2009. augusztus 28., 12:232009. augusztus 28., 12:23
Fogszabályozás szempontjából gyermekkorban a következő időszakokat különböztetjük meg: 2–6 éves korig terjedő időszak (tejfogazat); 6–12 éves korig terjedő időszak (vegyes fogazat); 12–18 éves korig terjedő időszak (maradó fogazat). Az állcsontok és a fogazat rendellenességei túlnyomórészt fejlődési és növekedési zavarok okaként alakulnak ki, ezért általában abban az időszakban kell beavatkoznunk fogszabályozó kezeléssel, amikor az állcsontok növekedése még folyamatban van. Erre a legalkalmasabb a vegyes fogazati – azaz a gyermek 6 és 12 éves kora közötti időszak.
A fogazati eltéréseket ugyan később, a maradó fogazati időszakban, illetve felnőttkorban is lehet szabályozni, viszont ilyenkor az állcsontok szabálytalan növekedése miatt kialakult harapási eltéréseken már nem lehet változtatni fogszabályozó kezeléssel. Felnőttkorban sokszor már csak kompromisszumos megoldást lehet találni a szabályozásra, ahogy előfordulhat az is, hogy csak állcsontműtéttel lehet helyreállítani a normális harapást. Ezért kell tehát hangsúlyozni, mennyire fontos a gyermekeknél az időben felismert harapási eltérés, és annak megfelelő kezelése. Ezenkívül fontos az is, hogy ebben a korban még lehet kivehető készülékekkel kezelni az eltéréseket.
Előfordulhat ugyanakkor, hogy a kivehető készülékes kezelés nem váltja ki teljes egészében a későbbi rögzített fogszabályozós kezelést, viszont jelentősen megkönnyítheti azt, és lerövidítheti a kezelés idejét is. Az állcsontok és a fogazat eltérésének okai lehetnek öröklött vagy szerzett eltérések is. Azért fontos tudnunk ezekről, mert ha időben felismerjük őket, elkerülhetjük a fejlődési rendellenességek kialakulását. A szerzett eltérések okai lehetnek például: anyamellről való szopás hiánya, elégtelen rágás, gátolt orrlégzés, idő előtti tejfog-eltávolítás, gyermekkori fogbalesetek.
Ezek az összes fogazati rendellenességek 20%-át teszik ki, de elég sok kisgyereket érintenek, ha arra gondolunk, hogy az ujjszopás például nyitott harapás kialakulásához vezethet, vagy hogy például a rendellenes nyelés akár elülső, illetve oldalsó nyitott harapást is okozhat. Az eltérések kezelési lehetőségei nem csak annak fajtájától, de az életkortól is függnek. A 2–6 éves korig terjedő időszakban (tejfogazati időszak) legáltalánosabb a rossz szokások leszoktatására szolgáló, úgynevezett infant tréner. Ez egy szilikon alapanyagú készülék, amely elsősorban a normális izomfunkciót segíti. A 6–12 éves korig terjedő időszakban (vegyes fogazat) legjellemzőbb a különböző kivehető készülékekkel történő korrigálás, ritkábban a rögzített készülékes kezelés. A 12–18 éves korig terjedő időszakban (maradó fogazat) főleg a rögzített /multibond/ készülékek használhatók a szabályozásra.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.