Ha támad a páni félelem

A katasztrófák, földrengés, háború esetén sokan pánikba esnek – ami ilyen szélsőséges esetekben természetes reakció. Amikor azonban külső inger nélkül jelentkeznek a pánikroham tünetei, akkor már az egyre elterjedtebb, „divatos” betegségről, a pánikról van szó – mondta Biró István elmegyógyász főorvos, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf kórház pszichiátriai osztályának vezetője.

Bíró Blanka

2008. november 07., 12:352008. november 07., 12:35

A pánik tulajdonképpen nagyfokú szorongás, amely eszméletvesztés nélküli ájulásérzéssel, szédüléssel, heves szívdobogással, arcpirulással, kézreszketéssel, izzadással, gyomorpanaszokkal, általános rosszulléttel, halálfélelemmel jár. Ha nincs katasztrofális erejű inger, és mégis megjelennek a tünetek, akkor az egyre elterjedtebb, „divatos” betegségről van szó – fejtette ki Biró István elmegyógyász főorvos, a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf kórház pszichiátriai osztályának vezetője.

Félelem az egyedülléttől
A pánikroham a betegség kezdetén ritkábban jelentkezik, majd egyre sűrűbben. Egy roham általában legtöbb tíz percig tart. A beteg pánikszerűen rosszul van, a pánik a környezetére is átterjed, riasztják a mentőket. A sürgősségen pillanatnyilag megoldják a problémát. Nem mindig derül ki, milyen betegségről van szó. Általában három-négy mentőriasztás után kezdenek a sürgősségen a pánikbetegségre is gyanakodni, miután egyéb szervi elváltozást nem mutatnak ki. A pánikrohamok miatt a beteg életminősége megromlik. Ahogy a rohamok ismétlődnek, kifejlődik pánikbetegség. A beteg két roham között is kezd félni attól, hogy mikor lép fel a következő, és lesz-e elérhető segítség. Fellép egy függőségi tünetegyüttes, nem mer egyedül maradni, valakinek – házastárs, gyerek, szomszéd – mindig mellette kell lennie. A beteg attól is fél, hogy kilépjen egyedül az utcára, mindig elérhető segítség kell, hogy legyen a közelében, arra az esetre, ha bekövetkezik a pánikroham.

 

„Doctor-shopping”

Pánikbetegség mindig létezett, de néhány évvel ezelőtt még kevésbé voltak érzékenyek rá az orvosi fülek – mondta Biró István. A pánikroham, pánikbetegség diagnózisa kevésbé volt ismert, ezért nem jöhetett szóba pszichiátriai kezelés. A terápiás beavatkozások 10–15 évvel ezelőtt sokkal ritkábbak voltak, mint most. A pánikbetegség tüneteitől szenvedők általában orvostól orvoshoz, egyik szakorvostól a másikhoz mentek – a jelenséget ma már úgy is hívják, hogy „doctor-shopping”. Szó szerint lefordítva a beteg orvost vásárol, mivel hol szívorvoshoz, hol fül-orr gégészhez, hol belgyógyászhoz, hol ideggyógyászhoz fordul segítségért, de hatásos kezelést nem sikerül egyik szakorvosnak sem beállítania, és általában az elmegyógyász utolsó a sorban. Az orvostól orvoshoz vivő „körút” azonban mégsem hiábavaló, mert ilyenkor kizárják a szervi betegségeket, amelyek súlyosabb következményekkel járhatnak, mint a pánikbetegség.

Nehéz elfogadni, hogy elmegyógyászra van szükség

Az esetenként fölösleges orvostól orvosig való járkálást egy jó háziorvos vagy belgyógyász megelőzheti: egy vizsgálat során ugyanis ki lehet zárni minden más lehetőséget. Ebben az esetben jó, ha a beteg minél hamarabb eljut a pszichiáterhez, így annál hamarabb meggyógyul. Biró István elmegyógyász kifejtette, a pánikbetegség esetében javallott eljárás, hogy a háziorvos a pánikbetegség tüneteitől szenvedő beteget tetőtől talpig megvizsgálja, és a domináns tünet függvényében elküldi egy szakorvoshoz. Ha ott is negatív a lelet, akkor rögtön pszichiáterhez kell küldeni, nem pedig egyéb melléktünetek alapján más szakorvoshoz.
A pszichiáter szerint az utóbbi években változott ugyan az elmegyógyászat megítélése, és ebben a sajtónak is nagy szerepe van, ennek ellenére még mindig nagy az „ellenállás”: az emberek nagy többsége érthető módon nehezen fogadja el, hogy pszichiáterre van szüksége. Ennek ellenére az elmegyógyászatban a betegek 20 százaléka szenved súlyos elmebetegségekben. Azoknak, akiket pszichiáter kezel, nyolcvan százaléka éppen a pánikbetegséghez hasonló problémákkal küzd.

