2007. március 28., 00:002007. március 28., 00:00
Szentmártoni Károly azakác-, a hárs- és a vegyes mézen kívülolyan különlegességeket is kínál azédes termék kedvelőinek, mint a koriander- vagy anapraforgóméz, illetve málna, áfonya,homoktövis, csipkebogyó hidegen préselt levemézzel édesítve. De nem hiányzikkínálatából a propolisz és aviaszgyertya sem.
Csipkebogyó mézzel viaszgyertyák fényében
A fogyasztók többségeaz akácmézet és a vegyes mézet ismeri. Azakácméz népszerűbb, mivel nehezebbenkristályosodik, de a vegyesnek, illetve a másvirágokról gyűjtött méznek is ugyanolyantápértéke van. A koriandert zöldfűszerkéntés a magjáról ismerik, nagyanyáink egyikkedvenc fűszernövénye volt. Húsokat, főzelékeketízesítettek vele, de apró kerek magjátsavanyúságok tartósításáhozés ízesítéséhez is használták.A növény június végén, júliuselején virágzik, még a hárs előtt. FőlegDobrudzsában találhatók koriandermezők, ahol améhek több száz hektáron gyűjthetik azillatos, fűszeres virágok nektárját. Anyárádszeredai méhész az érdeklődőtszívesen kínálja a különösaromájú mézzel, amely sok betegségmegelőzésére javallott. Míg a „klasszikus”mézek kilója 11 lej, a korianderméz –különlegességénél, ritkaságánálfogva – valamivel drágább: 15 lej. SzentmártoniKároly kis palackokban kínálja a vörösszínű csipkebogyómézet, amelyet az őszigyümölcs hidegen préselt levének és anapraforgóméznek a keverékéből nyer.Ugyanígy a málna, az áfonya vagy a homoktövispréselt levét is mézzel dúsítja,és különféle betegségekre ajánljagyógyírként.
A préselés természetesenházilag történik és nem könnyű munka.„A legtöbbet a csipkebogyóval kell dolgozni –magyarázza a méhész –, hiszen azt nem elégegyszer átpréselni, több szitán ésszűrőn is át kell nyomkodni, hogy a gyümölcsbentalálható apró magvak fennakadjanak, ésne kerüljenek be a végtermékbe, a lébe”.A recept sem titkos: 10 kilogramm mézhez 3 liter nyersgyümölcslét adunk, ezt jól összekeverjük,majd pincében, hűvös helyen tartjuk. Nagyszerűédesítőszer teákhoz, de önmagábanis finomság, naponta két-három kiskanállalfogyasszunk belőle.
A vállalkozó kedvű ésszépérzékkel megáldott méhésza méhviaszt is hasznosítja: gyertyát formázbelőle. Állatfigurákat, fenyőfát mintázógyertyái díszei lehetnek a lakásnak, illatukpedig megnyugtat, kellemes hangulattal tölt el, míg mézesteát kortyolgatunk. A viasznak nyersen 14 lej kilója, agyertyákat méretük függvényében1 és 5 lej között kínálják. Együvegcse propoliszt 4 lejért lehet megvásárolni.
Az egészség kiemelkedő támogatója
A mézben találhatócukrok egy része a májban raktározódikel, más részük az izmokban ég el. Ígya méz nem hizlal, és fogszuvasodást sem okoz,mivel a benne található fertőtlenítőanyagokmeggátolják ezt. A propolisz vagy méhszurokolyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a dolgozó méheka kaptár védelmére, a betolakodóbaktériumok és egyéb kórokozókellen gyűjtenek. Hatásosan csillapít bizonyosfájdalmakat, segít a légúti betegségekleküzdésében, de sikerrel alkalmazzák ahúgyúti fertőzések, a prosztata- és afültőmirigy-gyulladás kezelésekor, illetve sebek,nyálkahártya, bőrgyulladások ellátásábanis. A méhviaszt főleg a beteg bőrre javallják, égésiés vágási sérülésekre, kenőcsformájában. Ötven gramm méhviaszt ötvengramm sertészsírral összefőznek, majd miutánkihűlt, ötven gramm mézet kevernek hozzá. Améhviaszból tápláló arcpakolásis készíthető: 50 gramm viasz, 70 gramm méz ésegy hagyma levének összekeverésével. Afiatalító arcpakoláshoz 20 gramm viasz, 30 grammméz, ugyanannyi hagymalé és fehérliliomhagyma leve szükséges. A keveréket hőállóüvegedényben mérsékelt tűzönmelegítjük, amíg a viasz elolvad, majd alaposkevergetés mellett lehűtjük. Reggel és estehasználjuk. A lépes méz a legtermészetesebbélelmiszer, emberi beavatkozás nélkülkészül, a csomagolásáról is a méhekgondoskodnak. Ízletesebb és illatosabb a pergetettméznél.
Szentmártoni Károlyméhész szerint a mézről még azok iskeveset tudnak, akik rendszeresen fogyasztják. Romániábanaz átlagos mézfogyasztás nem éri el a 20dekát, míg Németországban és másnyugati államokban közel 3 kiló mézetesznek meg évente az emberek. A mézfogyasztásnépszerűsítéséről, annak az egészségregyakorolt jótékony hatásáról talánnemcsak a méhészeknek kellene többet beszélniük.Hiszen tartós mézfogyasztással több súlyos,gyógyíthatatlan betegség kialakulásátelőzhetjük meg, de az alkoholizmus ellenszereként ishatásosnak bizonyult.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.