Fekete- és tőzegáfonya, szeder, málna, fenyőrügy és gomba. Csak néhány helyi alapanyag, amely rendszeresen előfordul a Tofigem műhelyében. Tófalvi Zita fenyőkúti termelőt kérdeztük arról: valóban egészségesebbek a helyi termékek a bolthálózatokban található társaikhoz képest? Egyáltalán miért éri meg REL-ből, azaz rövid ellátási láncból vásárolni?
2023. október 06., 11:592023. október 06., 11:59
– Mikor kezdtek el gyümölcs- és zöldségfeldolgozással foglalkozni?
– A Tofigem márkánk története 2016-ra nyúlik vissza, amikoris még saját kezűleg gyűjtöttük be a különböző gyümölcsöket, termesztettük a zöldségeket. Az első időszakban Fenyőkúton, ahol élünk, sokan nem hittek a családi vállalkozásunkban, de szerencsére az idő minket igazol. Szokták mondani, hogy senki sem lehet próféta a saját hazájában, ezért nagyfokú bátorság kell belevágni bármilyen vállalkozásba. De hiszem, hogyha kitartunk a minőségi termékek készítése mellett, akkor előbb-utóbb a siker sem marad el.
és tudatában vagyunk annak, hogy úgy a családunknak, mint a közösségnek, vásárlóinknak is jót teszünk a helyi alapanyagokból készült termékek népszerűsítésével. Az évek során a vásárlói igények megnövekedése miatt a termékkínálatunkat is bővítenünk kellett, így ma már az alapanyagok bizonyos részét felvásároljuk, de mindig szem előtt tartjuk, hogy közelről szerezzünk be.
Fotó: REL-KAMPÁNY
– Miért tartják fontosnak megtanítani a vásárlóikat, hogy a mindennapi élethez szükséges termékeiket rövid ellátási láncból szerezzék be?
– Ha például valaki a Helyénvaló boltból vásárol, akkor biztos lehet benne, hogy az adott termék nem ment át száz kézen.
hogy így az adott gyümölcs, zöldség minél inkább megőrizhesse a benne található vitamin- és ásványianyag koncentrációt. Például a mi műhelyünkben maximum egy napnál többet nem állnak az alapanyagok, hanem igyekszünk még a megvásárlás napján elkészíteni belőlük a termékeket. Ezáltal sokkal egészségesebbek a helyi termékek, szemben a különböző üzletláncokban megtalálható társaiknál. Ha valaki cukormentes változatot vásárol nálunk, az tudhatja, hogy semmilyen édesítőszert vagy plusz adalékanyagot nem tartalmaznak termékeink, csak a tiszta gyümölcs van az üvegben.
Fotó: REL-KAMPÁNY
Gyakorlatilag mi kistermelők nem is vagyunk képesek hatalmas mennyiségek előállítására, így nem is lehetne bekerülni egy multinacionális vállalat polcaira. Ennek ellenére nincs okunk panaszra, mert egyik termékünk sem marad szégyenben, jóval a szavatossági idő lejárta előtt elfogynak.
Talán ezzel magyarázható, hogy egy adott termék soha nem tud ugyanolyan ízű lenni, hiszen magán hordja a készítője lelkiállapotát is az elkészítés pillanatában.
– Több értéket hordoznak magukban a helyi termékek a multinacionális boltok polcain megtalálható társaikhoz képest?
– Határozottan azt tudom mondani, hogy az, aki rövid ellátási láncokból szerzi be élelmiszereit már elérkezett egy tudatosabb életmódhoz. Akár a Helyénvaló boltban, akár itt nálunk Fenyőkúton vásárol valaki tőlünk, szóba állunk a vásárlóval, elmondjuk vagy akár meg is mutatjuk neki, hogy az alapanyagokat honnan szerezzük be, és hogyan dolgozzuk fel. Fenyőkút például híresen jó áfonyalelőhelynek számít, de ugyanúgy vásárolunk fel málnát, szedret a Hargitáról is.
Egyik ilyen termékünk például a gyömbérszörp extrákkal, amely nem csak gyömbért, hanem fenyőrügyet, gyermekláncfűt és kakukkfűvet is tartalmaz. Kiváló immunrendszererősítőnek számító alapanyagokat, gyógynövényeket párosítottunk össze, amely az őszi, téli megfázásos időszakban igazi védelmet nyújthat. Bár a gyömbér nem helyi, viszont a vásárlóink kérték, hogy csempésszük be ezt az alapanyagot is a repertoárunkba. Emellett persze kínálatunkban megtalálhatóak az értisztító, vérnyomáscsökkentő, teljes szervezettisztító vagy éppen ízületi panaszok ellen használható készítmények is.
Fotó: REL-KAMPÁNY
– Ha már közösség nevelő szándék, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy műhelyük rendszeresen otthont ad különböző csoportok számára, hogy betekintést nyerhessenek egy önfenntartó gazdaság mindennapjaiba. Meséljen erről!
– Az idén 30 éves Civitas Alapítványnak köszönhetően folyamatosan lehetőségem van fejleszteni magam. Képzéseik, előadásaik alkalmával olyan embereket hoznak össze, akik hasonló munkaterületen dolgoznak, hasonló problémákkal szembesülnek, így állandó jelleggel lehetőségünk van a tapasztalatcserére. Hálás vagyok, hogy ennek a közösségnek köszönhetően nap mint nap új ismeretekre tehetek szert. A gyógynövényekkel kapcsolatos hobbim is egy képzésnek köszönhetően bontakozott ki néhány éve. Időközben azonban akkorára duzzadt, hogy a Határtalanul program keretében
Mindig meglepődnek azon, hogy Fenyőkúton például a mai napig nincsen gyógyszertár, és a különböző betegségeket gyógynövényekkel gyógyítunk. Számomra sokkal fontosabb megtanítani akár a fiatalabb, de az idős generációt is arra, hogy maguk gyűjtsék be a számukra szükséges gyógynövényeket, minthogy én értékesítsem őket. Gyakorlatilag olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy olyan helyen élhetünk, ahol az erdő, mező minden nyavalyánkra gyógyírt nyújt. Ezt meg kell becsülnünk.
Ha Te is fontosnak tartod támogatni a helyi termelőket, számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, akkor támogasd a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányt azzal, hogy megosztod ismerőseiddel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradj velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Sőt, ha szeretnél helyi, zamatos, megbízható forrásból származó szörpöket kóstolni, akkor térj be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, II. Rákoczi Ferenc utca 15. szám), hiszen egész szeptemberben ingyenes szörpkóstolás zajlik. Interjúinkat meghallgathatod a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL
(X – Fizetett hirdetés)
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.
Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.