Fotó: Kristó Róbert
A gyógynövényekről ismereteket gyűjteni mindig időszerű – hangzott el Macalik Ernő csíkkarcfalvi biológus gyógy-, és fűszernövényekről tartott előadásán. A Székelyföldi Akadémia gyergyócsomafalvi állomásán sokan voltak kíváncsiak arra, hogyan, mikor gyűjthetők a növények, és főként, hogy milyen növény milyen betegséget előzhet meg.
2015. december 05., 14:302015. december 05., 14:30
2015. december 05., 14:562015. december 05., 14:56
A gyógynövényszakértő a Kárpát-medence növényeiről értekezett, kitérve arra, mit jó tudni a környéken fellelhető gyógynövényekről.
Mikor érdemes gyógynövényt gyűjteni?
„Gyógynövények mindenütt vannak, és nagyon szeretik azokat a helyeket, amelyeket az ember felforgat, felbolygat, de a parlagon hagyott területeket is, ahová az ember nem tette be a lábát. A parlagon hagyott terület fájdalmas látvány egy agronómusnak, a gyógynövénygyűjtőnek viszont nagyon jó” – mutatott rá Macalik Ernő.
Kitért arra is, hogy a növényeknek melynek részét mikor érdemes gyűjteni. Javaslata szerint a gyökereket kora tavasszal vagy késő ősszel, a herbát vagyis a növényt virágzáskor, a terméseket, magokat, amikor beértek és a kérget tavasszal érdemes gyűjteni, mielőtt még kizöldülne a fa. Azt tanácsolta, lehetőleg zsákba, kosárba szedjük a növényeket, otthon válogassuk ki a nem oda tartozó fűszálakat, és szárítsuk meg. Általában árnyékban kell szárítani a gyógynövényeket, majd fel kell aprítani, morzsolni. A kivetítőkön látható fotókról ötletet is meríthettek az érdeklődők, hogy milyen szárítókereteket lehet készíteni.
Kevés gyógynövénynek van káros mellékhatása
A legközismertebb „galénoszi”, vagyis gyógyhatású készítmény a tea, de szintén ilyen a forrázat, macerátum... – hallhattuk. Galénosz görög származású római orvos, filozófus az antikvitás legismertebb és legképzettebb orvosa volt. „Egyetlen növényben több száz anyag található, ezek közül néhány tíz hatóanyag, ami befolyásolja az emberi szervezetet. A szintetikus gyógyszerekben egy hatóanyag van, például egy epegörcsoldó gyógyszer egy hatóanyaggal célzottan az epére hat, ez így van jól, de a gyógynövénykészítmény nem célzottan lő, hanem inkább „simogatja” a szervezetet, hogy „álljon vissza az egészséges állapot” – fejtette ki Macalik.
Mint mondta, általában kevés gyógynövénynek van káros mellékhatása. Az idült betegségek esetén elsődleges a szerepe a galénoszi készítményeknek, például szívkoszorúér-meszesedés kivédésére évekig fogyaszthatóak gyógynövény-készítmények. Bár az erek így is fognak meszesedni, nem mindegy, hogy 15 vagy 3 év alatt meszesednek el. A cukorbetegek szintén évekig tarthatják a cukorszintet teával.
A heveny betegségek esetében is alkalmazhatóak a teák, ilyen betegség például a torokgyulladás. A teafogyasztás lelkileg is segítheti a gyógyulást, ha helyesen használjuk. „Ha összeállítunk egy olyan teát, aminek kellemes az íze, illata, az már félsiker. Ép zománcú edényben vagy üvegedényben elkészítjük, kikapcsoljuk a tévét és szépen elfogyasztjuk. Így létrejöhet a placebóhatás” – fogalmazott Macalik Ernő.
Májvédő a pitypang gyökere
A szakértő azt is elmondta, hogy a gyógynövény úgy jó, ahogy Isten adta, de amikor gyógyszert kell szedni, akkor nincs kiút. „Például másnaposságra nem kell tabletta, meg kell vezekelni, majd elmúlik. És ha sokat énekeltünk este, másnap picit fáj a torkunk, akkor is elegendő a tea. De nem lehet teljesen megkerülni a gyógyszerszedést, ha esetenként antibiotikum kell, akkor azt be kell venni” – mutatott rá Macalik.
Az előadáson különböző gyógynövényekről esett szó, hogy milyen bajra melyik az orvosság. A szakértő felsorolta, hogy a cickafark általános gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő; a gyomorgyulladásra orbáncfűtea az igazi, a húgyúti fertőzésre vörös áfonya leveléből készítsünk teát, a zsúrló vesetisztító, a bodza vizelethajtó és izzasztó, gyümölcsfáról szedett fagyöngy vérnyomáscsökkentő.
Az érdeklődők meglepődtek azon, hogy a pitypang virágából készült méz cukorsziruppal ugyan finom, de nincs gyógyhatása. A szakértő elmondta, a pitypang gyökere és levele értékes, mert májvédő a hatása. Aztán többek között szó esett a kakukkfűről, szurokfűről, kankalinról is – hatóanyaguk enyhíti a felső légúti betegségeket.
Tamás Gyopár
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!