Évente több mint 12 ezer gyermekbántalmazási esetet regisztrálnak hivatalosan Romániában – ide tartozik az is, amikor elhanyagolják vagy kizsákmányolják a kiskorúakat.
2014. október 10., 20:592014. október 10., 20:59
Ugyanakkor a szülők 54 százaléka kiabál rá azonnal a gyerekére, ha az rossz fát tesz a tűzre, 11 százalékuk pedig gondolkodás nélkül felpofozza, vagy például meghúzza a haját – derült ki az UNICEF (Egyesült Nemzetek Nemzetközi Gyermekgyorssegély-alapja) által Romániában készített felmérésből, amelynek eredményeit október elején tették közzé a Verbális erőszak megsebez elnevezésű kampány keretében.
A kampányt az Országos Gyermekjogvédelmi és Örökbefogadási Hatóság (ANPDCA) és a munkaügyi minisztérium Férfiak és Nők Közti Esélyegyenlőség Szakosztálya (DESFB) indította el az UNICEF-fel közösen. Célja, hogy felhívja a figyelmet a gyermekek rovására elkövetett erőszak mindenfajta formájára, különös tekintettel a verbális erőszakra.
A verbális erőszak az agresszió gyakori formája
A szervezet szakemberei rámutattak, a verbális erőszak az agresszió legelterjedtebb formája, amelynek súlyos következményei lehetnek a gyermek fejlődésére, az agy fejlődésére nézve is. A felmérés eredményei azt támasztják alá, hogy az erőszakos cselekedetek iskolában, utcán és otthon is előfordulnak.
A legtöbb esetben gondatlanság miatt történik meg az erőszakos cselekedet, amely lelki, testi és fizikai bántalmazást is maga után vonhat. Az UNICEF a legfőbb problémának azt tekinti, hogy a gyerekek ellen elkövetett erőszak – főként annak verbális és lelki formája (ilyen a kiabálás, megalázás, fenyegetés) és a testi fenyítés is (pofozkodás, haj meghúzása stb) elfogadottnak és toleráltnak számít Romániában.
Sandie Blanchet, a szervezet romániai képviselője szerint az agykutatás területén történt legutóbbi kutatások azt igazolják, hogy az erőszak bármilyen formája negatívan hat a gyerekek fejlődésére, és felnőttkorban is érezteti a hatását.
Az agressziót elszenvedett gyerekeknek kevés az önbizalmuk, jó eséllyel válnak ők maguk is erőszak elkövetőivé, nehezen tudnak összpontosítani a tanulás során, és az emberi kapcsolatok kialakításában is nehézségeik lehetnek. Szoros kapcsolat áll fenn a gyermekkorban elszenvedett erőszak és a felnőttkorban felbukkanó problémák között – ilyen a túlsúly, a depresszió, az infarktus veszélye, az alkohol- és drogfüggőség, dohányzás cukor- és rákbetegség.
A lelki bántalmazást nehezebb feltérképezni
„A gyermekek felé irányuló verbális agresszió – a kiabálás vagy megalázás – is nyilvánvalóan az erőszak egyik formájának tekinthető. Stresszreakciót és változásokat idéz elő a szervezetben és az agyban egyaránt, ez pedig kihat az illető egészségi állapotára egész hátralévő életére” – mutatott rá Sandie Blanchet.
A romániai felméréssel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a felnőttek nagy többsége önkéntelenül is követi szülei mintáját, így az erőszakos cselekedetek jó része a családokban, otthonokban történik. A testi bántalmazás nyomot hagy a gyerek testén, a lelki erőszak pedig jóval árnyaltabb, és sokkal nehezebb beazonosítania az áldozatnak és a kívülállóknak is. Mindazonáltal a következményei éppolyan súlyosak, mint a testi erőszaknak.
A felmérés eredményeiből az is kiderült, hogy a romániaiak 60 százaléka megszokottnak tartja a családban történt bántalmazást. Mivel ez a külvilág számára gyakran nem derül ki, és a gyerekek elleni erőszak elfogadottnak számít, a legtöbb esetben nem is derül fény rá. Sandie Blanchet elmondta, a most indított kampány keretében szociális munkások és egészségügyi asszisztensek fogják segíteni a közösséget az erőszak elleni küzdelemben, arra ösztönzik a szülőket, hogy pozitív nevelési eszközökhöz folyamodjanak.
A kampányban résztvevők egyrészt azt az üzenetet fogják közvetíteni a közösség tagjai felé, hogy mennyire szükséges felismerni az erőszak különféle formáit, ugyanakkor tanácsadásban részesítik a szülőket, és gyermekgondozásban illetékeseket. Ennek érdekében a szakembereknek egy útmutatót bocsátanak rendelkezésükre, hogy csökkenthessék helyi szinten az erőszakos cselekedetek gyakoriságát.
Az UNICEF-et 1946-ban hozta létre az ENSZ közgyűlése, hogy segítsen a II. világháború utáni Európában a fagyoskodó, éhező és beteg gyerekeken. Ma az ENSZ szakosított szervezete, tevékenységét 1965-ben Nobel-békedíjjal ismerték el.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!