Az ősz a betakarítások ideje, mostanra érik be a munka gyümölcse a kertben, és a természet is gazdagon teríti asztalát. A kora őszi piacon illat- és színorgia kápráztathat el, és nemcsak a nemes zöldségek, gyümölcsök kapnak helyet, hanem az ősszel még ízletesebb „levelesek” is, mint a sóska, spenót, kelkáposzta.
2015. szeptember 12., 15:402015. szeptember 12., 15:40
A kora őszi napfény, a vénasszonyok nyara még a nyár hangulatát idézi, azonban gondolva az elkövetkezendő hideg időszakra, sok háziasszony hozzálátott már a téli zöldség-gyümölcs eltevésnek.
Érlelő őszi napfény
A paprika, paradicsom, uborka, spárgatök, cukkini még az őszi napfényben is tovább érik, ezért hagyjuk őket a szabadban addig, amíg a hőmérséklet megengedi. Hasonlóképpen a talajban maradhat a sárgarépa, fehérrépa, zeller, cékla és póréhagyma, amíg az éjszakai fagyok be nem köszöntenek. Sok káposztaféle most érik, a fejes káposztából készített savanyú káposzta az egyik leggazdagabb C-vitamin-forrásunk a téli vitaminszegény időszakban. A brokkoli is tovább maradhat a szabadban, jól tűri a kisebb fagyokat, hasonlóképpen a kelbimbó, amely kifejezetten fagytűrő, télen a hó alól is szedhető. Még a fagy beállta előtt szedjük le a zöld paradicsomot is, kamrában tárolva hamarosan beérik.
A betakarított vörös- és fokhagymát szárítsuk meg és fonjuk össze. Mindkét hagymaféle tárolására jól szellőztethető, hűvös kamra a legalkalmasabb, ahol felfüggesztve egész tavaszig frissen tartható. A burgonya betakarítására a napos kora őszi napokat válasszuk, hogy a termés megszáradjon. Sötét, hűvös, jól szellőző pincében tárolható. Számos alma- és körtefajta most érik be, azonban ne szedjük le ezeket túl korán, mert aroma- és ízanyagaik csak akkor fejlődnek ki, ha már teljesen megértek. Hűvös, enyhén nyirkos, levegős helyen történő tárolással szinte a tél végéig fedezi vitaminigényünk egy részét. Nagyon fontos, hogy a zöldségeket ne tároljuk a gyümölcsökkel együtt, mert a gyümölcsök átveszik a zöldségek jellegzetes illatát.
Hogyan főzzünk szilvaízet?
És itt van a szilvaszedés ideje. Nagyanyáink receptjét követve szilvából készíthető legkönnyebben cukor nélküli lekvár. A legfontosabb hogy alapanyagként csak érett, egészséges, tiszta gyümölcsöt használjunk. Fontos, hogy a befőttesüvegek is tiszták legyenek – az üvegek csíramentességének egyik legegyszerűbb módja az üvegek és fedők kimosása utáni forró vízben történő kifőzés. Ehhez tegyünk fel egy minél nagyobb lábasban vizet, és mikor elkezd forrni, takaréklángon hagyva tegyük bele óvatosan az üvegeket facsipesszel anélkül, hogy kézzel hozzáérnénk. Néhány perc főzés után szintén csipesszel szedjük ki az üvegeket, majd miután lefelé fordítva kicsurgattuk belőle a felesleges vizet, még melegen töltsük bele a lekvárt.
Régen a lekvárt szabadtéri üstben teljes napon át főzték és az így készített szilvalekvár cukor- és tartósítószer-mentesen, agyagedényben tárolva, lefedés nélkül is szinte bármeddig elállt. A mai konyhai körülmények között is bátran nekiláthatunk a szilvalekvár főzésének. Érdemes nagy fazekat választani, amelyben könnyen keverhetjük a lekvárt.
A legnagyobb veszélyt a leégés jelenti, amelyet megakadályozhatunk, hogy ha a fazék alá helyezett vaslapra vékony rétegben sót terítünk. A lekvárt addig kell főzni, amíg annyira sűrű nem lesz (5–7 óra), hogy megáll benne a fakanál. Ezután forrón töltsük a kifőzött üvegekbe, zárjuk le és tegyük száraz dunsztba. Természetes tartósítószerként kevés ízletes fahéjat, üvegenként 1-2 szem szegfűszeget hozzáadva biztosan eláll a tél folyamán.
Gyümölcsaszalás
Az aszalás a legolcsóbb, mindenki által kivitelezhető tartósítási eljárás. Az aszalt gyümölcsben koncentráltan találhatók a friss gyümölcs értékes tápanyagai, így télen is élvezhetjük a nyári nap raktározta ízeket. Az aszalt gyümölcsök kitűnő rostforrások is egyben. Aszalásra szinte minden gyümölcs alkalmas, de különösen a szilva, alma, körte, sárgabarack és néhány zöldségféle is, így a sárgarépa, zeller, csicsóka. A nyári aszalásra legalkalmasabb a meleg, félárnyékos, jól szellőző hely. A fáradt őszi napfény már nem elegendő a gyümölcs és zöldség kiszáradásához.
Akinek van házi aszalója, az könnyebb helyzetben van. Akiknek nincs, azok a konyha és lakás meglévő fűtőalkalmatosságait kihasználva végezhetik el az aszalást. Langyosan tartott fűtőtest, előre bemelegített, majd lekapcsolt sütő egyaránt alkalmas a gyümölcs kiszárítására. Akár egy falapon, akár tepsiben szeretnénk aszalni, fontos, hogy a terményeket mindig csak egy rétegben rakjuk. Aszalás után a terméket hagyjuk néhány óráig szellőzni, levegőn állni, hogy a levegőből a vizet felvéve ne töredezzen széjjel. Az aszalt gyümölcsöt szellős, hűvös helyen vászonzsákban felfüggesztve vagy jól zárható üvegedényben tároljuk.
Az aszalt gyümölcsöt sokféleképpen felhasználhatjuk. Fogyasztás előtt mindig mossuk meg és áztassuk be akár egész éjszakára is. Fogyaszthatjuk csemegeként, édesség helyett desszertként vagy akár étkezések között is. Változatosabbá tehetjük étrendünket, felhasználhatjuk gyümölcskenyér, gyümölcsleves készítéséhez, gyümölcssalátához.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!