A farsanghoz kapcsolódó bálokon, mulatságokon nemcsak díszes ruhakölteményekkel, hanem a magyar konyha hagyományos receptjeivel is találkozhatunk.
2015. február 14., 19:152015. február 14., 19:15
A legtöbb helyen ilyenkor a zsíros ételeket és a bőséges lakomákat kedvelik, hogy jó legyen a termés, és kövérre hízzanak a háziállatok. A bőséges kínálatban persze megjelennek az édességek, és sehol sem hiányozhat a farsangi időszak jellegzetes finomsága, a fánk, amelynek sok helyen mágikus erőt tulajdonítottak, ezért egyes helyeken az első süteményt kiszárították, porrá törték, és később gyógyszerként a beteg állatok ételébe keverték.
Sokan szeretik, mégsem sütnek fánkot, mert úgy gondolják, hogy túlságosan is időigényes és bonyolult. Pedig ha megismerjük a fánksütés csínját-bínját, rájövünk, hogy nem is akkora ördöngősség az egész. A túrófánk például sütőporral készül, ráadásul pillanatok alatt, és gyakorlatilag elronthatatlan. Minden fánkra igaz, hogy valamilyen mártással, lekvárral vagy töltelékkel az igazi.
Legnépszerűbb kísérő a baracklekvár, amit gazdagíthatunk kevés rummal vagy rumaromával, de nagyon finom hozzá más fanyar dzsem is. Meggy, ribizli vagy fekete ribizli mennyei hozzá, de édesszájúak készíthetnek hozzá vaníliasodót, csokiszószt vagy karamellöntetet is. Töltelék is kerülhet a fánkokba, ezt sütés után nyomjuk bele habzsákkal. Szinte bármilyen krém kerülhet bele, gesztenyekrém, csokikrém és persze bármilyen lekvár, de fontos, hogy ne legyen túl darabos, hanem inkább kissé folyós, hogy könnyen a kisült süteménybe nyomhassuk.
Csörögefánk egyszerűen
Hozzávalók: 3 db egész tojás, késhegynyi só, fél mokkáskanál sütőpor, liszt – amennyit felvesz, olaj a sütéshez, porcukor a szóráshoz.
Elkészítés: A tojásokat villával felverjük, hozzákeverjük a sót, sütőport, majd annyi lisztet, hogy kemény tésztát kapjunk. A tésztát nagyon vékonyra sodorjuk, majd derelyevágóval felvágjuk. Lehet kb. 2 cm széles, 15 cm hosszú szalagokra vágni, és csak csomót kötni rá lazán, ez kisütve masniszerű lesz, vagy 6-8x6-8 cm-es négyzetekre, amit 3 helyen bevágunk, és a két szélső csíkot a réseken áthúzzuk.
Forró olajban sütjük, porcukorral még forrón megszórjuk. Az olajba csak 3 db fánkot tegyünk egyszerre, mert kb. háromszorosára nő, és olyan gyorsan sül, hogy mire a 3. darabot az olajba tesszük, az elsőt már meg is kell fordítani.
Szalagos fánk
Hozzávalók: 2 darab tojás, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál cukor, 1 csipet só, 2 dkg élesztő, 2 dl tej, liszt.
Elkészítés: Az élesztőt megfuttatjuk a tejben. Az egész tojásokat a cukorral, sóval, olajjal és a tejben megfuttatott élesztővel összekeverjük. Annyi lisztet adunk hozzá, hogy galuskatészta-sűrűségű legyen. Többet nem kell, mert akkor a sütés után meg fog nagyon keményedni. Ezt követően megkelesztjük. A kelés után lisztezett deszkán kiszaggatjuk a lágy tésztát. Forró olajban sütjük. Ha nincs túllisztezve, akkor még másnap is ugyanolyan finom puha marad, mint sütés után.
Tízperces fánk
Hozzávalók: 1 db tojás, 1 pohár natúr joghurt vagy kefir, 15 dkg liszt, pici só, 1 csomag sütőpor, citromhéj, olaj a sütéshez.
Elkészítés: A lisztet elkeverjük a sütőporral, a tojást a joghurttal vagy kefirrel, pici sóval, citromhéjjal, majd belekeverjük a sütőporos lisztet. Kávéskanállal nem túl forró olajba szaggatjuk. Amikor megsültek, kiszedjük és lecsepegtetjük. Lekvárt, kakaós vagy fahéjas porcukrot teszünk a tetejére.
Beignet (francia fánk)
Hozzávalók: 2 dl tej, 30 dkg tejföl, 2 dkg friss élesztő, 8 g sütőpor, 45 dkg finomliszt, 5 dkg cukor, csipet só.
Elkészítés: A tejbe beleöntjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, majd meleg helyen hagyjuk felfutni. Kimérjük a lisztet, hozzáadjuk a sütőport és a sót, majd hozzáöntjük az élesztős tejet és a tejfölt. Géppel alaposan átdolgozzuk, majd a kész tésztát tiszta konyharuhával lefedjük, és hagyjuk egy órát kelni.
A kész tészta lágyabb, mint a megszokott fánktészták, ezért alaposan lisztezett deszkára borítjuk a tésztát, a tetejét is kicsit belisztezzük, majd óvatosan ujjnyira nyújtjuk. A tésztát négyzetekre vágjuk, s a felhevített, közepes lángnál kicsit nagyobb lángon lévő olajban kisütjük. Papírtörlős tányérra szedjük, majd tálaláskor porcukorral alaposan megszórjuk.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!