A fűszerkömény egyike az alapfűszereknek, szinte minden háztartásban megtalálható, és számos ételt ízesítünk vele. Mindemellett olyan jótékony tulajdonságokkal is rendelkezik, hogy természetes gyógyszerként is alkalmazhatjuk.
2014. november 15., 13:052014. november 15., 13:05
Évezredek óta használja a népi gyógyászat
A minden bizonnyal Délnyugat-Ázsia területéről, illetőleg a Földközi-tenger partvidékéről eredeztethető, mára világszerte elterjedt növény igencsak jól alkalmazkodott a szélsőséges természeti viszonyokhoz, ezért is termesztik nagyon sokfelé, és ennek köszönheti kedvező árát is. A fűszerkömény (tudományos neve: Carum carvi) jelenleg ismert legkorábbi régészeti leletei a Krisztus előtti 3. évezredből származó sírok feltárása során kerültek elő. Így hát nem csoda, hogy az egyik legrégebbi fűszerként tartják számon világszerte.
Frissen megtalálható benne szinte a teljes vitaminskála: A-, többféle B-, valamint C-, E- és K-vitamint is tartalmaz. A fontos ásványi anyagokból is meglepően komoly koncentrációval rendelkezik. Kifejezetten sok vasat, kalciumot, magnéziumot és foszfort rejt, de számottevő mennyiségben található benne cink, kálium, de még nátrium is. Rendkívüli aromáját magas illóolaj-tartalmának köszönheti.
A köménymag gyógyászati hatásait régtől fogva ismeri az emberiség, a népi gyógyászat is előszeretettel használja. Összetevőinek köszönhetően elsősorban az emésztőszervrendszerre gyakorol igen kedvező hatást. Étvágygerjesztőként és görcsoldóként éppúgy bizonyított már a köménymag, mint szélhajtóként. Épp ezért gyakori összetevője méregtelenítő, puffadásgátló vagy épp görcsoldó teakeverékeknek is.
Kifejezetten ajánlott „gyenge gyomorra”
Nagyanyáink hittek a köménymagleves csodatévő erejében, és készítették betegség idején, sőt kifejezetten ajánlották „gyenge gyomorra”. A kömény ugyanis a gyomornedvek működését is segíti. Étvágyjavító és emésztést könnyítő egyszerre. Gulyásba, frankfurti levesbe, tojáslevesbe, zöldségfélékből készítettekbe egyaránt illik. Erős, határozott aromái jól érvényesülnek minden fogásban, ezért mértékkel bánjunk vele, további erős aromájú fűszert nem, vagy csak csekély mértékben célszerű társítani hozzá.
A babér, a fűszerpaprika, a koriandermag is jó kiegészítője, de soha nem szabad túlzásba esni a fűszerezéssel. A kömény a világ minden konyhájában elterjedt fűszer. Az ázsiai konyhákban legalább annyira fontos, mint az európaiakban – fűszerkeverékekbe, fűszerpasztákba is gyakran kerül belőle.
A Közel-Keleten, az indiai szubkontinens területén egyaránt gyakran rágcsálnak köménymagot étkezés után, olykor ánizzsal is keverve az emésztési problémák megelőzésére. Közép-Európa konyháiban, így nálunk is alapvető fűszere a kömény a káposztafélékből, hüvelyesekből, gumósokból (elsősorban persze a burgonyából) készített leveseknek, főzelékeknek, salátáknak, köreteknek.
Egyszerű köménymagleves
Hozzávalók: 2 dkg vaj vagy olaj, 1 csapott evőkanál (2 dkg) liszt, 1,5 liter víz, 1 teáskanál köménymag, 1 teáskanál fűszerpaprika, só és frissen őrölt fekete bors ízlés szerint. A tálaláshoz: pirított zsemlekocka.
Elkészítés: A vajat vagy olajat lábosban felmelegítjük, hozzáadjuk a lisztet, és folyamatos keverés mellett zsemleszínűre pirítjuk. Hozzáadjuk a köménymagot, kissé pirítjuk, de csak addig, amíg a köménymagok illatozni kezdenek, hozzáadjuk a paprikát, és felöntjük a vízzel. Sózzuk, borsozzuk, felforraljuk. Forrás után 1-2 percig főzzük csupán. Ha valaki nem szereti az egész magokat, át is szűrheti. Tálaláskor pirított zsemlekockát kínálhatunk hozzá.
Köményes-túrós zsemle kelesztés nélkül
Hozzávalók (16-18 darabhoz): 40 dkg kenyérliszt + 1-2 evőkanálnyi, 10 dkg zabpehelyliszt, 1 csomag sütőpor, 25 dkg áttört tehéntúró, 7 dkg puha vaj, 2 evőkanál olívaolaj, 2 db tojás szétválasztva, 1 teáskanál hideg víz, 1 teáskanál só, 2 teáskanál köménymag, 1 teáskanál őrölt koriandermag.
Elkészítés: A köménymagot zsiradék nélküli serpenyőben kissé megpirítjuk, hűlni hagyjuk. A kétféle lisztet tálba szitáljuk, hozzákeverjük a sütőport, a sót, a köménymag felét és a koriandert. A puha vajat az olajjal és a túróval, valamint a 2 tojás sárgájával egy kis tálban krémesre keverjük, majd hozzáadjuk a száraz anyagokhoz. Az egészet tésztává gyúrjuk. A sütőt 200 fokra előmelegítjük, 2 nagy tepsit sütőpapírral borítunk. A tésztából kis maroknyi darabokat csípünk le. Lisztezett felületen egyenként kerek zsemlévé formázzuk őket.
A zsemléket elhelyezzük az előkészített tepsiken. Mindegyik zsemlén ejtünk egy kereszt alakú bemetszést. A 2 tojásfehérjét 1 teáskanál vízzel kissé felverjük, és ezzel kenjük meg a zsemléket, majd a zsemlék tetejére szórjuk a maradék pirított köménymagot. 15-20 perc alatt világosra sütjük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!