A Romániában forgalmazott töltött csokoládék mindenikében három-négy, de akad olyan is, amelyben nyolcféle adalékanyag található – ezek fogyasztása pedig hosszú távon káros az egészségre – derült ki az országos fogyasztóvédelmi hatóság által végzett felmérésből.
2014. január 19., 14:452014. január 19., 14:45
A fogyasztóvédők többek között azt vizsgálták, hogy az üzletekben forgalmazott csokoládékban mennyi E betűvel jelölt adalék van. A címkéken feltüntetett adatok alapján végzett felmérésből kiderül, hogy a töltött csokoládékban van a legtöbb színező és mesterséges ízfokozó.
Adalékanyagok és márkák
Összesen nyolc adalékanyagot tartalmaz az epres és tejszínes Novatini és a meggyes krémmel töltött Poiana tejcsokoládé. Egygyel kevesebbet a különböző ízesítésű krémmel töltött Primola és Novatini, de ide sorolható a Heidi Grand is. Eggyel kevesebb E-t használnak a mentás Primola, az epres Africana és Poiana készítésekor.
Szintén sok, öt adalékanyagot használnak a Schogetten és a málnás krémmel töltött Milka csoki gyártásánál és a töltött Anidor előállításánál. A tejcsokoládékban már csak három vagy négy mesterséges színező és ízfokozó van. Az üzletekben öszszesen 37 olyan csokoládét találtak, amelyekben csupán egyetlen egy E található. A címkén szereplő adatok szerint a Lindt és az Anidor intenzív fekete csokoládék a legegészségesebbek, ezekben ugyanis nincs egyetlen mesterséges anyag sem.
A fogyasztóvédő felügyelők azért tartották fontosnak elkészíteni ezt a felmérést, hogy rámutassanak, milyen sok adalékanyag van a gyermekeknek is szánt termékekben. A szakemberek azt ajánlják, hogy vásárlás előtt olvassuk el figyelmesen a termékek összetevőinek jegyzékét, és lehetőség szerint válasszunk olyan édességet, élelmiszert, amelyekben kevés mesterséges anyag van.
Csoki helyett gyümölcs
Az országos fogyasztóvédelmi hatóság felmérését értékelve Gheorghe Mencinicopschi táplálkozástudományi szakember kifejtette: „Bár jól tudjuk, hogy az adalékanyagok, mesterséges színezők fogyasztása hosszú távon az egészség károsodásához vezet, mégis sokszor úgy vásárolunk, hogy nem tudjuk, mire adjuk ki a pénzünket, és mit eszünk meg, mit etetünk meg gyermekeinkel. Az édességiparban nagyon sok adalékanyagot használnak, ezért azt ajánlom a szülőknek, nagyszülőknek, hogy a csokoládét, cukorkát helyettesítsék gyümölcsökkel. Persze a gyermekek inkább édességet fognak kérni, de rá kell szoktatnunk őket az egészséges idénygyümölcsökre.\"
A legtöbb csokoládéban megtalálható az E420, ami tulajdonképpen édesítőszer, ugyanakkor gyakran használják az E220-at, a tejsavat, amely a kisgyermekeknél hasmenést okozhat. Az E120 kármin színezéket, amelyet szintén több csokoládéban megtalálható, veszélyes adalékként tartják számon, és hiperaktivitást okozhat.
Simon Virág
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!