Tavaszi fáradtság és stressz

A tél elmúltával a szervezet energiatartaléka kimerül, a koncentrációs képesség romlik, és megjelennek a tavaszi fáradtság első tünetei. Ilyenkor még nagyobb veszélyt jelent a stressz, melynek megfelelő kezelése sokszor életbevágóan fontos.

Kiss Judit

2010. február 19., 12:282010. február 19., 12:28

A stressz rohanó világunk elkerülhetetlen velejárója, ma már szinte népbetegségnek számít. Számos testi és lelki betegség forrása, ugyanis képes a végsőkig kiszipolyozni minket, lemerítve energiánkat. Ám ha megtanulunk úrrá lenni rajta, szervezetünk megerősödik és ellenállóvá válik.

„Bevetésre készen”

Az agy a szervezet bonyolult irányítóközpontja, amely összehangolja, testi funkciókat, a mozgást, általa tudunk gondolkodni, beszélni. Szabályozza belső elválasztású mirigyek működését, gondoskodva arról, hogy hormonszintünk megfelelő legyen. Egy parányi mirigye, a hipofízis végzi ezt a komoly irányító munkát. Nehéz, kimerítő, veszélyes helyzetekben szervezetünk stresszes állapotba kerül, és ilyenkor az agy parancsot ad a mellékveséknek, hogy fokozzák az adrenalintermelést. Ez a hormon fokozza a teljesítményt, és felkészíti a szervezetet a „harcra”.

Segítségével izgalom esetén glükóz szabadul fel, megemelkedik a vércukorszint, ezáltal testünk a túléléshez szükséges, elegendő energiához jut. Emelkedik a vérnyomás, az izmok megfeszülnek, és készen állunk a bevetésre. Rövid ideig fennáló stresszhelyzetben ez hasznos is lehet, mert aktivizálódnak erőtartalékaink, fokozódik telesítményünk, és javul a koncentráció.

A leggyakoribb stressztünetek

A stressz első és egyben utolsó jele a fáradtság. Ha ez az állapot régóta fennáll, és nem tudjuk kipihenni, akkor még ha nem is jelentkezik semmilyen más tünet, veszélyben forog testi és lelki egészségünk.

Magatartásbeli tünetek:

fokozott étvágy, dohányzás vagy alkoholfogyasztás, ideges szokások (pl. körömrágás), kiabálás, szitkozódás, kritizálás, utasítgatás, tettlegesség, munkába temetkezés, az érzelmek elfojtása.

Testi tünetek:

fáradékonyság, fejfájás, álmatlanság, izomfeszültségek, mellkasi fájdalmak, magas vérnyomás, szívproblémák, remegés, émelygés, bőrproblémák, hasi görcsök, gyomorfekély, hűvös végtagok, verejtékezés, gyakori meghűlések, allergia, asztmás rohamok, menstruációs zavarok.

Érzelmi tünetek:

idegesség, szorongás, félelem, depresszió, indulat, aggodalom, ingerlékenység, szomorúság, türelmetlenség, csökkent munkakedv és nemi vágy.

Szellemi tünetek:

a koncentráció és a memória romlása, feledékenység, zavarodottság, döntésképtelenség, a humorérzék elvesztése.

Azért, hogy ez az állapot ne fokozódjon fel túlzottan, az agy parancsot ad a mellékveséknek, hogy fokozzák az „ellenhormon”, a noradrenalintermelést is, melynek hatására csökken a feszültség, és lassan megnyugszunk. Tartós stressz esetén azonban nem szűnik az adrenalintermelés, így energiaraktáraink előbb-utóbb kimerülnek, a stresszhormonok pusztítják a szervezet ellenállásáért felelős védekező sejteket, és rontják a sejtek közti kommunikációt. Ez pedig hosszú távon testi és lelki betegségekhez vezethet.

