2007. december 05., 00:002007. december 05., 00:00
Ezenkívül kreatívabbá, sikeresebbé tesz, és jobb lesz a kapcsolatunk másokkal. Sokféleképpen csökkenthetjük a stresszt, a feszültségoldó módszerek közül néhány pedig egészen egyszerű: kis önuralommal és energiaráfordítással gyakorolható a mindennapokban. Mindenki kiválaszthatja azt a stratégiát, amelyik a legmegfelelőbb számára. Íme néhány ötlet:
Baráti társaság, kommunikáció
Soha ne tekintsük értéktelen időpocsékolásnak a szabadidőt. Amikor csak tehetjük, keressük barátaink társaságát, beszélgessünk, étkezzünk együtt velük, és ha lehet, ne mindig ugyanazokkal a személyekkel. Próbáljunk közeledni olyan emberekhez is, akik képesek meghökkentő, a miénktől vagy az átlagostól eltérő szempontokra felhívni figyelmünket.
Nevessünk gyakran
A nevetés a lélek tánca – tartja egyik közismert keleti bölcsesség. A vidámság, derű az egyik legjobb stresszoldó módszer. Keressük az alkalmat, amikor kiengedhetjük magunkból a gőzt, a felgyülemlett feszültséget. Töltsünk minél több időt olyanokkal, akik megnevettetnek bennünket. Az intenzív nevetés például felélénkíti a vérkeringést, gyorsítja az anyagcserét, így a káros anyagok hamarabb távoznak szervezetünkből. Egy kiadós hahotázás hatására gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású vegyületek szabadulnak fel a testben, amelyek erősítik az immunrendszer ellenállóságát, és javítják a közérzetet. Kacagás közben a rekeszizmok ritmikus összehúzódása segíti az emésztést, ugyanakkor a nevetés remek stresszoldó is, mert lelassítja az adrenalin termelését, ami segít abban, hogy a görcsös, merev izmok szépen ellazuljanak.
Az időbeosztás
Törekedjünk arra, hogy időbeosztásunk a lehető legrugalmasabb, és legnyitottabb legyen. Ez megteremti a lehetőségét annak, hogy az esetleges „váratlanul felbukkanó” helyzeteket is gond nélkül képesek legyünk uralni és megoldani. Ne próbáljunk minden elvárásnak és mindenkinek egyszerre megfelelni.
Írjunk listát a tennivalókról
A stressz kezelésében nagyon fontos szerephez jut a biztonságérzet. Ha úgy érezzük, hogy mi irányítjuk az eseményeket, ez jó érzéssel tölt el. Éppen ezért érdemes listát írni a teendőinkről, és fontossági sorrendet felállítani. Ezzel ugyanis a legkomolyabbnak tűnő problémákat is képesek leszünk átlátható, kisebb darabokra bontani. Ezáltal sokkal könnyebben birkózunk meg a feladatokkal, és kézben is tudjuk tartani dolgainkat. Arról nem is beszélve, hogy milyen gyönyör tölt el bennünket, amikor valamit kihúzhatunk a listánkról.
Ne halogassunk
Zaklatott életünkbe a lehető legkevesebb olyan dolgot szabad csak beengedni, amely további stresszel és idegeskedéssel járhat. Ha csak néhányat is ki tudunk iktatni, már nyert ügyünk van, hiszen máris nyugodtabban telhetnek napjaink. Talán mindenki megfigyelte már, hogy az előttünk tornyosuló feladatok kellemetlen gondolata minduntalan eszébe jut az embernek. Ez ellen egyetlen védekezési mód van, ha megszabadulunk tőlük, azaz minél előbb megoldjuk őket. A kínos ügyeket igyekezzünk minél hamarabb elintézni.
Időnként egy kis szünet
Ha egy kis lazítást tervezünk és iktatunk be a napirendünkbe, elejét vehetjük annak, hogy túlhajszoljunk magunkat. Ezzel rávezethetjük magunkat arra, hogy a pihenést ugyanolyan komolyan vegyük, mint a munkát. Próbáljunk tehát tudatosan törekedni arra, hogy a legzsúfoltabb, legfeszültebb munkával teli időszakokban is tartsunk rendszeresen szünetet.
Lassan járj, tovább érsz
Munka közben időnként lassítsunk. A feladatokat csak úgy tudjuk ellátni, ha megfelelő időt szánunk rájuk. A túlhajszoltság leginkább megszokás dolga. Erre az életmódra nagyon könnyű rászokni, de sokkal nehezebb leszokni róla. Ráadásul rengeteg fáradsággal jár, és feszültséghez, stresszhez, szorongáshoz vezet.
Ne legyünk dühösek
Próbáljunk gátat szabni negatív érzelmeinknek, tartózkodjunk attól, hogy másokról rosszat mondjunk. Ha valakit éppen rossz fényben látunk, ráhangolódunk az általunk negatívnak ítélt szempontokra, így felélesztjük magunkban a negatív érzéseket. Ha azonban megpróbáljuk higgadtan szemlélni a dolgokat, nem „zsigerből” reagálni mások megnyilvánulásaira és uralkodni az érzelmeinken, elejét vehetjük a feszült helyzeteknek, hangulatoknak és azok következményeinek, így a stressznek is.
Megfelelő helyzetértékelés
A stressz elleni sikeres védekezés egyik záloga a megfelelő hozzáállás. Ez pedig nagymértékben függ attól, hogy mennyire tudunk a valósággal összhangban gondolkodni. Ha találunk életünk legfontosabb kérdéseire válaszokat, akkor képesek leszünk helyesen kielégíteni lelki szükségleteinket – ez pedig a stresszmentes élet egyik alappillére.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.