A mai gyerekek figyelemhiánnyal küzdenek, viszont tudnak tanulni, ha lassan tanítjuk őket, azaz először a rendszert tanulják meg, amelyre az ismeretek épülnek – derült ki többek közt dr. Gyarmathy Éva Neurológiai harmónia a digitális korban című kolozsvári előadásából.
2015. szeptember 19., 13:302015. szeptember 19., 13:30
A Magyar Tudományos Akadémia TTK Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet főmunkatársa a Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesületének meghívására érkezett a kincses városba.
Egyenletes fény az előrehaladáshoz
Az előadásból kiderült, a digitális világban jellemző a gyerekekre, hogy gyorsabban dolgozzák fel az információkat, a mozgás és észlelés helyett főleg a vizuális élmények hatnak rájuk. Ennek viszont az a következménye, hogy sokkal rövidebb ideig tudnak egy dologra összpontosítani. Gyarmathy Éva kifejtette, a legnagyobb problémákat épp ez okozza, hogy a gyerekek nem tudnak figyelni.
Szemléltetésként az emberi figyelmet az állítható zseblámpáéhoz hasonlította. A sötétben ugyanis csak az olyan zseblámpával lehet előrehaladni, amely egyforma fényerővel mindig az előttünk lévő útra fókuszál. Ha a lámpa hirtelen elkezdi a fényerőt változtatni, vagy hirtelen épp oldalra kezd világítani, akkor nem haladunk előre. Éppen ezért a tudat irányítása, a figyelem kulcsfontosságú – magyarázta a szakember.
„Az is jellemző, hogy a ma embere egyszerre több dologgal is foglalkozik, azonban a számítógéppel ellentétben az emberi agy erre nem alkalmas. Így valójában az történik, hogy az agy változtatja a fókuszt, azonban meglehetősen energiaigényes, ha különböző feladatok között ide-oda kell váltogatnia, és az ember hamarabb elfárad. De persze ha ezt sokáig gyakoroljuk, akkor jók leszünk ebben is” – mutatott rá a szakember. Hozzátette, ez az oka például annak, hogy a gyerekek rövid távú memóriája jó, a hosszú távú viszont nem működik.
A neurológiai harmónia megteremtése
Gyarmathy Éva úgy fogalmazott, nem mindegy, hogy az ember engedi-e, hogy az ingerek irányítsák azt, ami vele történik, vagy pedig szelektálja, célirányosan válogatja az ingereket. Azt is megtudhattuk, hogy a figyelem egyik fajtája sem jó vagy rossz önmagában véve. „A felszínes figyelemnek is megvan a maga szerepe, hiszen átfogja a teljes környezetet. Ugyanilyen fontos a belső figyelem is, amikor az ember szintetizálja az őt ért ingereket, és terveket sző, ugyanakkor veszélyes lehet, ha az ember akkor is álmodozik, amikor cselekednie kellene” – mondta a szakember.
Gyarmathy Éva beszélt arról is, hogy a neurológiai harmóniát az alkalmazkodás, az erőfeszítés teremti meg. „Fontos a stratégia, hogy legyen célja a gyerekeknek, elsősorban ebben kell őket segíteni. Egyre inkább azt kellene megtanítani nekik, hogy hogyan kell tanulni. Ezért az oktatásban remekül lehetne használni a művészetet vagy például a sakkot” – fogalmazott. Kitért arra is, hogy a rendszerben való gondolkodás és a kreatív gondolkodás együttese értéket teremt.
„Mivel az emberi képességek sokfélék, bármelyik alkalmas lehet a gondolkodás fejlesztésére. A jövő tanárainak legfontosabb szerepe pedig a tudásszervezés lesz” – tette hozzá Gyarmathy Éva. A Báthory István-gimnázium dísztermében tartott előadás szervezésébe a Románia Magyar Pedagógusok Szövetsége, a BBTE Alkalmazott Pszichológia Intézet és a Tanárok Vagyunk Akedémia is besegített.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!