Betakarítás, tárolás – Készülődés a télre

Betakarítás, tárolás – Készülődés a télre

Az ősz a betakarítások ideje, mostanra érik be a munka gyümölcse a kertben, és a természet is gazdagon teríti asztalát. A kora őszi piacon illat- és színorgia kápráztathat el, és nemcsak a nemes zöldségek, gyümölcsök kapnak helyet, hanem az ősszel még ízletesebb „levelesek” is, mint a sóska, spenót, kelkáposzta.

Kiss Judit

2015. szeptember 12., 15:402015. szeptember 12., 15:40

A kora őszi napfény, a vénasszonyok nyara még a nyár hangulatát idézi, azonban gondolva az elkövetkezendő hideg időszakra, sok háziasszony hozzálátott már a téli zöldség-gyümölcs eltevésnek.

Érlelő őszi napfény

A paprika, paradicsom, uborka, spárgatök, cukkini még az őszi napfényben is tovább érik, ezért hagyjuk őket a szabadban addig, amíg a hőmérséklet megengedi. Hasonlóképpen a talajban maradhat a sárgarépa, fehérrépa, zeller, cékla és póréhagyma, amíg az éjszakai fagyok be nem köszöntenek. Sok káposztaféle most érik, a fejes káposztából készített savanyú káposzta az egyik leggazdagabb C-vitamin-forrásunk a téli vitaminszegény időszakban. A brokkoli is tovább maradhat a szabadban, jól tűri a kisebb fagyokat, hasonlóképpen a kelbimbó, amely kifejezetten fagytűrő, télen a hó alól is szedhető. Még a fagy beállta előtt szedjük le a zöld paradicsomot is, kamrában tárolva hamarosan beérik.

A betakarított vörös- és fokhagymát szárítsuk meg és fonjuk össze. Mindkét hagymaféle tárolására jól szellőztethető, hűvös kamra a legalkalmasabb, ahol felfüggesztve egész tavaszig frissen tartható. A burgonya betakarítására a napos kora őszi napokat válasszuk, hogy a termés megszáradjon. Sötét, hűvös, jól szellőző pincében tárolható. Számos alma- és körtefajta most érik be, azonban ne szedjük le ezeket túl korán, mert aroma- és ízanyagaik csak akkor fejlődnek ki, ha már teljesen megértek. Hűvös, enyhén nyirkos, levegős helyen történő tárolással szinte a tél végéig fedezi vitaminigényünk egy részét. Nagyon fontos, hogy a zöldségeket ne tároljuk a gyümölcsökkel együtt, mert a gyümölcsök átveszik a zöldségek jellegzetes illatát.

Hogyan főzzünk szilvaízet?

És itt van a szilvaszedés ideje. Nagyanyáink receptjét követve szilvából készíthető legkönnyebben cukor nélküli lekvár. A legfontosabb hogy alapanyagként csak érett, egészséges, tiszta gyümölcsöt használjunk. Fontos, hogy a befőttesüvegek is tiszták legyenek – az üvegek csíramentességének egyik legegyszerűbb módja az üvegek és fedők kimosása utáni forró vízben történő kifőzés. Ehhez tegyünk fel egy minél nagyobb lábasban vizet, és mikor elkezd forrni, takaréklángon hagyva tegyük bele óvatosan az üvegeket facsipesszel anélkül, hogy kézzel hozzáérnénk. Néhány perc főzés után szintén csipesszel szedjük ki az üvegeket, majd miután lefelé fordítva kicsurgattuk belőle a felesleges vizet, még melegen töltsük bele a lekvárt.

Régen a lekvárt szabadtéri üstben teljes napon át főzték és az így készített szilvalekvár cukor- és tartósítószer-mentesen, agyagedényben tárolva, lefedés nélkül is szinte bármeddig elállt. A mai konyhai körülmények között is bátran nekiláthatunk a szilvalekvár főzésének. Érdemes nagy fazekat választani, amelyben könnyen keverhetjük a lekvárt.

A legnagyobb veszélyt a leégés jelenti, amelyet megakadályozhatunk, hogy ha a fazék alá helyezett vaslapra vékony rétegben sót terítünk. A lekvárt addig kell főzni, amíg annyira sűrű nem lesz (5–7 óra), hogy megáll benne a fakanál. Ezután forrón töltsük a kifőzött üvegekbe, zárjuk le és tegyük száraz dunsztba. Természetes tartósítószerként kevés ízletes fahéjat, üvegenként 1-2 szem szegfűszeget hozzáadva biztosan eláll a tél folyamán.

Gyümölcsaszalás

Az aszalás a legolcsóbb, mindenki által kivitelezhető tartósítási eljárás. Az aszalt gyümölcsben koncentráltan találhatók a friss gyümölcs értékes tápanyagai, így télen is élvezhetjük a nyári nap raktározta ízeket. Az aszalt gyümölcsök kitűnő rostforrások is egyben. Aszalásra szinte minden gyümölcs alkalmas, de különösen a szilva, alma, körte, sárgabarack és néhány zöldségféle is, így a sárgarépa, zeller, csicsóka. A nyári aszalásra legalkalmasabb a meleg, félárnyékos, jól szellőző hely. A fáradt őszi napfény már nem elegendő a gyümölcs és zöldség kiszáradásához.

Akinek van házi aszalója, az könnyebb helyzetben van. Akiknek nincs, azok a konyha és lakás meglévő fűtőalkalmatosságait kihasználva végezhetik el az aszalást. Langyosan tartott fűtőtest, előre bemelegített, majd lekapcsolt sütő egyaránt alkalmas a gyümölcs kiszárítására. Akár egy falapon, akár tepsiben szeretnénk aszalni, fontos, hogy a terményeket mindig csak egy rétegben rakjuk. Aszalás után a terméket hagyjuk néhány óráig szellőzni, levegőn állni, hogy a levegőből a vizet felvéve ne töredezzen széjjel. Az aszalt gyümölcsöt szellős, hűvös helyen vászonzsákban felfüggesztve vagy jól zárható üvegedényben tároljuk.

Az aszalt gyümölcsöt sokféleképpen felhasználhatjuk. Fogyasztás előtt mindig mossuk meg és áztassuk be akár egész éjszakára is. Fogyaszthatjuk csemegeként, édesség helyett desszertként vagy akár étkezések között is. Változatosabbá tehetjük étrendünket, felhasználhatjuk gyümölcskenyér, gyümölcsleves készítéséhez, gyümölcssalátához.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)