Nyár – fokozott óvatosság

A közhiedelemmel ellentétben a legtöbb ételmérgezés nem a vendéglőkben, hanem a háztartásokban történik. A megelőzésről tájékoztatott dr. Sikó Barabási Sándor főállatorvos, a Kovászna megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.

Bíró Blanka

2009. június 19., 12:132009. június 19., 12:13

Ételmérgezés szempontjából a legveszélyesebbek a tojás-, tej- és húskészítmények – mondta Sikó Barabási Sándor, a Kovászna megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. „Veszélyesek a tojáskrémes, tojáshabos sütemények,  a fagylalt, madártej, tojásos galuska, vagdalt hús, hamburger, tatár beefsteak, rakott és töltött ételek, majonézes saláták, a nagy darabban, egyben sütött húsok” – részletezte a szakember.

Húsok szállítása, kifagyasztása

A főállatorvos kifejtette, hogy az ételmérgezések megelőzése érdekében a romlandó alapanyagokat, élelmiszereket megfelelő hőmérsékleten kell szállítani, tárolni és feldolgozni. Gyakran előfordul ugyanis, hogy a vidéken vagy kisvárosban lakók a legközelebbi nagyváros raktáráruházában vásárolnak be, és délben, a nagy melegben szállítják haza az árut. Amire hazaviszik, a hús már levet enged. Ha azonnal nem dolgozzák fel, jobb ha eldobják – javasolja a szakértő.

Gyakori tévedés, hogy a háziasszony utolsó pillanatban dönti el, mit akar főzni, kiveszi a húst a fagyasztóból és meleg vízbe teszi, hogy hamarabb kiolvadjon. A helyes módszer az, hogy egy nappal korábban eldöntjük, mit akarunk készíteni, kivesszük a húst a fagyasztóból és a hűtőszekrénybe tesszük, hozzávetőleg 2 Celsius-fokon hagyjuk kiolvadni. Még nagyobb kockázatot vállalunk, ha az egyszer kiolvasztott húst újrafagyasztjuk. Ha kiolvasztás után nem használjuk fel, el kell dobni.

Az ételmérgezés gyanúja, tünetei

Az ételmérgezést az élelmiszerben található baktériumok, vírusok és méreganyagok okozzák. A melegben a kórokozók jobban szaporodnak, az élelem hamarabb megromlik, ezért nyáron nagyobb a megbetegedés veszélye.

Az ételmérgezés leggyakoribb tünete a hányinger, hányás, hasmenés, hasi görcsök, általános rosszullét, esetenként láz. De ritka és súlyos esetekben akár eszméletvesztést, kettős látást, nyálfolyást, izombénulást és tudatzavart is előidézhet a fertőzött vagy mérgezett élelmiszer.

A tünetek általában az étel elfogyasztását követő fél órától 48 óráig jelentkeznek, de néha akár egy hét is eltelhet addig. Ilyenkor nagyon nehéz kinyomozni a betegség okozóját. Az ételmérgezés gyanúja általában akkor merül fel, ha az azonos ételt fogyasztó emberek közül nagyjából azonos időben többen is hasonló tünetekkel betegszenek meg.

Gyanakodni lehet akkor is, ha az étel fogyasztásakor szokatlan ízű, szagú, jellegű volt – bár a mérgezéses esetek többségében az ételen semmilyen elváltozás nem látszik, az ízén sem érezhető.

Ami gyanús, veszélyes

„Minden olyan élelmiszernek, ami feldolgozásra kerül, ellenőrzött helyről kell származnia. Csak megbízható forrásból szerezzük be az alapanyagokat, üzletből, mészárszékből” – mondja a szakember, aki arra figyelmeztet, hogy fokozottan oda kell figyelni, ha több személyt látunk vendégül, családi rendezvényt, vagy pikniket szervezünk. Nem megoldás, hogy valakitől megvesszük a húst, csak azért, mert olcsóbban adja. „Olcsó húsnak híg a leve, és semmiképpen nem éri meg, mert kórházi kezelés lehet a lakoma vége” – figyelmeztet Sikó Barabási Sándor.