Túlterheltség és az egyensúly helyreállítása

A stressz a nem megfelelő szintű terhelés következménye. Mindenkinek más a tűrőképessége, de amikor önmagunkhoz mérten szervezetünk már képtelen rugalmasan elviselni a fokozott terhelést, valahol a testben vagy az idegrendszerben elváltozás lép fel. A stressz lenyomatokat hagy a szervezetben, ami mindaddig ott marad, amíg azt valami fel nem oldja. Még ha látszólag nem is emlékszünk rá, hatása bennünk él.

A stressz kipihenése, az egyensúly helyreállítása sok időbe telik. Túlterheltnek, erőtlennek érezzük magunkat, ilyenkor az események túlélésére, nem pedig kreatív megoldására törekszünk. Stresszt okozhat minden olyan élethelyzet, melynek során túl sok inger ér minket. Lehetnek a stressznek személyiségre visszavezethető okai is, mint a rossz egészségi állapot, az önbizalomhiány, az irreális célkitűzések vagy túlzott ambíciók.

Kimerült energiatartalékok

A tavaszi fáradtság egyik oka, hogy télen szervezetünk felélte az előző nyáron felhalmozott energiatartalékait, ráadásul a kevés téli fénnyel nagyobb alvásigény is együtt jár, amit ha nem elégítünk ki, előbb-utóbb kimerülünk. Testünk fáradtságát tovább fokozzák az időjárási frontok és a stressz, ami szintén rengeteg energiát emészt fel. A stressz és az idegeskedés ugyanis jelentősen csökkenti a szervezet szerotoninszintjét. Ha szervezetünkben csökken a szerotonin, hangulatunk romlani kezd, borúsan látjuk a dolgokat, és eluralkodhat rajtunk a félelem és a depresszió. A legfrissebb kutatások szerint ez a „hangulathormon” nagymértékben felelős a tavaszi fáradtságért.

A stressztényezők csökkentése

A feszült idegállapot pszichés és pszichoszomatikus betegségek forrása lehet, ezért nagyon fontos a megelőzés. Meg kell tanulnunk kezelni a stresszt, oldani a bennünk felgyülemlő feszültséget, ha már elkerülni nem tudjuk.

Az optimisták ritkábban náthások

Ritkábban lesznek náthások azok, akik optimistán élik az életet – állapították meg német tudósok, akik vizsgaidőszakban terhelt egyetemisták esetében térképezték fel állításukat.  Korábbi tanulmányok kimutatták: a stressz ártalmas az immunrendszerre nézve, a stressztől szenvedő emberek ezáltal pedig fogékonyabbak a betegségekre – emlékeztetett a kutatók egyike.

„Tudni akartuk, fordítva is igaz-e, vagyis, hogy a fertőzés veszélye csökken a pozitív életszemlélet révén” – mondta Heiko Schulz pszichológus. A Hamburg-Eppendorf Egyetemi Klinika és a Techniker Krankenkasse (TK) közös kutatásában 43 nő és 37 férfi vett részt, átlagos életkoruk 23 év volt. Az alanyokat – saját bevallásuk alapján – optimisták és pesszimisták csoportjára osztották.

A kutatók kétszer – egy alkalommal a vizsgaidőszak alatt, majd még egyszer utána – vizsgálták a részvevőket aszerint, hogy mennyire „fertőzöttek”. A szakemberek olyan egyértelmű tünetekre voltak kíváncsiak, mint például a bepirosodott orr, a köhögés és a torokgyulladás. Mint kiderült, az optimista hallgatók nemcsak, hogy kevésbé stresszesen kezdték a számonkérés heteit, hanem jóval kevesebb tünetet produkáltak – számolt be Claus Vögele, a kutatásban szintén bevont Roehampton Egyetem munkatársa.

A kutatásban kizárólag csak a vizsgaidőszak által jelentett stresszfaktort vették figyelembe, messzemenő következtetéseket pedig nem akartak levonni – emlékeztettek a tudósok, akik megjegyezték: trendként azonban felismerhető, hogy a pozitív életszemlélet jó hatással van az egészségre. A diákokon végzett felméréshez hasonló eredményeket hozott egy idősek otthonában végzett hasonló kutatás.

