Tavasszal a több napsütés szinte megkívánja, hogy kiszellőztessük, alaposan rendbe tegyük a lakást. A nagytakarítás azonban nem kis munka, ezért érdemes átgondolni a teendőket és beosztani az időnket, hogy valóban felfrissíthessük környezetünket.
2015. március 14., 10:442015. március 14., 10:44
Pókhálózás, ablakmosás
A takarítás fő szabálya, hogy fentről lefelé, és bentről kifelé takarítsunk, így nem koszoljuk össze azt, amit egyszer már megpucoltunk. Fontos az is, hogy takarítás közben/után szellőztessünk, így a por kiszáll, míg a lakás megtelik friss levegővel. Először pókhálózzuk le alaposan a falakat és a bútorokat, az elérhetetlen magasságban lévő dolgokat (pl. függönykarnis, fűtéscsövek stb.) nyeles tollseprűvel tisztítsuk meg.
Aztán következhet a szekrények portalanítása. Ne csak a szokásos helyekről, a feltűnőbb polcokról távolítsuk el a port, a nagytakarítás alkalmával húzzuk el a szekrényeket, tárolókat, és a tetejüket, oldalukat, hátlapjukat is törölgessük le enyhén mosószeres vízzel. A könyveket vegyük le, és a szabad levegőn összeütögetve portalanítsuk őket, majd töröljük át egy száraz ruhával.
A dísztárgyakat is tisztítsuk meg, ezen kívül mossuk le az ajtókat, ajtófélfákat is – nem is gondolnánk, ezek mennyire elkoszolódnak a mindennapi használat során. Ezután jöhet az ablakpucolás. Ha koszosabb az ablak, érdemes először mosószeres vízzel lemosni, majd ablaktisztító szerrel is befújni az üveget, végül egy száraz, tiszta ruhával vagy papírral szárazra törölni. Az üveg után mossuk le a keretet is.
Az ablaktisztítással egyidejűleg érdemes leszedni a függönyöket is – ezeket mosógéppel mossuk ki, majd az ablakpucolás után, még kicsit nedvesen tegyük őket vissza, így megszáradnak. Tisztítsuk meg a kényesebb belső felületeket: enyhén mosószeres vízzel vagy ablaktisztítóval töröljük át a tükröket, lámpákat, monitorokat is. Nagytakarítás alkalmával mossuk ki a lakástextíliákat – tegyük a mosógépbe az ágyneműt, ágytakarókat, díszpárnákat, terítőket, esetleg az arra alkalmas szőnyegeket.
Szobanövényektől konyhaszekrényig
Ha van rá lehetőségünk, az ágyneműt tegyük ki a napsütésre, ez nemcsak felfrissíti a takarókat és párnákat, de a poratkák ellen is hatásos. Fürdessük meg a szobanövényeket, a poros leveleket töröljük át vizes ruhával, esetleg felhígított tejbe vagy sörbe mártott vattával. A „szőrös”, bolyhos levelű növények kivételek, ezekre csak langyos vizet spricceljünk törölgetés helyett.
A nagyobb virágokat akár a fürdőkádba állítva is lezuhanyoztathatjuk. Ne használjunk viszont úgynevezett „levélfényt”, mert ez portalanítás nélkül inkább eltömi a virágok pórusait. Az elszáradt, lekopaszodott, betegnek tűnő részeket vágjuk le, és ha kell, ültessük is át a növényeket.
Porszívózzuk ki a lakást alaposan. Ha máskor nem szoktuk, most mindenképpen húzzuk el a szekrényeket, bútorokat, hogy azok háta mögött és a nehezen elérhető sarkokban is kitakarítsunk. Ha van rá lehetőség, a nagyobb szőnyegeket a szabadban is poroljuk ki. A foltokat szőnyegtisztító szerekkel próbáljuk meg eltüntetni. Ha esetleg arra alkalmas porszívónk van, végezzünk nedves szőnyegtisztítást. Fordítsunk gondot a padlóra: ha már nem csillog úgy a parketta, mint új korában, dörzsöljük át padlófényezővel, viasszal, esetleg olajjal.
A tavaszi nagytakarításkor alapos pucolást ajánlatos végezni a konyhában is: pakoljuk ki a konyhaszekrényt és mossuk le mosószeres vízzel. A konyhapultot se hagyjuk ki, érdemes elmosni a ritkábban használt edényeket és poharakat is. A tűzhelyet és a sütőt súrolóval tisztítsuk meg, a lefolyóba pedig öntsünk lefolyótisztítót. Ne feledkezzünk meg a mikrohullámú sütő kitakarításáról sem.
A hűtőből mindenképpen dobjuk ki a lejárt szavatosságú élelmiszereket és tisztítsuk ki az összes tárolórekeszt, ha pedig szükséges, olvasszuk is le. A konyharuhákat, konyhában használt textíliákat is mossuk ki. Végül pucoljuk ki a fürdőszobát. Pakoljunk le a polcokról, szekrényről, és törölgessünk át mindent. Mossuk le a csempét, a csaptelepekről, a zuhanyról és a csőről pedig távolítsuk el a vízkövet. Fertőtlenítsük a kádat, zuhanytálcát, mosdókagylót és a WC-t, és cseréljük ki a törölközőket.
Lomtalanítás és természetes tisztítószerek
Érdemes a tavaszi nagytakarítást egy kis lomtalanítással is összekötni. Válogassuk a ruhákat, és amit már nem veszünk fel, adjuk egy szeretetszolgálatnak. A felhalmozódott magazinokat, papírokat is szortírozzuk, a feleslegesnek ítélt, soha nem használt dolgokat pedig költöztessük át a pincébe vagy a padlásra, esetleg egy tárolóba. Ha valami hibás, javíttassuk meg vagy dobjuk ki, de ne rakosgassuk.
Az ablakot és az üvegfelületeket mindig tiszta ronggyal, szivaccsal pucoljuk. Ezt később még befoghatjuk portalanításhoz, a lényeg az, hogy ha egy törlőkendővel koszos felületet tisztítottunk, utána ne használjuk már tisztább területeken. A konyhában és a fürdőszobában mindig külön törlőkendőket, szivacsokat tartsunk, és vegyszerek helyett használhatunk természetes anyagokat is: például vízkőoldó helyett kiválóan megteszi az ecet. Használhatjuk ablakpucoláskor, így csillogóbb lesz az üveg, de a fürdőszobában is alkalmazhatjuk a csaptelepek tisztításakor vagy a csempe lemosásakor.
A konyhában súrolószer helyett használjunk szódabikarbónából vagy mosószódából és egy kevés vízből készített pasztát. A fabútorokat és -felületeket a portalanítás után bútorfény helyett tejbe mártott vattával vagy ruhával is áttörölhetjük, esetleg méhviaszt is használhatunk. Az időbeosztás is lényeges: nem sok értelme van a nagytakarításnak, ha hullafáradt és morcos az ember utána. Inkább osszuk el a munkát több részre, akár szobáról szobára is haladhatunk – így ugyan nem olyan látványos a változás, de végül csak tiszta és ragyogó lesz a lakás.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!