésre. A közeledő évszak során nemcsak a hideg teszi próbára a növényeket, hanem az erősebb, tartósabb szelek, az ágakra, rügyekre fagyott ónos eső és a növényekre nehezedő hó.
Állítsunk szélvédő palánkot
A díszcserjéket, méretesebb bokrokat meg kell takarítani a száraz ágaktól, az elhalt részektől. A gyengébb hajtású vagy eleve olyan alakú bokrokat, amelyeknek könnyen árthat a hó, össze kell kötözni, nagyobb havazások után letakarítani a rájuk nehezedő csapadékot. A fiatalabb növények mellé pedig szélvédő palánkot kell állítani, amely az uralkodó hideg légáramlatoktól védi meg a növényt. A futórózsákat ritka esetben le kell fektetni a fal vagy állvány mellé. Ha helyükön maradnak, akkor egy könnyítő metszésnek kell alávetni, hogy télen a szél ne mozgassa meg nagyon a növényt, a kikötözését megerősíteni, és ha szükséges, néhány méretesebb fenyőággal védeni kell a növényt.
Az alacsony növésű cserjéket, földfelszínközeli gyökércsomót növelő lágyszárú növényeket is védeni kell. Rózsatövek körül még ősszel fel kell húzogatni a földet, hogy így védjük a rügyeket. Ha erős télre számítunk, rakjunk fenyőágakból, kukoricaszárból vagy más hasonló anyagból kis védősátrat köréjük. Szalmát, száraz falevelet, műanyag fóliát vagy műanyag edényt ne használjunk, az előbbiek eláznak és visszatartják a nedvességet, az utóbbiak nedves levegőt zárnak a növény köré.
„Becsomagolni” a növényeket
Használhatunk a növények becsomagolására hullámkartont és lélegző fóliát. Mindkettő elegendő védelmet nyújt, de szellőzik is. A szalma és falevél jó szolgálatot tehet az eperültetvényben és virágágyásban, ahol az évelő növények földfelszínközeli rügyeit fogja védeni, főleg a hó nélküli, de hideg időszakban. Jót tesz a tő körüli föld- vagy jól kiérett levélfölddel való takarás az évelő fűszernövényeknek is, mint a lestyán, tárkony, vagy az olyan zöldségeknek, mint a rebarbara és spárga. A virágágyásokat nem is kell ősszel teljesen megtisztítani a növénymaradványoktól.
Számos évelő vagy egyéves növény szára az ágyáson hagyva védeni fogja akár a saját, akár a többi növény talaj menti rügyeit, gyökértörzsét. A fák, cserjék hajtásaira fagyott ónos esőtől nem lehet előre megvédeni a növényt, viszont ha tartósan ilyen alakul ki, akkor menjünk ki a kertbe, és mozgatással, enyhe veregetéssel lazítsuk fel a kialakult jégpáncélt, mert az alatta leszorított rügyek levegő hiánya miatt elpusztulhatnak. Sokszor ezek az egyszerű, néhány elszáradt növényből összerakott sátrak csak alig pár fokkal tartják melegebben a növény közvetlen közelében lévő levegőt, vagy csupán a hideg légmozgástól védik meg, de ez éppen elég ahhoz, hogy a „becsomagolt” növény sokkal jobb állapotban érje meg a tavaszt, több rügye élje túl a telet, és korábban vagy erőteljesebben induljon neki a következő fejlődési ciklusnak.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!