2009. október 09., 11:552009. október 09., 11:55
A kisbabák esetében könnyebb eleve, már az első éjszakától kezdve megfelelő szokásokat kialakítani az alvás-elalvás kapcsán, mint később kezelni, korrigálni a problémákat.
Ahogy a felnőttek esetében, gyerekeknél sem lehet pontosan megmondani, mennyi alvásra van szüksége egy-egy babának. Átlagszámokat ismerünk – az újszülöttek alvásigénye napi 15-20 óra, mely iskoláskorra kb. 10-11 órára csökken majd –, ettől minden gyerek egyéni igényei szerint tér el. Nemcsak egyedenként, életszakaszonként is változik az alvásigény. Nem ritka, hogy a fejlődés bizonyos szakaszaiban a gyerek többet alszik, máskor pedig éppen az ellenkezője tapasztalható.
Ennek a változásnak egyik leggyakoribb példája a kétéves kor körül jelentkező, úgynevezett szeparációs szorongás. A kicsik ebben az életkorban kezdik megérezni-megérteni, hogy – ha átmenetileg is – el kell szakadniuk a szüleiktől, hogy úgy kell aludniuk, hogy apa és anya nincs ott velük, és ez az érzés félelmet, szorongást válthat ki belőlük. Ilyenkor az addig „jó alvó”, egyedül elalvó gyerekeknél is gyakran nagy változás áll be, megkezdődnek a kísérletek arra, hogy kinyújtsák a szülők melletti biztonságban tölthető időt.
Ha kicsi korától megfigyeljük gyerekünk alvási szokásait, tudjuk, hol tart a fejlődésben, észre fogjuk venni, tudni fogjuk, mi fér bele a mi „normális” kategóriánkba. Egy-egy furcsa nap még nem ok az aggodalomra (ahogy a felnőtteknek is vannak éberebb, kevesebb alvással töltött, máskor pedig „álomkórosabb” napjaik), de ha több héten keresztül is fennáll a probléma, érdemes szakemberhez fordulni.
Alvással kapcsolatos problémáról akkor beszélhetünk, ha az addig hosszú időn keresztül fennálló, jól működő szokásrendszer felborul, tartósan megváltozik, ha a kicsi nem tud egyedül elaludni, ha az éjszaka folyamán sokszor, rendszeresen felébred, és nem tud a szülei segítsége nélkül visszaaludni, ha éjszakai légzészavart tapasztalunk nála, vagy rendszeresen nagyon nyugtalanul, „aktívan”, egész éjjel forgolódva, magát dobálva alszik.
Az is rendellenesnek számít, ha beszél álmában, ha alvajáró (ennek hátterében általában a nem megfelelően fejlett idegrendszer áll), éjszakai pánikrohamai vannak (amelyekre reggel általában nem is emlékszik), rémálmok, lidércnyomás gyötri őt (ami már 9 hónapos kortól előfordulhat, de legjellemzőbb a 6 év körüli korosztálynál).
Az alvásproblémákat a pszichológia több csoportba sorolja, de minden pszichológiai iskola más magyarázatot, más megoldást kínál rájuk. Az alvással kapcsolatos zavarok hátterében – amennyiben szervi eltérés, változás, mint például a megnagyobbodott mandulák, fogzás, nagymozgások megjelenése stb. kizárható – általában vagy a helytelen szoktatás, vagy valamilyen érzelmi, pszichés probléma áll.
Utóbbiak közül leggyakoribb a félelem és a szorongás. Előbbinek meg tudjuk határozni az okát – gyerekek esetében ez legtöbb esetben a sötét, a betörők, a furcsa hangok, árnyak játéka. Próbáljuk meg, erről van-e szó; sokszor egy éjszakai fény, egy függöny, egy nyitott vagy csukott ajtó is sokat jelenthet a nyugodt alvás érdekében.
Nehezebben meghatározható, hogy mi vált ki szorongást a gyerekeknél. Az okok közt találhatjuk a szülők, elsősorban az anya szorongását, a családi konfliktusokat, feszültségeket, az őszinteség hiányát a családi kapcsolatrendszerben, a halállal kapcsolatos kérdéseket (sokszor már kétéves korban is), a nap folyamán érkező, a babát ért túl sok ingert, a nagy izgalommal várt eseményeket. Ha a probléma gyökereként szorongásra gyanakszunk, figyeljük meg azt is, vajon az alvászavar az egyetlen tünet, amit gyermekünkön tapasztalunk, és kérjük szakember segítségét.
Az alvászavarok a 18 év alatti korosztály 20-30%-át érintik, és gyakran a helytelen szoktatás következményeként alakulnak ki. Szülőként tehát már akár az első napoktól sokat tehetünk azért, hogy gyermekünk megtanuljon aludni, különbséget tenni a nappal és éjszaka között. Szakemberek között is vitatott kérdés, vajon fel kell-e éjszaka kelni a kicsihez, ha igen, hány hónapos korig.
Hallhatunk érveket az éjszakai szoptatás ellen is, mellett is; hogy melyik megoldást választják a szülők – egészséges kisbabák esetén –, egyéni igény kérdése. Akárhogy döntenek is, az biztos, hogy a következetesen tartott napirend, esti rituálé, elalvás előtt szokásosan ismétlődő ceremóniák sokat segíthetnek a csecsemőknek, kisgyerekeknek a megfelelő alvási szokások kialakításában.
Figyeljük a kicsit, és az esti lefekvés idejét ne magunkhoz, az esti tévéműsorhoz, a szomszédhoz vagy a szakkönyvekhez igazítsuk, csakis hozzá. Ha a baba, kisgyerek nem álmos, nem fog magától elaludni – ugyanakkor a tipegők, óvodások, nem ritkán a félévesek is olyan aktívak este, hogy nehéz rajtuk észrevenni, mikor van a megfelelő pillanat. Hagyjunk nekik időt a lecsendesedésre, úgy alakítsuk ki a lefekvés előtti szertartást, hogy nyugodtan, akár lassan haladva is beleférjen vacsora, fürdés, fogmosás, esti mese (nagyobbakkal beszélgetés).
Ha „nem álmos”, akkor is végezzük el a rutint, bújjon ágyba, ott még tudunk beszélgetni, olvasni, játszani kicsit. Az esti tévénézés semmiképpen nem ajánlott – a gyerekek tovább álmodhatják, amit lefekvés előtt láttak, hallottak, nem értettek, rémálmaik lehetnek, szoronghatnak tőlük. Figyeljünk a szoba hőmérsékletére is: alváshoz elég a 18-20 fok (csecsemőknél lehet néhány fokkal több) és szellőztessünk elalvás előtt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.