A nyári melegben az egyik legjobb, gyorsan elkészíthető, laktató, de nem megterhelő étel a gyros. A falatnyi fűszeres húsok, a sokféle mártás és a friss zöldségek mind-mind ideális nyári fogássá teszik ezt a görög ételt, amelyet nemcsak étteremben érdemes kipróbálni, hanem mi magunk is elkészíthetjük.
2014. július 25., 19:082014. július 25., 19:08
A gyros feltételezhetően igen régi gyökerekkel bír a görög és török konyhában, és hosszan elnyúló vitákra lehetne számítani, ha megpróbálnánk kideríteni, melyik nemzettől vette át a másik. A gyrost tányéron szervírozva vagy pitában kínálják.
Az üreges lepénykenyér tökéletes otthonául szolgál a húsnak, a szószoknak, a hús mellé kínált salátának vagy adott esetben sült krumplinak, de ha lehetőségünk nyílik rá, érdemes a gyrost tányéron, nyugodt körülmények között fogyasztani, hogy minden összetevő kellő figyelmet kaphasson. A gyros legfontosabb összetevője a hús, készülhet bárány-, csirke-, pulyka-, marha- vagy borjúhúsból is, sőt akár többféle hús is kerülhet bele.
Előre be kell fűszerezni a húst
A húst érdemes előre harapásnyi falatokra vágni, majd befűszerezni, adott esetben kevés fűszeres olajjal bepácolni, s a végén kevés olajon vagy a pácolt húsokat extra olaj hozzáadása nélkül kisütni. A legjobb eredményt az öntöttvas wok használatával érhetjük el, ebben hamar megpirul a hús, de nem szárad ki. Wok híján nagyobb teflonos vagy kerámiabevonattal rendelkező serpenyőben süssük a húst viszonylag nagy láng mellett.
A hús fűszerezéséhez használhatunk oregánót, rozmaringot, bazsalikomot, fokhagymát, pirospaprikát, frissen őrölt feketeborsot, de adhatunk a páchoz gyömbért, fahéjat, koriandert és vöröshagymát is. A fűszerezett és ropogósra sütött hús mellé nemcsak friss salátát, paradicsomot, uborkát, hagymát vagy épp sült krumplit szokás kínálni, hanem az étel elengedhetetlen része a pita, illetve a szószok is.
Szósz és pita
A mártások közül az egyik általában csípős és paprikás, a másik pedig a tzatzikire emlékeztető joghurtos, fokhagymás szósz, illetve a görögök gyakorta kínálnak a gyros mellé majonézzel lazított mustárt is. A csípős szószt vehetjük készen is, de magunk is készíthetjük: a darált erőspaprikát kikeverhetjük egy kis olívaolajjal vagy épp feta sajttal, s már kész is van a tökéletes mártásunk. A szósz mellett a gyros létfontosságú eleme a pita.
A pitát – abban az esetben, ha nem ebbe töltjük a gyrost – érdemes tálalás előtt átmelegíteni egy nagyobb serpenyőben, kis fűszeres olívaolajban megpirítani vagy a kontakt grillben kicsit átsütni. A pitát vehetjük előre csomagoltan boltban, de megsüthetjük magunk is. A pita tésztája – ha jól dolgoztunk – a sütés közben megemelkedik, s az így kialakult zsebbe otthon is ügyesen beletölthetjük a húst és a többi hozzávalót.
Tzatziki
Hozzávalók: 2 nagy pohár joghurt, 6 nagyobb fürtös uborka, 2 bő evőkanál olívaolaj, só, 5 nagyobb gerezd fokhagyma.
Elkészítés: Az uborkát lereszeljük és kinyomkodjuk. Ezután a joghurthoz keverjük, hozzáadjuk az olívaolajat, belenyomkodjuk a fokhagymákat, óvatosan sózzuk, majd átkeverjük, s fedett tálban a hűtőben legalább 1 órát hagyjuk állni.
Gyros csirkemellből
Hozzávalók: 1 kg csirkemellfilé, 2 teáskanál oregánó, 1 teásknál pirospaprika, 1 teásknál rozmaring, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, csipet só, frissen őrölt feketebors, olívaolaj.
Elkészítés: A csirkemellet vékonyan felcsíkozzuk, majd a csíkokat harapásnyi falatokra vágjuk. A hagymát apróra kockázzuk. Egy fedeles műanyag edényben összekeverjük a fűszereket, hozzáadjuk az átnyomott fokhagymát és a hagymakockákat, majd a húst beleforgatjuk. Ezután olívaolajat adunk hozzá, és minimum 1 órát, maximum 1 éjszakát hagyjuk állni a húst a pácban. A gyros készítésekor öntöttvas wokban viszonylag nagy lángon lepirítjuk a falatokat, majd tzatzikivel, salátával és friss pitával kínáljuk.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
szóljon hozzá!