Fotó: Boda L. Gergely
Tavasszal úgynevezett csömpölyegmódszerrel épít házat családjának a Maros megyei Makfalva és Szolokma határában az ökoházak népszerűsítésével foglalkozó Németh János, aki azt vallja, hogy a lábbal meggyúrt „téglákból” készített otthon nemcsak környezetvédelem szempontjából fontos, hanem igazi közösségformáló tevékenységet is jelent.
2016. március 05., 15:252016. március 05., 15:25
Erdély-szerte mintegy ötven zöldház épült már, s a Székelyföldön egyre több fiatal érdeklődik irántuk. A tíz éve építkezésben dolgozó mesterember évek óta foglalkozik a zöldházak népszerűsítésével, jelenleg három honlapot is működtet, amelyeken a természetes alapanyagokból készült épületekre hívja fel az érdeklődők figyelmét.
Megkeresni a helyi megoldásokat
Németh Jánostól megtudtuk, hogy legtöbben először a természetes alapanyagok iránt érdeklődnek, hiszen szeretnék például egészségesebb szigetelőanyaggal bevonni házukat, például náddal vagy kenderrel, amely részben a kereskedelemben is megvásárolható. Vannak, akik nemcsak utánaolvasnak, és természetes alapanyagokat vásárolnak, hanem szeretnék saját maguk előállítani ezeket, illetve szeretnék csak ilyen anyagokkal bővíteni, felépíteni házukat. Németh János egy kenderszigetelést forgalmazó szakembertől kezdett el tanulni, s egyre mélyebben beleásta magát az ökoházak építésébe.
„Az igazi zöldház az, amikor olyan alapanyagokból építed fel a házadat, amelyet a telkeden vagy annak közelében találsz, gondolok itt kőre, agyagra, homokra, fára, szalmára. Meg kell keresni a helyi megoldásokat, mindazt, amit a természet ad neked a saját lakókörnyezetedben. Az ökoház építése azért egy életforma, mert felépítésekor meg kell keresned a természetes alapanyagokat, amelyek sokkal olcsóbbak, mint a kereskedelemben lévők. Amikor benne laksz, nem betegszel meg, ha megfelelően van kialakítva, olcsón fenntarthatod, felhasználva a természet adta meleget, hideget. Amióta ezzel foglalkozom, megtanultam újra ember lenni, lemondani a napi húszórás hajtásról, lecsökkentettem a kiadásokat, jobban odafordultam az emberekhez, a természethez, s megpróbáltam segíteni és nem kihasználni.”
Vissza a természethez
Bár Németh János szalmabálaház-rajongónak vallja magát, tavasszal mégis agyagházat fog építeni családjának családjával. Azért választotta ezt, mert úgy érzi, hogy a földdel való építés közelebb áll hozzá, s olcsóbb is. Mint mondta, a szalmabála nagyon jól szigetel, és érdemes vele építeni, de sok fa alapanyag kell a szerkezetéhez, ez így több pénzbe kerül, s fákat is ki kell vágni.
„Meg tudom építeni ugyanazokat a falakat földből, s majdnem ugyanolyan jól fognak szigetelni. A földet a kertemből kitermelem. Csömpölyegtechnikával fogok építeni, ami azt jelenti, hogy föld, szalma, homok, víz keveréke lesz az alapanyag, össze kell gyúrni, mint a kenyeret, csak lábbal. Fej nagyságú képlékeny téglákat készítünk, amelyeket nem hagyunk száradni, hanem beépítjük a falba, és amikor megszárad, összeköt, egymáshoz alakul. A telket is úgy választottam, hogy amennyiben lehet, szabadeséssel lehessen bevezetni a vizet – mondta Németh. – Komposztvécém lesz, bebizonyítom, hogy ez használható módszer. Mivel a napelemes akkumulátorok drágák, és nagyon sok ólmot tartalmaznak, lehetséges, hogy rácsatlakozunk az áramhálózatra, és a minimálisra csökkentjük a fogyasztást. Nem lesz szükség hűtőszekrényre, ha egy jól szigetelő pincét építünk, a mosógéphez szükséges áramot biciklivel oldanánk meg, s így tovább. Nem utolsó szempont, hogy egy ilyen ökoház megépítése hatvan százalékkal kevesebbe kerül majd, mint egy modern ház, ami poliészterrel van szigetelve”.
Bár sokan csak azt látják, hogy kell haladni a korral, s nem visszafordulni elődeink házépítési formáihoz, akadnak, akik fontosnak tartják, hogy visszaforduljanak a természethez, és a modern technikákat is felhasználva vályogból, szalmából építkezzenek. Sokan megértették, hogy érdemes ihletődni őseinktől, használva a modern lehetőségeket, mint a fából készült hőszigetelő ablakot, amely, ha jól beépítették, akkor a ház nem penészedik.
Németh János szerint az elmúlt három évben háromszorosára nőtt az ökoházak iránt érdeklődők száma, ez az épületek számában is látszik. A Székelyföldön a legnagyobb az érdeklődés, Hargita megyében legalább tíz szalmabála ház van, vályogház is van jó pár, s idén is legalább hármat szeretnének felépíteni. Maros megyében vannak ökoházak, illetve környezettudatos módszerrel kibővített házak Hármasfaluban, Berében, Szolokmában. Erdély-szinten több mint ötven ilyen épület készült el.
Betonalapon faház
Megkérdeztük, hogy van-e törvényes feltétel ahhoz, hogy az érdeklődők ökoházat építsenek, vagy számítani lehet nehézségekre az engedélyek beszerzésénél, az építkezés alatt. Németh János szerint a törvény lehetőséget nyújt arra, hogy egy betonalapra faszerkezetű házat építsen bárki, s általános tapasztalat, hogy legtöbb helyen segítik azokat, akik ilyen módszert választanak. Mint mondja, sok községházán, amikor kiderül, hogy vályogházat épít az ember, azért segítenek, mert azt gondolják, hogy nagyon szegény, hiszen ki más építene vályogból. Sok helyen az újdonságokat is pártolják, támogatják. A törvény előírja, hogy egy építkezésnél hivatalos munkafelügyelő kell legyen, ez is nehézséget okozhat, de nem áthidalhatatlant.
„Mindenhol megtaláltuk a járható utat, s eddig több helyen szerveztünk kalákákat, ahol közösen tanultunk és építettünk. Nehézségek ott voltak, ahol nem beltelekre, hanem olyan helyre építettek, ahova nem szabad. A törvényt be kell tartani, s eddig ez nem jelentett akadályt.”
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!