A nyers tojást, tejet tartalmazó élelmiszereket, a majonézes fogásokat, a töltött tojást jó, ha délelőtt elkészítjük, és ebédre vagy vacsorára el is fogyasztjuk. Lehetőleg 24 óránál többet ne tartsuk, és mindenképpen hűtőben tároljuk. Nagy kockázattal jár, ha elkészítjük és elvisszük valahova, ahol nincs hűtő, és kénytelenek vagyunk például a kamrában tartani. A főtt étel elkészülte után 2-3 óráig tekinthető veszélytelennek, ha három óra múlva fogyasztjuk, már újra át kell forrósítani. A tojásnak 28 nap a szavatossági ideje. Falun előfordulhat, hogy több napig áll a tojás a fészekben – a jó gazdaasszony naponta egyszer vagy kétszer ellenőrzi, hogy tojt-e a tyúk.

A főzés nem mindig segít

„Nem biztos, hogy a megfelelően átsütött húsban elpusztítjuk a kórokozókat, és megelőzzük a betegséget. A fertőzött étel felfőzése a baktériumoknak általában csak egy részét, a termelt mérgek közül pedig csak a hőérzékeny toxinokat pusztítja el” – tájékoztatott a szakember, aki kifejtette, hogy a sok baktériumot tartalmazó, megromlott vagy fertőzött ételt egyszerű főzéssel már nem lehet megbízhatóan ártalmatlanná tenni.

A nem megfelelően tárolt miccshús esetében nem kell túl nagy szakértelem ahhoz, hogy az ember már a szagán érezze: nem friss. „Ha a szagán, esetleg az ízén érződik, hogy valami gond van, akkor hiába sütjük-főzzük. Kimutatták, hogy a trichinózissal fertőzött húsból semmilyen sütés-főzés nem öli ki a trichinalárvákat, csak ha másfél centis darabokra vágják és kuktában alaposan megfőzik, erre az elkészítési módra viszont ritkán kerül sor” – figyelmeztet a szakember.

A beteg szakács

„Az ételmérgezés egyik okozója az élelem, a másik a szakács. Gyakran előfordul az is, hogy valaki csak baktériumhordozó, de nincsenek tünetei” – mondta el Sikó Barabási Sándor, aki kifejtette, hogy a szaprofita baktérium jelen van a szervezetben, és csak akkor üti fel a fejét, ha a szervezet valamiért legyengül. A közélelmezésben dolgozók esetében egyébként kötelező az időnkénti ellenőrzés. „Akinek viszont gyomorrontása van, ne álljon neki otthon főzni, készíteni, kuktáskodni, mert megfertőzheti az ételt, és ezáltal a többieket is. Ha betegek vagyunk – elsősorban hasmenés, hányás, láz tüneteivel, bőrgyulladással – ne készítsünk ételt, a betegségek jelentős része ugyanis az élelmiszerrel terjed. Fontos a gyakori kézmosás, a nyersanyagok megfelelő elkülönítése, mert a baktériumok könnyen átkerülhetnek a szennyezett termékekről – a nyers húsokról, tisztítatlan zöldségekről – a fogyasztásra kész élelmiszerekre – figyelmeztet a szakember.

„Evés előtt mossál kezet!”

A megelőzéshez a legfontosabb szabály, amit már a szüleink is folyton hangoztattak: a gyakori kézmosás. „Evés előtt mossál kezet!” – hangzott el gyerekkorunkban a gyakori figyelmeztetés, és ez nem volt véletlen. Ez nem azt jelenti, hogy a gyereket túlságosan féltenünk kell. Ha játszik és piszkos lesz a keze, nem kell megmosassuk vele percenként, de evés előtt mindig. Meg kell mondani a gyereknek, hogy minél kevesebbet matasson a szája körül. Az almát ne az ingujjunkba töröljük, hanem mossuk meg alaposan. Ezek a szabályok természetesen a felnőttekre is érvényesek” – hangsúlyozta  Sikó Barabási Sándor.

Ha mégis megtörtént a baj

A főállatorvos azt is kifejtette, hogy ha mégis megbetegednénk az élelmiszertől, az enyhe hasmenéses tünetek általában egy-két nap alatt maguktól elmúlnak. Gyógyszert szedni nem szükséges, azonban a folyadékpótlásról gondoskodni kell. Súlyosabb tünetek – hányás, láz, gyakori vagy véres hasmenés – esetén viszont feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Enyhe tünetek esetén is érdemes felkeresni a háziorvost, hiszen az egyedi megbetegedés része lehet egy kiterjedt járványnak vagy tömeges ételfertőzésnek.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás