Növelheti a betegségek tüneteinek kialakulási esélyét a negatív gondolkodásmód, aminek kialakításában a médiának is hatalmas szerepe van.
2013. június 14., 08:262013. június 14., 08:26
A különböző, egészségre káros anyagokról szóló híradások az arra érzékeny embereknél olyan, betegségekre utaló tüneteket hozhatnak létre, amelyekre nincs racionális magyarázat. Ez derült ki nemrég egy, az elektromágneses hiperérzékenység néven ismert jelenséget vizsgáló kutatásból – olvasható a Medipress.hu portálon. Azok, akik ebben a betegségben szenvednek, különbözõ tüneteket észlelnek magukon elektromágneses hullámokat kibocsátó eszközök, például mobiltelefonok közelében. Mágnesesrezonancia-vizsgálattal sikerült kimutatni, hogy a fizikai tünetek megjelenésekor ebben az esetben az agy fájdalomközpontja aktiválódik.
A mobiltelefonok egészségkárosító hatása
„Ennek ellenére a bizonyítékok arra engednek következtetni, hogy az elektromágneses hiperérzékenység nagyrészt a nocebo-hatásnak köszönhetõ\" – nyilatkozta Dr. Michael Witthöft, a Johannes Gutenberg Egyetem munkatársa. „Ez azt jelenti, hogy már abban az esetben is kialakulhatnak tünetek – ebben az esetben fájdalom –, ha a páciens csak számít rá, hogy ki fognak alakulni. Ez pont az ellentéte a placebo fájdalomcsillapító hatásának.\" A közelmúltban egyre több híradás szólt a mobiltelefonok, magasfeszültségû vezetékek és wi-fi eszközök által kibocsátott elektromágneses mezõk potenciális egészségkárosító hatásáról. Az erre érzékenyek fejfájásról, szédülésrõl, égõ vagy viszketõ érzésrõl számoltak be az elektromágneses mezõk közelében. Sokan még munka- és lakóhelyet is váltottak, illetve megszakították társas kapcsolataikat az állítólagos betegségük miatt. „Érdekes módon a vizsgálatok során a legtöbb esetben ugyanezek a tünetek jelentkeztek akkor is, amikor a résztvevõknek csak azt mondták, hogy a közelben található elektromágneses mezõ\" – magyarázta Witthöft. A nocebohatást elõször olyan gyógyszerkísérletek során sikerült megfigyelni, amelyekben a kísérletben résztvevõk akkor is káros mellékhatásokról számoltak be, amikor hatóanyag nélküli placebót kaptak.
Legyenek megalapozottak a híradások
Witthöft és kollegái a mostani vizsgálat során 147 önkéntest kértek fel, hogy nézzenek meg egy-egy televíziós riportot. A résztvevõk egy része a mobiltelefonok és wi-fi eszközök egészségkárosító hatásairól nézhetett meg egy riportot, a többiek pedig az internetes és mobiltartalmakról. Ezek után mindkét csoport tagjainak azt mondták, hogy wi-fi eszközök vannak a közelükben. Bár az eszközök egyik esetben sem bocsátottak ki jelzéseket, a résztvevõk 54 százalékánál a hiperérzékenységre jellemzõ tünetek alakultak ki. Egyértelmûen kiderült, hogy a tünetek azok körében voltak a legsúlyosabbak, akik az elektromágneses mezõk potenciális egészségügyi veszélyeirõl szóló riportot nézték meg korábban. „Ebbõl is látszik, hogy a tudósoknak és a médiában dolgozóknak sokkal szorosabban együtt kéne mûködniük, hogy az új technológiákkal kapcsolatos esetleges egészségügyi veszélyekrõl szóló híradások minden esetben megalapozottak legyenek, és ne a pánikkeltést tûzzék ki célul, mert, mint látjuk, ez komoly problémákat is okozhat\" – összegezte Witthöft.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!