Ha nem jön a gólya

Ha nem jön a gólya

Sokan ismerünk gyermekáldásra váró párokat, akik a barátok kérdő tekintete elől menekülve reménykednek: előbb-utóbb mégis meglesz a keresztelő. Ma már azonban nem kell csodára várni: a meddőséggel küzdők egyre nagyobb táborához szól az utóbbi két évtizedben forradalmasított, Erdélyben is elérhető lombikbébi-kezelés.

Makkay József

2014. július 05., 18:312014. július 05., 18:31

István és Lilla története ihletett e cikk megírására. Lilla egy nap azzal az örömhírrel állított be hozzánk, hogy két hónapos terhes. Élete legnagyobb élménye: hosszú évek óta készülődnek rá, de valamennyi eddigi próbálkozás után kártyavárként omlott össze a teherbeesés reménye.

Mi lenne, ha megírnám a történeteteket? – tettem fel a kérdést családi barátaink nőtagjának. Lilla elkomorodott, és valami olyasmit mondott, hogy ebbe István nem egyezne bele.

Istvánt ugyanis a legutóbbi orvosi eljárás lelkileg komolyan megviselte. Időbe telt, amíg sikerült feldolgoznia, hogy ha gyereket akarnak, el kell fogadniuk az elfogadhatatlant: a feleségét egy ismeretlen férfi donorspermájával lehet csak megtermékenyíteni, miután sajátja erre alkalmatlan. 

„Amúgy Istvánnal férfiként minden rendben van” – osztotta meg az örömhír oldalvizein Lilla. Másnap Istvánnal hármasban próbáltuk bontogatni a szálakat. A férfi megnyílt, és mesélni kezdett. Több éve járnak Kolozsvárra, Temesvárra, Debrecenbe, mindhiába. Miután évekkel ezelőtt kiderült, hogy mindkettőjükkel meddőségi problémák vannak, tucatnyi kezelésen estek át, a várt baba mégsem érkezett. Istvánnak már frásza van a negatív terhességi teszttől.

Házasságuk hetedik esztendejében az is felmerült, hogy árvaházból fogadjanak örökbe gyereket. Kolozsvári nőgyógyászuk – aki már az összes sós fürdőt és tengerpartot kipróbáltatta velük –, azt tanácsolta, tegyenek még egy kísérletet, és jelentkezzenek kivizsgálásra, szaktanácsadásra az új marosszentgyörgyi meddőségi klinikán. Újabb tüzetes vizsgálat után a klinika szakemberei elmagyarázták: István spermaképlete annyira rossz, hogy kár hiú ábrándokat táplálni a párkapcsolatukból származó megtermékenyítésről. Ha gyereket akarnak, Lillát egy nyugat-európai spermabankból megrendelhető ondóval tudnák megtermékenyíteni.

Hetekbe telt, amíg feldolgozták a hírt. Döntésükhöz a szakorvosok véleménye is hozzájárult: korántsem egyedi esetről van szó, nem ők az első és nem is az utolsó pár, aki erre a megoldásra szorul. A meddőséggel küzdő férfiak körében gyakori betegség ez, erre találták ki a spermabankokat. Ha nem is életet – a véradástól eltérően –, de mindenképpen boldogságot, boldog párkapcsolatot menthet meg.

Lilla számára a hosszú évek óta várt áldott állapot második hónapjától állandó pihenés következett: otthagyta munkahelyét, hogy minden percét az orvosok által előírtak szerint töltse. Méhe nehezen fogadta be a lombikban megfogant embriót, így a terhesség megmaradása is újabb erőpróba számukra.

A nagy kaland fotói

Mielőtt bebocsátást nyernék Nagy Barna nőgyógyász-főorvos rendelőjébe, a ma­ros­szentgyörgyi Maros Meddőségi Klinika várótermében a falon sorakozó gyermekek fényképeit nézegetem. A székeken leendő, reményteli kismamák, egymás kezét szorító párok várnak sorukra. A fényképek a klinika lombikbébiprogramjából nyújtanak ízelítőt.

A szakorvosi rendelőben derül ki, hogy sok fénykép fel sem kerülhet a tablóra, mert a szülők nem küldik el. Sokan szégyellik, hogy ilyen módon jutnak gyermekáldáshoz, így aztán teljes titoktartást kérnek, amit a klinika be is tart. Szerencsére azonban sok olyan szülő akad, aki elhozza gyerekét, hogy fényképen örökítsék meg a nagy közös kalandot, a kisbaba személyében megérkező boldogságot, és egyben a sokadik szakmai elégtételt a klinika nőgyógyászainak, biológusainak, dolgozóinak.

A 2011-ben alapított klinikán a lombikbébi-kezelés, az IVF (In Vitro Fertilizáció) tavalyi, 34,5 százalékos sikerrátája országos viszonylatban is kiemelkedő eredmény. A statisztika az első próbálkozásra megfogant, a méhbe beültetett embriók sikeres terhességarányát jelzi. A Magyarországon 1992-től nagy sikernek örvendő Kaáli Intézet klinikaláncának eredményes lombikbébi-programja honosodott meg magyar szakmai befektetők révén Erdélyben is.

