„Részegszemüveg” a józan életért

Prevenciós programok segítségével próbálják felhívni a fiatalok figyelmét a túlzott alkoholfogyasztás, és más tudatmódosító szerek fogyasztásának veszélyeire a Gyulafehérvári Caritas Ki-Út konzultációs programjának munkatársai, immár negyedik éve.

Krónika

2015. szeptember 26., 17:162015. szeptember 26., 17:16

Mivel Hargita megyében is az tapasztalható, hogy az alkoholt már nagyon korán, 11-12 évesen kipróbálják a gyerekek, ezért egyre fontosabbá válik a megelőzés. A Ki-Út konzultációs program a Hargita Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság, valamint Székelyudvarhely polgármesteri hivatala támogatásával nemrég olyan speciális szemüvegeket szerzett be, amelyek az alkoholfogyasztás okozta különböző erősségű érzékcsalódásokat szimulálják, mint például a kettős látás, szem-kéz koordináció zavara, egyensúlyzavar stb.

A prevenciós órákat arra építették fel, hogy a fiatalok kipróbálhassák ezeket a szemüvegeket, és józan fejjel átéljék, miként módosítja érzékszerveiket, reakcióidejüket már a kis mennyiségű alkohol is. A szakemberek által vezetett gyakorlatok, a megbeszélés és a hiteles információk átadása tudatosíthatja a fiatalokban a veszélyeket, figyelmeztetheti a csapdákra. A prevenció célja az egészséges életmód kialakításához szükséges képességek megerősítése, tudatosítása, mint a felelős döntéshozatal és a nemet mondás.

A program munkatársai már a tanév elején felkeresték az iskolákat, hogy prevenciós órák keretében hívhassák fel a diákok figyelmét a veszélyekre. „Igyekszünk olyan foglalkozásokat tartani, ahol lehetőséget teremtünk a kérdések és a kételyek átbeszélésére. Ez pedig ösztönzi a segítségkérést, és elősegíti, hogy a fiatalok átgondoltan hozzák meg döntéseiket” – mondta Bokor-Péter Szabolcs, a program koordinátora.

Borota Gábor, a Ki-Út csíkszeredai munkatársa szerint a megelőzési céllal tartott előadások tetszenek a diákoknak. „A visszajelzések alapján nagy hatást gyakorol a fiatalokra a részegszemüveges akadálypálya. A foglalkozások során gyakran rádöbbennek veszélyeztetettségükre, de olyan eset is előfordult, amikor egy diák arra jött rá, hogy az alkoholizmus a szűk családját is közvetlenül érinti”-mondta Borota Gábor.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás