Fotó: Kölnei Lívia
A hagyományos család korszerű, biztonságos, tagjainak szellemi, fizikai egészségét is őrzi, egyszóval érték. A hagyományos családkép erősítéséről szerveztek szakmai beszélgetést a háromszéki Dálnokon.
2016. június 18., 17:472016. június 18., 17:47
A hagyományos család korszerű, biztonságos, tagjainak szellemi, fizikai egészségét is őrzi, egyszóval érték, és nemcsak azért, mert a társadalom megtartó alapközössége, hanem azért, mert családban élni jó – hangzott el a háromszéki Dálnokon szervezett találkozón.
A magyarországi Média a Családért Alapítvány és a Képmás magazin azért hozta létre tíz éve a Családbarát Médiáért díjat, hogy az újságírókat arra ösztönözzék: a divatos irányzatokkal szemben hatásosan érvelve, pozitív példákkal erősítsék a hagyományos családképet. Ezt a díjat terjesztették ki ettől az évtől a határon túli magyar újságírók körére, a díj odaítélésének feltételeit nemrég a háromszéki Dálnokban, a Gál-kúriában tartott szakmai találkozón ismertették. Szám Kati, a Képmás főszerkesztője, az alapítvány elnöke, Molnár-Bánffy Kata lapigazgató, Kölnei Lívia szerkesztő, valamint az Erdélyből, Kárpátaljáról és Délvidékről érkezett huszonhét újságíró személyes tapasztalatokat megosztva, a családokat érő kihívásokról, a helyi adottságokról számolt be.
Skype-apák, csonka családok
Kiderült, Magyarországon a médiában megjelenő hamis családképek – a szappanoperákban bemutatott, az elkötelezettségtől rettegő párok, a megoldandó feladatnak vagy éppen cukiságnak tekintett gyerekek – vagy a hagyományos családot kikezdő törekvések, például a torzan értelmezett genderelmélet rombolják leginkább a hagyományos családmintát.
A határon túli magyarság számára a külföldi munkavállalás elterjedése miatt jelenséggé vált skype-apukák és csonka családok, nagyszülőkre hagyott gyerekek problémája, vagy éppen a vegyes házasságokban az identitásvesztés jelenti a gondot. Az alapítvány és a magazin minden hónapban díjazza a családról megjelent anyagokat, ezek közül választják ki az év végén az 500 ezer forintos fődíj nyertesét. A határon túli kuratórium tagjai Erdélyből Csinta Samu író, újságíró, a Vajdaságból Tóth Lívia, a Hét Nap főszerkesztő-helyettese, Kárpátaljáról Kőszeghy Elemér, a Kárpáti Igaz Szó főszerkesztője.
A jelképes hamuban sült pogácsa
A szakmai találkozó része volt a Sepsiszentgyörgyön megtartott Családminták a mesékben című Képmás-est, ahol Szám Kati főszerkesztő Kádár Annamária marosvásárhelyi pszichológussal beszélgetett a családról, a gyereknevelés buktatóiról, nehézségeiről. „A mese, az emberi történet már rég része a pszichológiának, az emberi történetek, a saját életmesénk, a fejlődés-, a személyiség-lélektan, sőt a klinikai pszichológia része, hiszen az eseményeket nem tudjuk megváltoztatni, de az újramesélésükkel azt igen, hogy ezekről miként gondolkodunk” – szögezte le már a beszélgetés elején Kádár Annamária.
Gyakorlati kérdésekre kitérve kifejtette, ha 8-9 éves kor előtt egy gyerek húsz percnél hosszabb ideig nézi a tévét, a készen kapott képek gátolják a belső képalkotás kialakulását. Ha a mesét csak hallja a gyerek, akkor képzeletében csak olyan képeket alkot hozzá, amit a lelke sérülés nélkül elbír: ezért nem jelent gondot, ha a Piroskát és a nagymamát felfaló farkasról mesélünk. Nem káros a mesében az erőszak, hiszen a jó győzelme csak abban az esetben katartikus, ha a rossz is része a mesének, részletezte a pszichológus.
Kádár Annamária fontosnak tartja a saját mesét, a hétköznapok történéseinek újramesélését, amiből soha nem szabad kiradírozni a negatív elemeket. A most divatos jelenségre is kitért, a kapunyitási pánikra, amikor a fiatal nem akarja elhagyni a „mamahotelt”, hogy kiépítse, megélje a saját életét, de erre is választ adnak a mesék, hiszen szinte minden történet azzal kezdődik, hogy a hős elindul, és az útján nem fogja a kezét az édesanyja, hanem csak feltarisznyálja hamuban sült pogácsával. Hangsúlyozta, a szülő minden téren, még a médiafogyasztási szokásokban is elsősorban a saját példájával nevel.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!