Az otthon optimista alkalmazottjai jobban bírták a feszültséget, és átlagosan két nappal rövidebb ideig voltak betegek pesszimista munkatársaiknál.

Hosszú távon ajánlatos célként kitűzni a ránk nehezedő stressz csökkentését és tűrőképességünk fokozását. Csökkentsük le a stressztényezőket, reális célokat tűzzünk ki magunk elé, ne legyünk maximalisták, osszuk meg a problémáinkat másokkal, így tehermentesíthetjük magunkat. Gondolkodjunk pozitívan, figyeljünk jobban magunkra, kerüljük a konfliktushelyzeteket, szeressük és fogadjuk el magunkat és másokat.

A jóga, meditáció, relaxáció, autogén tréning segít odafigyelni magunkra, megtalálni belső egyensúlyunkat, pozitívan gondolkodni, ezek a módszerek fokozzák az önbizalmat és a toleranciát. Hasznos a masszázs is, hiszen oldja az izomfeszültséget, felpezsdíti a vér- és nyirokkeringést, ezáltal frissít, lazít és nyugtat.

Gyógynövénykúra, mozgás

A fürdővíz pihentető, nyugtató hatással van ránk, különösen, ha néhány csepp levendula- és citromfűolajat is adunk hozzá. Semmi sem erősíti jobban az idegrendszert, mint egy mély, pihentető alvás.

Próbáljunk meg nyolc órát aludni, ha nem megy, igyunk nyugtató gyógynövényteákat. Erősítő, nyugtató gyógynövény az orbáncfű, a citromfű, a macskagyökér, a levendula, az édeskömény, a komló és a kamilla.

Ellenállóképességünket erősíti az „élet gyökere”, a koreai ginzeng. Az aktív pihenés, a környezetváltozás, az új élmények, a kikapcsolódás is sokat segít a feltöltődésben.  A mozgás során boldogsághormonok szabadulnak fel, melyek erősítik az immunrendszert is, ellenállóbbá tesznek, és segítenek a stressz kezelésében.

Lényeges a kiegyensúlyozott táplálkozás is: a változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag természetes táplálkozás, valamint a megfelelő folyadékfogyasztás erőssé, ellenállóvá teszi szervezetünket minden veszélyeztető tényezővel szemben. Ezenkívül az emberi kapcsolatok, az általuk nyújtott új élmények, a közös beszélgetések erősítenek, és segítenek a feszültség oldásában.

A koncentrációs képesség javítása

A koncentráció romlása a tartós stressz és a fáradtság egyik velejárója. A kávé és az édesség csak pillanatnyilag enyhít a problémán, igazán segíteni a kiváltó ok megszüntetésével, szervezetünk erősítésével tudunk.

A koncentrációs képességet vitaminokkal is lehet fokozni, az A-, B-, C- és E-vitamin erősíti az idegrendszert, ezért édesség helyett jobb, ha gyümölcsöket, olajos magvakat rágcsálunk. A kalcium és a magnézium szintén erősíti az idegeket. A ginkgo biloba és a ginzeng javítja az agy vérellátását, fokozza az éberséget, a szellemi tevékenységet és a koncentrációt.

A szerotonin előállításához szervezetünknek szénhidrátra és fehérjére van szüksége. Ellenállóképességünk javítása érdekében fogyasszunk tejtermékekeket, halat, hüvelyeseket, banánt, burgonyát, diót, müzlit, rizst, zöldségeket, salátákat, tengeri gyümölcsöket.

A változatos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag természetes táplálkozás és a sok folyadékbevitel mellett a stressz leküzdésében fontos a frissítő gyógyteák (zöldtea, ginzeng, csalán, csipkebogyó, citromfű) fogyasztása, a sok alvás és pihenés, a szabad levegőn mozgás, a relaxáció és a meditáció.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás