Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.
2024. március 08., 12:422024. március 08., 12:42
– Saját tapasztalataiból kiindulva milyen nehézségekkel néz szemben egy helyi termelő?
– Annak ellenére, hogy alapszakmám szerint egészségügyi asszisztens vagyok, az élet mégis úgy hozta, hogy az agrárgazdaság vonalon kezdtem el továbbtanulni, így eléggé kikövezettnek tekinthető az utam a gyümölcstermesztés irányába. Apránként, kis lépésekkel sikerült egy körtést felvásárolnom, és a mai nap már ez jelenti a megélhetési forrásomat is.
Ha nincs vagy nem elégséges a termés, akkor vásárlás sincs annyi, amennyi kellene.
A természeti viszontagságok mellett abban az értelemben is egyedi az esetünk, hogy termékeinkkel nincs lehetőségünk bekerülni a nagy tömegeket vonzó szupermarketekbe. Felvetődik természetesen annak a kérdése is, hogy egyáltalán szeretnénk-e abba a körbe tartozni. A multiknál pontos szabványoknak kell megfelelni, ahol a termékek külleme az elsődleges, mintsem a minősége, az íze. Ezek a vállalatok általában azt szeretnék, hogy az az alma, körte egyforma legyen, nem számít, ha esetleg nem is finomak.
Egyszerre előny és hátrány is, hogy nem rúgunk labdába a multikkal, hiszen így mindenki saját magának kell kialakítsa a klienskörét. Viszont, ha sikerül ezt kialakítani, akkor a kölcsönös bizalmon alapul a kereskedelem, és a vásárlók általában visszatérnek ahhoz a termelőhöz, akit megszerettek.
Gergely Levente, agrárszakember és gyümölcstermesztő
Fotó: REL-kampány
– Milyen előnyét látja a helyi termékeknek?
– Elsősorban a nagyobb fajtaválasztékot emelném ki, hiszen a helyi termelőnél egy adott gyümölcsből többféle elérhető. A multinacionális vállalatok kínálatában azok a gyümölcsök elérhetőek, amelyek igazán rezisztensek. Annak is kell lenniük, mivel a legtöbb esetben hatalmas távolságokat utaznak különböző utazási eszközökön, emiatt a tartósítószerek tömkelegét kell megkapniuk.
A helyi termelőktől való vásárlás másik nagy előnye, hogy személyes kapcsolatot tudunk kialakítani. A termelő és a vásárló ismeri egymást, a vásárlás a kölcsönös bizalmon alapszik. Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást. Ugyanakkor ezek az emberi kapcsolatok sok esetben akár éveket is felölelnek, hiszen a vásárlóinkkal akkor is tartanunk kell a kapcsolatot, amikor esetleg nincsen termés. Viszont azt tapasztaljuk, hogy klienseinket nem tántorítja el egy-egy rosszabb év, hanem mindig visszatérnek hozzánk. Ez a nagy vállalkozások esetében nem mindig működik, mert ha valaki csalódott egy üzletláncban, akkor nagy eséllyel nem fogja többé őket választani.
Bár kissé ütött-kopott az adott gyümölcs, de akkor is legyen finom és jóízű
Fotó: REL-kampány
Az ipari szintű élelmiszer-előállításban nincs idő és energia a magasszintű minőség megteremtésére, mert a tömegek kiszolgálása és a profit növelése a fő cél. A helyi termelők szívüket, lelküket beleteszik a munkájukba, és az a cél vezérli őket, hogy az egészségre és a környezetre gyakorolt hatásukkal is pozitív lenyomatot hagyjanak.
Fotó: REL-kampány
A gazdasági szempontok sem elhanyagolhatóak, hiszen, ha a helyi termelők termékeit részesítjük előnyben, akkor megteremthetjük a tőke térségen belüli áramlását. Ha helyben maradunk, és helyit vásárolunk, akkor a pénz sem áramlik ki az országból.
Interjúalanyunk, Gergely Levente március 9-én előadást tart a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének meghívására a Civitas Alapítvány előadótermében (Székelyudvarhely, Solymossy utca 29. szám). Tematikák között fog szerepelni a gyümölcsfák ültetése, indító -, alakító -, termőkori -, valamint ifjító metszése. Az eseményre szeretettel várnak minden érdeklődőt. Részleteket ide kattintva találnak.
Ha Ön is fontosnak tartja támogatni a helyi termelőket, számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, akkor támogassa a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányt azzal, hogy megosztja ismerőseivel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradjon velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Ha szeretne helyi, zamatos, megbízható forrásból származó élelmiszereket vásárolni, akkor térjen be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, Solymossy utca 31. szám). Interjúinkat meghallgathatja a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhat meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL
(X – fizetett hirdetés)
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!