Látványos gyógyulás

Mint azt Biró István elmondta, a pánikbetegségnek 15 évvel ezelőtt még nem volt hatékony kezelése. Bizonyított, hogy a pánikbetegségben romlik az úgynevezett szerotonin (az agy egyik „sokfunkciós” neurotranszmittere, amely számos különböző élettani és viselkedési folyamatot szabályoz) anyagcseréje. Depresszió és pánikbetegség esetén csökken a szerotoninmennyiség, ezáltal az ingerület-átvitel gyengébb lesz. Régebben nem volt olyan gyógyszer, amelyik a szerotoninmennyiséget növelte volna valamilyen specifikus mechanizmus alapján. Ahogy azonban megjelentek ezek a gyógyszerek, látványos előrelépés történt a pánikbetegség kezelésében. Ezekről az orvosságokról fontos tudni, hogy nem álmosítanak, nem kábítanak, sőt ébresztő, energiaadó hatásuk van. Mellékhatásuk minimális, a kezelés elején esetleg gyomorpanaszok léphetnek fel. A pánikbetegségre ható orvosságok ugyanakkor nem okoznak függőséget. Az elmegyógyász azt is elmondta, hogy amikor még nem léteztek ilyen gyógyszerek, akkor úgy próbáltak a betegen segíteni, hogy a tudatát eltompították – ilyenkor tulajdonképpeni javulás nem történt.

Pszichoterápia, relaxáció
Az is fontos, mondja Biró István elmegyógyász, hogy mennyire gyorsan kerül a beteg szakorvoshoz: már egy hónap után megkapja a kezelést, vagy csak egy év „doctor-shopping ” után. Ha krónikussá válik a pánik, akkor lassabban lehet eredményt elérni, és hosszabb – egy-két éves – kezelésre van szükség. Utókezelésként pszichológiai megközelítések, relaxációs gyakorlatok, zeneterápia segíthet egyensúlyban tartani a beteget. A gyógyulás azért nem végleges, mert a beteg érzékenyen reagál a környezetére, a rá ható hangulatokra, helyzetekre, feszültségekre, a stresszre. Ha külső folyamat indítja el a pánikreakciót, akkor előfordulhat, hogy az tíz év után is – ha hasonló helyzet áll újra elő: válás, pereskedés, halál – újra előjön.

A pánikbetegség kezelése általában hat hónaptól egy évig tart – mutatott rá az elmegyógyász. Ezután általában mindenki meggyógyul, de a betegek mindig sebezhetőek maradnak. A beteg tünetei két hét alatt teljesen megszűnhetnek, és nagyon sokat javul az életminősége. A páciensek általában teljesen reményvesztetten és bizalmatlanul fordulnak pszichiáterhez, mert meg vannak győződve arról, hogy szervi bajuk van. Az elesett beteg, akit a hozzátartozók „cipelnek” orvoshoz, három hét gyógyszeres kezelés után teljesen kivirul.

Ne szóljunk rá, hogy „szedd össze magad”

Nem jó módszer az, ha a betegre rászól a családja: „szedd össze magad” – mondja a pszichiáter. Először háziorvoshoz kell vinni a beteget, aztán amikor kiderül, nincsen szervi baja, hanem idegrendszeri zavarról van szó, akkor ajánlatos pszichiáterhez fordulni. A családtagoknak fokozottan figyelniük kell, mert a pánikroham alatt a tudat beszűkül, és ilyenkor előfordulhatnak balesetek: például a beteg ilyenkor nem tud figyelni az úton, és elütheti egy autó.

Az ok: genetika, hosszas stressz, mérgezés

A pánikbetegségnek genetikai háttere is lehet – mondja az elmegyógyász. Biró István szerint abban a családban, ahol az elsőfokú rokonoknál depreszszió fordult elő, gyakoribb a pánikbetegség. Ha valaki hosszabb ideig folytat stresszes életmódot, a családjában konfliktusok vannak, anyagi nehézségekkel küzd, előbb-utóbb kimerül a készlete. A szerotoninnal is hasonló helyzet, mint például a kalciummal. Egy darabig a szervezet próbálja újratermelni az elhasznált szerotonint, egy idő után azonban kimerül: ilyenkor hirtelen lecsökken a szerotonin-szint, és bekövetkezik a pánikbetegség. Mérgezés is lehet a betegség kiváltó oka: amikor valakinek nem szokott ehhez hozzá a szervezete, és megiszik öt-hat kávét, a koffeinmérgezés miatt beindulhat egy pánikreakció. A pánik gyakran társul depresszióval, mert a depresszió kialakulásában is nagy szerepet játszik. A pánikbeteg akkor lesz depressziós, amikor már teljesen reménytelennek érzi a helyzetét. Előfordulhat, hogy a szomorú, kedvetlen, vagyis depressziós betegnél – ha néhány hónapig nem kezelik – megjelennek a pánikrohamok. n Bíró Blanka

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás