A munkától való mentális, fizikai és „elektronikus" elszakadásra is szükség van ahhoz, hogy valóban magunk mögött tudjuk hagyni a munka okozta stresszt, állítják a Kansas Állami Egyetem kutatói.
2013. május 03., 12:022013. május 03., 12:02
Young Ah Park pszichológus docens, korábbi sikeres üzletasszony kutatása során a munkahelyi stressz hatásait, a munka és család közötti, egyre inkább összemosódó határok kezelését, valamint a munkaidő alatt felgyülemlett stressz levezetésének folyamatát vizsgálta.
Kiélezett versenyhelyzet
Park szerint az okostelefonokon, táblagépeken vagy laptopokon keresztül történő munkavégzés mára teljesen általánossá vált, aminek következtében a dolgozók többsége képtelen kikapcsolódni az otthoni környezetben, és a munka valósággal rátelepül a családi életre, így szinte lehetetlen kipihenni a munka okozta stresszt – olvasható a Harmonet.hu-n. „A munkahelyeken a versenyhelyzet egyre kiélezettebbé válik, miközben az emberek folyamatosan rettegnek a munkájuk elvesztése miatt, egyre magasabb fizetést, felelősségteljesebb pozíciókat céloznak meg, és úgy érzik, hogy egyre több dolgot kell feláldozniuk a karrierjük oltárán\" - mondta Park. „Igyekeznek azt a képet fenntartani magukról, hogy a normál munkaidőn kívül is bármikor elérhetőek a kommunikációs és információs technológia révén.\" Az e-mailek állandó ellenőrzése a telefonon vagy laptopon segíthet abban, hogy ne maradjunk le semmi fontos információról a munkánkkal kapcsolatban, ezzel azonban óhatatlanul előidézzük, hogy a munka rátelepszik a családi, illetve magánéletünkre. Az aggasztó munkahelyi hírek például könnyen rányomják bélyegüket az otthoni hangulatra is, amitől egyszerűen nem tudunk kikapcsolódni, feltöltődni.
Megszabadulni a munka világától
„Annak érdekében, hogy megteremthessük a munka és magánélet közötti harmonikus egyensúlyt, szigorú szabályokat kell hoznunk a kommunikációs és információs eszközök munkaidőn kívüli használatával kapcsolatban. A legjobb, ha döntésünket tudatjuk munkatársainkkal és feletteseinkkel. Természetesen előfordulhatnak egy cég életében olyan időszakok, amikor elkerülhetetlen a szabadidőben történő, extra munkavégzés, de fontos, hogy ez ne váljon természetessé, és ne legyen hétköznapjaink állandó része\" – figyelmeztetett Park.
A cégeknek is elemi érdekük, hogy az alkalmazottaik mentálisan kipihenten, felfrissülten és főként stresszmentesen érkezzenek vissza a munkahelyükre, és ezt csak úgy lehet elérni, ha a dolgozók a szabadidejükben megtanulnak elszakadni a munka világától.
A munkahelyi stressz is „fertőzhet\"
Egy friss kutatás szerint a körülöttünk élő emberek stresszhelyzetre adott reakciói – nevezetesen, hogy pozitívan vagy negatívan válaszolnak rájuk – meghatározhatják a saját gondolkodásunkat, amikor éppen valamilyen változáson megyünk keresztül. Sőt a negatív gondolkodással járó emelkedett depressziókockázatra ugyancsak fogékonyabbak vagyunk az említett időszakokban az eredmények alapján. A tanulmány elkészítéséhez a szakértők 103 szobatárspárost vizsgáltak meg az elsőéves egyetemisták közül. Kognitív sérülékenységükre voltak kíváncsiak, amely azt mutatja meg, hogy hajlamosak-e a negatív eseményeket saját hibaként megélni, ami még több viszontagsághoz vezet. A magas kognitív sérülékenységhez magasabb depressziókockázat is társul. „Rájöttünk, hogy a résztvevők kognitív sérülékenysége erős összefüggésben van a szobatársukéval, és fordítva\" – összegezték a kutatók. A szakirodalom korábban azt feltételezte, hogy a kognitív sérülékenység nem változik a korai kamaszkort követően. Az új eredmények azonban erre rácáfolnak: a nagymértékű változások az életben módosíthatják a jellemvonást. A kutatók megjegyezték, hogy genetikai, biológiai és környezeti faktorok is szerepet játszhatnak ennek alakulásában – adta hírül a MediPress. „Az általunk megfigyelt tendencia egybeesik több pszichológiai és biológiai tanulmány eredményeivel, miszerint felnőttkorban is változhatunk\" – magyarázták a szakértők. A tanulmány a Clinical Psychological Science című szakfolyóiratban jelent meg.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!