Munkamegosztás a háztartásban

Munkamegosztás a háztartásban

A kisgyermekek ellátása körüli munka megosztásáról, a mai családmodellekről és a családta­gok feladatairól beszélt Baktay Zelka és Baktay Miklós magyarországi pszichológus és családterapeuta a Kossuth Rádió Napközben című műsorában a héten.

Kiss Judit

2015. október 03., 19:362015. október 03., 19:36

A szakemberek – akik különben házasok – az apai és anyai teendők mibenlétéről és különféle vonatkozásairól vetettek fel kérdéseket. Baktay Zelka kifejtette, természetesen létezik olyan munka, ami örömteli a férfiak számára – leginkább az, amit különben a gyerekek is férfimunkának tartanak. Ám véleménye szerint manapság a férfimunka másként oszlik meg, mint korábban, főleg a városi életben.

„Fontos, hogy valamelyest megmaradjanak a hagyományos minták, példának okáért az, hogy mi is az apukák dolga – ilyen a villanykörték kicserélése, és mi az anyukák számára testhezállóbb munka, mint amilyen a sütés. Ez nem jelenti azt, hogy ne szállhatnánk be a másik feladatának elvégzésébe” – hangoztatta a szakember.

A családfő szerepe

Baktay Mikós szerint nagyon lényeges, hogy a családfő hogyan gondolkodik. „Egyrészt az a dolga, hogy elvégezze a feladatait, másrészt pedig, hogy aktívan hozzájáruljon ahhoz, mindenki jól érezze magát. A legfontosabb kérdés e tekintetben, hogy valamiben örömünket leljük-e, vagy sem, hiszen ez ad egyfajta keretet a családnak” – mutatott rá a pszichológus.

Felesége úgy fogalmazott, hogy ha a férfi munkaként értelmezi a feladatot, akkor könnyebben bújik ki alóla, ha ellenben talál egy olyan kontextust, amelyben együttműködésnek látja az otthoni feladatokat, teljesen más a helyzet. „Ebben az esetben már nem a nemiszerep-klisék érvényesülnek” – vázolta Baktay Zelka.

A családi munkamegosztásról nemrég készült magyarországi felmérés, az eredmények szerint a jogi, gazdasági, környezet- és foglalkoztatáspolitika is beleszól abba, hogy otthon mit csinálnak az emberek: egy átlagos, fizetett munkát is végző magyar nőnek hétköznap 8-9 óra munka és 2 óra utazás után 6 óra jut a háztartásra és a családra. Baktay Zelka szerint ha sikerült ügyesen „gépesíteni” a háztartást, akkor ez az idő bőven elég arra, hogy működjön, de ha mindent maximalista módon akarunk elvégezni, akkor lehetetlenség teljesíteni minden feladatot.

„Nem jó beleszorulni egy szerepbe”

„Nem kell föltétlenül megbeszélni azt, hogy te csinálod vagy én csinálom. Ott vagyunk a konyhában, nekiállunk és megcsináljuk” – mondta a pszichológus. Úgy vélekedett, hogy ha örülünk a saját otthonunknak, akkor ahelyett, hogy a munkamegosztás harctéri helyzetet teremtene, inkább örömüket lelik benne a családtagok. „Nem jó, ha valaki beleszorul egy szerepbe, és magányosan tevékenykedik. Ha az otthon csatatérré válik, akkor ez inkább tünet: így ütközik ki, hogy az együttműködés hiányos a párkapcsolatban” – vázolta Baktay Zelka.

A műsorban az is elhangzott, hogy amikor összecsiszolódik egy pár, kiviláglik, ki mit hozott a családi mintákból. Ha a szimbiózis nem működik, akkor kialakulhat, hogy a nő dolga a házimunka, a férfi csak segít (úgymond szívességből). A nő ilyenkor „eladósodik”, mivel a szívesség viszonzásra vár; de az is előfordul, hogy az válik szokássá, hogy meghatározzák a családon belüli feladatokat; a harmadik út pedig az, hogy azt határozzák meg, hogy mi a kettőjük dolga együtt.

A szakemberek hangsúlyozták, manapság már nem a régi családmodell érvényesül, hiszen a nők is dolgoznak, sokszor felelősségteljesebb az állásuk, mint a férfiaknak. „Fontos tehát, hogy már a párkapcsolat elején alakuljon ki a felek közt egyfajta szimbiózis, és még a gyerekvállalás előtt körvonalazzák saját módszereiket. Lényegesek azok az alappillérek, amelyekből majd építkezhetnek a mostani kor elvásárainak megfelelően. És bizony kell egy családfő, aki az erőt képviseli, aki mindig tudja, mit kell tenni” – mondták a szakemberek. Úgy kell kialakítani a család működését, hogy abban lehetőség szerint jól érezze magát mind a két fél – hangzott el.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)