Megérkezett a meleg idő, ami azt is jelenti, hogy sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a megfelelő folyadékbevitelnek.
2013. május 10., 14:052013. május 10., 14:05
Főleg ha valaki rendszeresen sportol, idős, esetleg beteg. Az emberi szervezet legnagyobb részben vízből áll: egy felnőtt férfi testsúlyának 60, míg a nőkének 50-55%-a víz.
A folyadékháztartás egyensúlya
A szervek közül az agy és az izmok 75%-ban, a vese 81%-ban tartalmaznak vizet, a legkevesebb víz a csontokban (22%) és a zsírszövetekben (20%) van. Így nem nehéz megérteni, hogy miért fontos ezen szervek megfelelő működéséhez a kellő hidratálás. Testünk folyadékháztartása igen kényes rendszer, már 1-2%-os vízveszteség is okozhat problémákat az erre hajlamosaknál. Mivel a nyári melegben a szervezet fokozott izzadással próbálja hűteni magát, ilyenkor megnő a folyadékkiválasztás, így megnő a folyadékszükségletünk is.
Az Európai Hidratációs Intézet (EHI) felhívja a figyelmet arra, hogy a víznek az emésztésben és az anyagcserében is központi szerepe van – olvasható az Origón. Az elfogyasztott táplálékból nyert tápanyagok véráramba juttatásához, a szív megfelelő működéséhez, a vérnyomás szabályozásához, a vesék munkájához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folyadék. A folyadékháztartás egyensúlya a megivott vagy ételekkel a szervezetbe juttatott és a kiürített folyadék arányán múlik. Nem olyan bonyolult: ha kevesebbet iszunk, mint amennyit kiürítünk, akkor a szervezetben előbb-utóbb folyadékhiányos állapot lép fel. Ez először szomjúság formájában jelentkezik, később, ha a szomjúságra nem figyelünk oda, olyan kellemetlen tünetek léphetnek fel, mint a szédülés, fejfájás, fáradékonyság, dekoncentráltság, komolyabb esetekben izomgörcs. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének kiadványa ezeket kiszáradási tüneteknek nevezi.
Felnőtteknek napi két és fél liter víz ajánlott
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) 2010-ben közzétett ajánlásában életkor szerint osztja fel a napi folyadékszükségletet. Eszerint az 1-2 éves gyerekek naponta 1,1-1,2 litert, a serdülők 2-2,5 litert, a felnőttek szintén napi 2-2,5 litert fogyaszszanak. A szoptató kismamák folyadékszükséglete nagyobb, napi 2,7 liter. Nagy hőség, hasmenéssel, lázzal, hányással járó betegség vagy megerőltető fizikai tevékenység (komoly fizikai munka, sport) drasztikusan megnövelheti a folyadékszükségletet, ami így a napi 4-5 litertől napi 10-12(!) literig is terjedhet. Nagy melegben végzett sporttevékenység esetén fontos az is, hogy ne csak mozgás közben és végén pótoljuk a folyadékot, hanem a testmozgás megkezdése előtt igyunk. A szomjúság a szakértők szerint ugyanis már a kiszáradás első jele, ami azt jelzi, hogy ekkor már mindenképpen szükség van a folyadék pótlására. A szomjúság ráadásul a kor előrehaladtával egyre kevésbé működő jelzőrendszer: minél idősebb valaki, annál kevésbé jelentkezik szomjúságérzet, ilyenkor tehát a legcélravezetőbb, ha a szomjúságtól függetlenül, meghatározott időközönként gondoskodunk a folyadékbevitelről.
A szomjúság mellett a hidratáltsági fok másik mutatója a vizelet színe: a halványsárga vagy majdnem vízszínű vizelet kellő hidratáltságot jelez, és minél sötétebb sárga, esetleg barnás a színe, annál égetőbb szükség van az azonnali és komoly folyadékpótlásra. A szükséges folyadékmennyiséget teából, kávéból, gyümölcsök, zöldségek levéből vagy az elfogyasztott ételből is lehet fedezni.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!