Az új tanév kezdetén a számos teendő között arra is érdemes odafigyelni, hogy tízóraira és uzsonnára mit és hogyan visznek a gyerekek az iskolába. Sok családban gondot okoz a diákok napközbeni étkeztetése, a reggeli rohanásban gyakran nincs idő bőséges reggelire, egészséges tízórai készítésére.
2016. szeptember 24., 23:022016. szeptember 24., 23:02
Ha a szülő befizet az iskolai étkezdébe, még nem biztos, hogy a gyermek a menüt meg is eszi, arról nem is beszélve, hogy azt sem tudhatjuk, milyen alapanyagokból készül az étel, csak sejtjük. Gyakran az uzsonna is kimarad, vagy nassolás lesz belőle, és a szülők leggyakrabban csak a vacsorát és a hétvégi étkezéseket tudják ellenőrizni. Pedig nem mindegy, hogy a gyermek mit, mikor és mennyit eszik. Unalomig ismételt közhely, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés.
Különösen igaz ez a gyermekeknél, akiknek sok energiára van szükségük, hogy az iskolában helytálljanak. Ugyanilyen fontos a tízórai is, mert az éhes gyerek kevésbé tud koncentrálni. Az sem mindegy, hogy ezek az étkezések miből állnak. Ha zsebpénzt adunk, amelyet a büfében költ el a csemeténk, nagy valószínűséggel péksüteményekre költi, de ez még a jobbik eset, ugyanis ezeken a helyeken édességet is lehet kapni, és könnyen elcsábulhat ezek láttán.
Reggelizzen a gyerek
A magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) összegyűjtötte a legfontosabb szempontokat, hogy a gyerekek a főétkezések között is jót és jól ehessenek. Zoltai Anna, a NÉBIH Vendéglátás- és Étkeztetés Felügyeleti Osztályának vezetője az M1 aktuális csatorna műsorában nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy soha ne engedjük reggeli nélkül iskolába a gyerekeket.
Az iskolába csomagolt elemózsia elkészítésére szánjunk elég időt, reggelente frissen készítsük el a tízóraira, uzsonnára szánt ételt a korábban beszerzett alapanyagokból. Az általános élelmiszer-biztonsági szabályok betartása az uzsonna elkészítésekor is elengedhetetlen: mielőtt hozzáfogunk, alaposan mossunk kezet, használjunk tiszta eszközöket, és legyen külön vágódeszka a hozzávalók előkészítéséhez.
A gyermekeknek gyakori és változatos táplálkozásra van szükségük, az iskolai kisétkezésekhez azonban élelmiszer-biztonsági szempontból is biztonságos ételeket csomagoljunk. Ilyenek például a nem édes péksütemények, kenyerek, a melléjük csomagolt, jól átsült hússzeletek, a hűtést nem igénylő húskészítmények, a kemény sajtfélék és müzliszeletek. Ami viszont kerülendő, az az édesség, a cukorka, a csokoládé, az édes kekszek és az édes sütemények.
Az édes üdítők helyett inkább hűtött vizet és szezonális gyümölcsöt, zöldséget csomagoljunk, és különösen a kisebb gyerekeknek ezt előre szeleteljük fel. A gyümölcsök közül körtét, almát, szilvát, szőlőt javasolt a szakember. Zoltai Anna felhívta a figyelmet: veszélyes, ha nem megfelelően kezelt élelmiszert fogyasztanak a gyerekek, az ő szervezetük ugyanis a felnőttekénél is érzékenyebb. A gyerekek ugyanakkor nem tudnak különbséget tenni a romlott és a nem romlott étel között.
Gyorsan romlandó élelmiszereket – pástétomokat, halas vagy tojáskrémeket – ne vigyen a gyerek tízóraira, uzsonnára meleg időben. A téliszalámi, a kolbászfélék nem romlanak meg egy nap alatt, a sajtok közül pedig a keményebb sajtot válasszuk. Annak érdekében, hogy a gyerekek el is fogyasszák az iskolában a tízóraira, uzsonnára csomagolt ételt, érdemes velük megbeszélni, hogy mit szeretnének. Az semmiképpen nem jó, ha a gyerek éhes az iskolában, mert az kihat a teljesítményére is, hangsúlyozta Zoltai Anna.
Vonzóvá tett tízórai
Az egészséges ételektől a gyerekek általában viszolyognak, azonban ha csábítóvá tesszük néhány trükkel, akkor bármit el tudunk „adni” gyermekünknek. Hogyan teheti a szülő vonzóbbá a gyerek számára a tízórait? Szerezzünk be egy nagy műanyag dobozt, és ebbe tegyük az ételeket. A dobozt akár ki is dekorálhatjuk. A szendvicseket vágjuk háromszög alakúra, tegyünk a sajtok és felvágottak alá salátalevelet, retket vagy paprikát karikákra vágva, ízesítsük kevés majonézzel, mustárral. Az almát konyharuhával jól dörzsöljük át, hogy csillogó legyen.
Ha csomagolunk nyers zöldséget, ahhoz készítsünk mártogatóst. Csomagoljunk innivalót is, készíthetünk előző este egy adag gyümölcs- vagy zöld teát, amit mézzel és citromlével ízesítünk, vagy csomagolhatunk gyümölcslevet is. Kenyérbe nemcsak felvágottat és sajtot tehetünk, de készíthetünk túró- vagy vajkrémeket is, hogy változatos legyen a tízórai.
A kenyeret, zsömléket ha lefagyasztjuk, és előző este kivesszük a mélyhűtőből, reggelre friss pékáruból készíthetjük a finomságokat. Reggelire ideális például a müzli mézzel és aszalt gyümölcsökkel, magvakkal, rántotta teljes kiőrlésű kenyérrel, gyümölcslé. Tízóraira és nassoláshoz az aszalt gyümölcs, teljes kiőrlésű keksz, joghurt mézzel és aszalt gyümölccsel, olajos magvak, nyers zöldségek a legegészségesebbek.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!