2008. július 11., 00:002008. július 11., 00:00
Finomak lehetnek például az úgynevezett teaszörpök, amelyeket valamilyen ízesítésű gyümölcsteából és ugyanolyan fajta gyümölcsből készült (cukrozatlan) gyümölcsléből készíthetünk. Gyerekeknek 1:3 arányban ajánlott keverni a gyümölcslevet a teával, de szülők számára is üdítő nyári „koktél” lehet 1:1-es keverésben. Ha a gyerekek gyümölcslére vágynak, a nyári melegben azt is ajánlott hígítani, leginkább szénsavmentes ásványvízzel.
Kisbabák, tipegőkorúak
Az első hónapokban az anyatej vagy a tápszer kielégíti a babák folyadékszükségletét, és az esetek többségében nincs szükség kiegészítő folyadékbevitelre (kivétel a forró nyári napokon vagy lázas állapotban – ezt azonban ajánlatos megbeszélni a gyermekorvossal vagy a védőnővel). Amint a babák elkezdenek pépes, majd szilárd ételeket is fogyasztani, nagyon fontos, hogy a növekvő folyadékszükséglet pótlásáról is gondoskodjunk. Minden étkezéskor kínáljuk meg folyadékkal – ám ezt a legnagyobb melegben se közvetlenül fogyasztás előtt vegyük ki a hűtőből, ne adjunk hozzá jégkockát, mert a jeges italok ingerlik a gyomor nyálkahártyáját, ami aztán hasfájáshoz vezethet.
A tipegők, két-három évesek már általában jelzik, mikor szomjasak, és mennyi folyadékra van szükségük. Ennek ellenére kínálgassuk őket rendszeresen – a játék hevében elfeledkezhetnek az ivásról, és a melegben különösen fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele, pótlása, ami akár a normál mennyiség két-háromszorosát is jelentheti.
Másfél liternyi folyadék
Az egy- és négyéves korú gyerekek számára a szakemberek másfél liter körüli folyadékot javasolnak naponta. Ennek egy része valamilyen táplálék – zöldség, gyümölcs, leves, pépes étel, turmix stb. – formájában kerül a szervezetükbe, nagyobb része azonban az italokból. Ezért is nagyon fontos jól megválogatnunk, mit iszik a kicsi. Ha rajtuk múlna, a legtöbbjük biztosan dobozos üdítőt, édes teát, nagyobbak esetleg szénsavas üdítőket választanák, de sok szempontból jobbat teszünk csemetéinkkel, ha italválasztásnál nem engedünk nekik, és a cukrozott, tartósított, néha élénkítő összetevőket is tartalmazó mesterséges levek helyett vizet, vagy az otthon készített teákat, zöldségleveket részesítjük előnyben. Bár a boltban kapható italok kétségkívül vonzóak a gyerek számára, és természetesen azok között is találhatunk egészséges szomjoltókat, jobban járunk, ha a gyerekek nem azt szokják meg, hogy ha szomjasak vagyunk, csak lekapunk valamit a polcról. Kétségkívül macerásabb otthon elkészíteni egy mézes teát, kifacsarni a gyümölcsök, zöldségek levét, de az is kétségtelen, hogy megéri a fáradozás. Hozzászoknak az „éltető víz”, az egészséges levek ízéhez, és egyben a fogszuvasodás megelőzése ellen is teszünk valamit.
Kezdettől ízesítés nélkül
Ma már bármilyenfajta teát találhatunk a boltokban, amelyet otthon elkészíthetünk. Az „egészséges italnál” nem is a tea, hanem annak elkészítési módja kap hangsúlyt: cukor helyett használjunk mézet az édesítéshez, vagy (kezdettől) kínáljuk a gyümölcsből vagy gyógynövényből készült teákat ízesítés nélkül, a maguk adta zamattal. Kamilla-, édeskömény-, csipkebogyó-, mályva- és bármilyen gyümölcstea változatosságot jelenthet az ásványvíz mellett, ráadásul ez utóbbiakból gyümölcsszörpöt is keverhetünk nekik. A gyárilag készített jeges tea nem csak cukrozott volta, de fekete- vagy zöldtea-alapanyaga miatt sem ajánlott kisgyerekek számára. A nyári melegben üdítő lehet egy finom limonádé – cukor nélkül. Bár az édes citromos lé sok gyerek kedvence, próbáljuk meg cukor nélkül, csak néhány csepp citromlé hozzáadásával elkészíteni. Ha kezdettől így kínáljuk, így ismeri és szereti meg a kicsi, a szomját is sokkal könynyebben fogja tudni csillapítani, mint a túlcukrozott „testvérrel”, és a szervezetének is jobbat teszünk vele. A zöldség- és gyümölcslevek facsarása általában megfelelő konyhai eszközt igényel, de a friss gyümölcsökből – természetesen szintén „cukormentes változatban” – frissítő turmixokat készíthetünk. Édesebb fajtákhoz (banán, érett barack, málna) semmilyen ízesítőre nincs szükségünk, csak néhány deci tejre (ha már ihatja a tipegő; kisebbeknek esetleg megmaradt anyatejből is készíthető). Savanykásabb fajtákhoz (ribizli, szeder stb.) cukor helyett használjunk mézet az édesítéshez. n
A legfontosabb: víz, víz, víz
A gyerekek szervezetének leginkább szénsavmentes vízre és ásványi anyagokra van szüksége. Ha lakóhelyünkön „iható” a csapvíz, azt is nyugodtan adhatjuk a gyerekeknek. A kisebbeknek forraljuk fel, hűtsük le, úgy kínáljuk, a nagyobbaknak adhatjuk forralás nélkül is, csak arra figyeljünk, hogy kicsit folyassuk ki a csövekben állt vizet, mielőtt a gyerekek poharát megtöltjük. Csapvíz fogyasztása előtt tájékozódjunk, milyenfajta csövekből érkezik otthonunkba a víz (az ólom- vagy a vörösrézcsöveken át hozzánk jutó víz nem ajánlott kisgyerekek számára).
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.