A klinika orvos-igazgatója, Nagy Barna szerint ez a fajta szolgáltatás azért mutat kiemelkedő eredményeket, mert a hasonló hazai klinikáktól eltérően kizárólag a meddőség kezelésével és a mesterséges megtermékenyítés különböző formáival foglalkoznak. Nincs szülészeti részlegük, nem vállalnak sürgősségi ellátást, ami elvonná a szakemberek figyelmét az egészségügyi intézmény fő szakterületétől. A terhességgondozást is csak három hónapig vállalják: a további hat hónapos időtartamra a páciens saját kezelőorvosához, nőgyógyászához kerül vissza. Ez a módszer az elmúlt évtizedekben nemcsak Magyarországon, hanem Európa hasonló klinikáin is jó eredményeket hozott.

Ismeretlen apukák Dániából

Ismerőseim története alapján kérdezem dr. Nagy Barnát: tudnak-e segíteni valamennyi olyan páron, aki mindent elkövet, hogy gyereke legyen? „Átlagosan a párok tíz százaléka küzd meddőséggel. A hozzánk kerülők mintegy kilencven százalékának van reális esélye gyermekáldásra” – válaszol.

A biztatóan magas sikerarányra romániai átlagban azonban még sincs esély, mert a 12 ezer lejbe kerülő orvosi beavatkozás és kezelés költségeiből az egészségbiztosítási pénztár pillanatnyilag semmit sem vállal. Tavalyelőtt mintegy 4000 lejt fizetett ki a biztosító a lombikbébiprogramban résztvevők számára, tavalyra azonban a keret kimerült, és úgy tűnik, idén sincs rá pénz. 

Az Európai Unióban egymillió lakosra átlagban 1200 mesterséges megtermékenyítés jut – ennyi „lombikbaba” születik –, Románia azonban tavaly az európai átlag mintegy 10 százalékát teljesítette.

A két-három magánklinika mellett a kolozsvári, temesvári és bukaresti állami kórházban elérhető meddőségi kezeléseket és az IVF-beavatkozást a páciensnek épp úgy ki kell fizetnie, mint magánklinikán, erre pedig csak az anyagilag tehetősebb réteg képes. Igaz, ma már erre a célra is lehet kedvezményes kamatú banki hitelt igényelni, a program mégsem a szegényebb rétegekhez szól. Aki rászánja magát a tüzetes kivizsgálásra, és az ennek függvényében felírt orvosi kezelésekre, annak Romániában is jó esélye van a keresztelőre.

A nőgyógyász tapasztalata szerint a klinikához forduló, meddőségben szenvedő párok mintegy fele-harmada kerül lombikbébi-kezelésre. A jelentkezők jelentős hányadát sokrétű kezeléssel gyógyítják ki, és egy idő után a kismamák természetes úton is teherbe esnek, azaz visszaáll termékenységük.

A meddőség egyformán érintheti a pár mindkét tagját, így szükséges a közös részvétel, a közös kivizsgálás. A gyógyíthatatlan férfimeddőség esetében lehet igényelni spermadonort: Romániának dán spermabankkal van minisztériumi szintű szerződése. A leendő apukáról csak egyéves korban készült képet kaphat az igénylő, a donor személye mindvégig titokban marad.

Nagycsalád lombikban

A meddőségi arány növekedése egyértelműen összefüggésbe hozható a megváltozott életformával. A női szervezet és a leendő gyerek számára ideális szülési periódus a húsz év körüli életkor: ekkor a legmagasabb a nők termékenysége. A kor előrehaladtával ez folyamatosan, 35 év után pedig látványosan csökken – mondja a nőgyógyász.

Az egyetemi tanulmányokat folytató nők azonban jóval harminc után vagy éppen a negyedik ikszhez közeledve vállalnak gyereket. A marosvásárhelyi szakember szerint a gyerekvállalás egyre inkább a nő karrierjétől függ, emiatt tolódik ki folyamatosan az első szülés időpontja. Nagy Barna mégis örvendetes jelenségnek tartja, hogy az utóbbi időben Erdélyben is növekszik a születések száma, egyre több harmincan túli nő vállal újabb babát a korábban megszületett gyereke mellé, esetenként a harmadikat vagy akár negyediket is.

A klinika minden igényre felkészült: a lombikbébi-procedúrával egyszerre több ovocitát termékenyítenek meg, következésképpen a 3-5 napig mesterséges körülmények között tenyésztett embriókat több évre is lefagyasztva tartósítják a későbbi beültetéshez. Gyakori eset, hogy az első gyerek után a szülők másodszor is felkeresik a klinikát újabb embrióbeültetés céljából. A zömében Székelyföldről, Észak-Erdélyből, egy-két moldvai megyéből érkező betegek közül – a sikeres lombikbébi-kezelés nyomán – 160 kismama maradt eddig terhes a két év alatt.

A romániai kezelési lehetőségek bővülésével néhány éve már nincs szükség Magyarországon vagy nyugati országokban szerencsét próbálni. A rendszerváltás után a meddőséggel küszködő legtöbb erdélyi magyar beteget Magyarországra irányították.

Ez ma már azért nem vonzó az erdélyieknek, mert az itthoni kivizsgálás olcsóbb. Igaz, a magyar egészségügyi biztosítással rendelkező személyek számára a magyarországi egészségügyi rendszer öt ingyenes IVF-beavatkozást finanszíroz. A nemzetközi átlag alapján a meddőségi tünetekkel küszködő nők 3,5 beavatkozás után maradnak terhesen, a magyar rendszer tehát az egyik legbőkezűbb az Unióban.

„Egyre több európai országban államilag finanszírozott egészségügyi programok része lett a demográfiai kérdés. Nálunk ez a szemléletváltás még várat magára” – összegzi a romániai helyzetképet Nagy Barna. Pedig a gólya mindenhová szívesen megérkezne.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)